اقتصاد ایرانی: رئیس اتاق بازرگانی آبادان معتقد است رویه مشخصی برای مبادلات بازرگانان در استفاده از ارزهای مختلف وجود ندارد و ممنوعیت ثبت سفارش واردات با دلار نتایج منفی به دنبال خواهد داشت.

مسعود خیاط زاده – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران – درباره تبعات ممنوعیت ثبت سفارش واردت با دلار آمریکا گفت: امروز اکثر کشورها تبادلات تجاری شان با دلار انجام می شود. شاید با برخی کشورها مثل هند، روسیه یا برخی کشورهای اروپایی بتوان با ارز دیگری مبادله داشت، اما بیشتر کشورها با دلار کار می کنند.

وی افزود: اما خیلی از کشورهای اطراف ایران مثل امارات فقط نقل و انتقال دلاری انجام می دهند، به هر حال این تصمیم و ممنوع شدن ثبت سفارش با دلار می تواند نتایج منفی به دنبال داشته باشد و ضربات مهلکی به واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی که مورد نیازشان است وارد کند.

به گزارش ایسنا، رئیس اتاق بازرگانی آبادان درباره اینکه تا پیش از این بیشتر مبادلات تجاری ایران با دلار انجام می شده یا سایر ارزها گفت: در حال حاضر تجار ما سرگردان هستند مسائل سیاسی معمولا باعث می شود که تجار نتوانند برای مبادلاتشان برنامه ریزی کنند، چون یک رویه مشخص وجود ندارد، در مقطعی مبادلات با دلار انجام می شد و بعد در زمان دیگری گفته شد باید با یورو انجام شود. با بعضی کشورها با یورو یا روپیه کار می کردیم و با بعضی دیگر با دلار.

خیاط زاده اضافه کرد: این نامعلومی نوع ارز چالش بزرگی است که در اقتصاد ما وجود دارد و فعالیت تجار ما را تحت تاثیر قرار می دهد. رویه مشخصی برای تجار وجود ندارد و ممنوعیت ثبت سفارش با دلار هم نتایج خود را در نیمه سال آینده نشان خواهد داد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33905/%D8%A7%D8%AB%D8%B1%D8%A7%D8%AA+%D9%85%D9%86%D9%81%DB%8C+%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA+%D8%AB%D8%A8%D8%AA+%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B4+%D8%A8%D8%A7+%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1.html