اقتصاد ایرانی: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این نشست راهبردها و جهت گیری های ضروری را برای بهبود و ارتقای فعالیت های پولی و مالی در راستای منافع عمومی ارائه کرد.
به گزارش ایرنا، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی نیز در ابتدای این جلسه گزارشی از اهم سیاست ها و فعالیت های بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ و آخرین تحولات اقتصادی در سال ۹۶ ارایه کرد.
وی با بیان این که سال ۱۳۹۵ سالی برجسته و ممتاز در دهه ۹۰ محسوب می شود، گفت: تک رقمی شدن نرخ تورم پس از ۲۶ سال، رشد اقتصادی دو رقمی و تراز تجاری مثبت از جمله دستاوردهای اقتصادی بانک مرکزی در سال ۹۵ بود.
سیف، انتظام بخشی به بازار پول، ساماندهی فعالیت مؤسسات اعتباری غیرمجاز، کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز و افزایش سقف تسهیلات مسکن، تحقق رشد اقتصادی دو رقمی، استمرار ثبات در بازار ارز و کمک به تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط (از ابتدای اجرای این طرح در پایان سال ۹۵، ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بیش از ۲۴ هزار بنگاه قرار گرفت.) و اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به بیش از یک میلیون نفر را از جمله مهم ترین دستاوردهای بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ دانست.
وی با یادآوری تحولات اقتصادی سال ۹۶، استمرار کنترل نرخ تورم در سطوح تک رقمی، ساماندهی کامل مؤسسات اعتباری غیرمجاز، تقویت تأمین مالی تولید و کمک به ایجاد اشتغال پایدار، حمایت از تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط (تا پایان بهمن ماه سال جاری به بیش از ۱۹ هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات اعطا شده است) گسترش روابط کارگزاری با بانک های کشورهای اروپایی و آسیایی، تبادل مثبت رشد ارزش افزوده در تمامی بخش های اقتصادی و رونق بخش مسکن و ساختمان را از جمله مهم ترین تحولات اقتصادی در سال ۱۳۹۶ برشمرد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33882/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87+%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C+%D8%B3%D8%A7%D9%84+%DB%B9%DB%B5+%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9+%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C+%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8+%D8%B4%D8%AF.html