اقتصاد ایرانی: کمیسیون مقررات سهام و بازار اوراق بهادار چین در بخشنامه ای آورده است شرکت های داخلی و خارجی می توانند در این برنامه فروش مشارکت داشته باشند.
این بخشنامه خاطر نشان می کند برای تامین مالی راه ابریشم و اجرای طرح های مرتبط با آن، این سهام ارایه می شود و شرکت های خارجی هم می توانند فروشنده آن باشند.
به گزارش ایرنا، بنا به این گزارش شرکت های چینی و خارجی می توانند کار فروش سهام را بوس های ‘شانگهای’ و ‘شن ژن’، انجام دهند.
این کمیسیون تاکید کرده است بتدریج به شرکت ها اجازه داده خواهد شد تا در خصوص خرید و فروش این سهام آزادی تجارت گسترده تری داشته باشند.
گزارش حکایت از آن دارد که دستکم هفت شرکت داخلی و خارجی توانسته اند مجوز فروش سهام به ارزش هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار را از این کمیسیون دریافت کنند.
از زمانی که طرح جاده ابریشم نوین از سوی رییس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح شد، تحولات اقتصادی فراوانی در منطقه رخ داده است که از لحاظ آماری هم می توان آن را مورد توجه قرار داد.
در ابتدای امر چین اعلام کرد برای پیشبرد این برنامه صندوقی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار اختصاص داده است از آن زمان به این طرف ارزش تبادلات تجاری چین با کشورهای حوزه راه ابریشم به بالغ بر سه هزار میلیارد دلار رسیده است.
گزارش های آماری رسمی نشان می دهد قرار است طرح های اقتصادی تازه ای نیز در این ارتباط برای سرمایه گذاری به ارزش ۳۰۵ میلیارد دلار اعلام شود.
چین برای این منظور از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون با ۵۰ کشور حوزه راه ابریشم قراردادهای اقتصادی امضا کرده و نزدیک به ۵۶ منطقه اقتصادی و تجاری ایجاد شده است.
آکادمی علوم اجتماعی چین در تازه ترین گزارش خود آورده است میزان سرمایه گذاری کشورهای مرتبط با این راه بتدریج در حال افزایش است.
این در شرایطی است که چین و پاکستان هم موافقت کرده اند یک کریدور اقتصادی راه اندازی کنند که ارزش آن ۴۶ میلیارد دلار است.
از سال ۲۰۱۵ میلادی به این طرف بیشترین طرح هایی که سرمایه گذاران چینی بخصوص به آن علاقه نشان داده اند سه قلمرو انرژی، طرح های زیربنایی حمل و نقل و همچنین فن آوری اطلاع رسانی و مخابراتی است.
همچنین بررسی های علمی نشان می دهد بیشترین سرمایه گذاری های جذب شده مربوط به کشورهای خاورمیانه، آسیای جنوبی و همچنین کشورهای آسیای جنوب شرقی است.
اگرچه چین صندوق بزرگی را برای توسعه این راه اختصاص داده اما خود از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد دلار در راه ابریشم جدید سرمایه گذاری کرده است.
البته این رقم بجز سرمایه گذاری ۱۱۵ میلیارد دلاری است که بسیاری از شرکت های چینی به طور مستقیم در کشورهای حوزه این راه کرده اند و ۷۰ درصد از سرمایه گذاری ها مربوط به سه قلمرو یاد شده است و صدها شرکت برتر دنیا و چین هم در این برنامه مشارکت دارند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33901/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA+%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C+%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2+%D8%A8%D9%87+%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4+%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85+%D8%B1%D8%A7%D9%87+%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%85+%DA%86%DB%8C%D9%86.html