به گزارش ایسنا، از شروع اسفند تاکنون روند قیمت‌ها در بازار سکه افزایشی بوده است. به طور کلی بازار سکه مانند بازار دلار طی حدود دو ماه اخیر تحولات زیادی را پست سرگذاشته است.

در بهمن ماه به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت دلار در بازار و رسیدن آن به حدود ۵۰۰۰ تومان قیمت سکه هم رکوردشکنی کرد و سکه تمام نیز به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. پس از آن به دنبال کاهش قیمت ارز، نرخ سکه هم معکوس شد و طی حدود ۱۰ روز در اواخر بهمن به کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

اما با شروع اسفند، مجددا قیمت سکه رو به افزایش رفت. در نخستین روزهای اسفند ماه سکه تمام یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار قیمت داشت. در پنجم اسفند از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد و یک میلیون و ۵۱۰ هزار تومان در بازار عرضه شد. یک روز بعد، این نوع سکه ۱۰ هزار تومان گران شد و به یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید.

در روزهای بعد هم این روند صعودی ادامه پیدا کرد. به گونه ای که هشتم اسفندماه یک میلیون و ۵۴۱ هزار تومان و نهم اسفند ماه یک میلیون و ۵۵۵ هزار تومان فروخته شد. همچنین با ادامه این روند در بازار روز گذشته ۱۲ اسفند سکه تمام یک میلیون و ۵۷۵ هزار تومان در بازار آزاد معامله شد.

در مجموع بررسی روند قیمت سکه از شروع اسفند تاکنون نشان می‌دهد که سکه تمام ۹۸ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده است؛ یعنی در فاصله‌ای کمتر از دو هفته.

این افزایش قیمت سکه در حالی طی دو هفته گذشته رقم خورده است که قیمت طلای جهانی افزایشی نداشته و با ثبات نسبی همراه بوده است. و از این جهت می توان گفت قیمت طلای جهانی تاثیری روی قیمت سکه نداشته است.

اما آنچه به نظر می‌رسد که در افزایش نرخ سکه موثر بوده کم شدن عرضه سکه طی روزهای اخیر است. وضعیت عرضه سکه در این روزها مانند ارز بسیار محدود بوده است و تقاضا نسبت به فروش بیشتر بوده است. این خود عاملی برای افزایش مجدد قیمت سکه شده است.

به گفته محمد کشتی آرای – عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر –  زمانی که عرضه در بازار اتفاق نمی‌افتد یا آنکه به شدت کاهش پیدا می‌کند، نوسانات قیمتی اتفاق می افتد و در چنین شرایطی مسئولان بانک مرکزی و دولتی هستند که باید راهکارها و راه‌حل‌های حل این نوسانات را بیاندیشند تا شاهد تعادل و آرامش در بازار سکه باشیم.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/59009/افزایش-۹۸-هزار-تومانی-قیمت-سکه-۱۲-روز