اقتصاد ایرانی: کره جنوبی مدعی شده کره شمالی با وجود تحریم های بین المللی موفق به کسب درآمد ۲۱۰ میلیون دلاری از ارز مجازی شده است.

به گزارش تعادل به نقل از خبرگزاری یونهاپ، کره شمالی در سال گذشته میلادی در شرایطی که مورد تحریم قرار گرفته بود از طریق تبادلات با ارز «بیت کوین» توانسته به این درآمد دست یابد.

در این گزارش آمده، کره شمالی احتمالا ۱۱ هزار بیت کوین را از طریق معاملات معدنی یا با هک کردن رایانه یی به دست آورده و بر درآمد ارزی خود حین تحریم ها افزوده است.

خبرگزاری کره جنوبی نوشته، منابعی اطلاعات مربوط به معاملات ارزی مجازی کره شمالی را از آژانس امنیت ملی امریکا به دست آورده اند که بر اساس محاسبات آنها رقم به دست آمده تا پایان سال گذشته میلادی معادل ۲۱۰ میلیون دلار بوده است.

بنا بر این گزارش، پس از آنکه جامعه بین المللی و شورای امنیت تحریم های گسترده یی علیه کره شمالی در نظر گرفتند، این کشور استفاده از ارزهای مجازی را بیشتر کرده تا بتواند منابع مالی کافی برای برنامه تسلیحاتی اتمی خود داشته باشد. گفته شده، استفاده و معامله ارزهای دیجیتالی در کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز انجام می شود و دولت های این دو کشور برای توقف آن تلاش زیادی نکرده اند.

کره شمالی تحت فشارهای اقتصادی فزاینده یی از سوی امریکا قرار دارد و واشنگتن به تازگی مجموعه یی از تحریم های فلج کننده علیه این کشور اعمال کرده است. قرار است برای حل و فصل مساله هسته یی شبه جزیره کره «مون جائه این» رییس جمهور کره جنوبی فرستاده یی را به کره شمالی اعزام کند و او این موضوع را به دونالد ترامپ همتای امریکایی خود اطلاع داده است و دوطرف موافقت کرده اند که گفت وگوهای دو کره ادامه یابد تا به تدریج به خلع سلاح هسته یی پیونگ یانگ منجر شود. «بونگ یونگ شیک» محقق دانشگاه یانسه در این باره می گوید: «هدف نهایی کره شمالی حفظ بقا و امنیت خود است. اگر سلاح هسته یی و موشک های قاره پیما بقای حکومت را تضمین نکند و عملا به تدریج هدف نهایی آن را تهدید کند، حکومت از سلاح هسته یی و موشک های خود دست می کشد. هدف اصلی استراتژی فشار حداکثری که دولت ترامپ علیه کره شمالی در پیش گرفته هم همین است.» گفته شده، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی تلاش کرده به سئول اطمینان دهد که موشک های او کره جنوبی را هدف نخواهند گرفت، بلکه مهاجمان امریکایی را نشانه می گیرند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33877/%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF+%DB%B2%DB%B1%DB%B0+%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86+%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%DA%A9%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C+%D8%A7%D8%B2+%D8%A7%D8%B1%D8%B2+%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C+.html