اقتصاد ایرانی: در سال های اخیر مهاجرت با رشد قابل توجهی روبه رو بوده است.

به گزارش تعادل، طبق گزارش های منتشر شده در چند سال گذشته به دلیل بحران و جنگ های داخلی به خصوص در خاورمیانه و عراق، سوریه و افغانستان مهاجرت شتاب بیشتری داشته است؛ به طوری که بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر با چالش های بسیاری مواجه شده اند. مهم ترین معضلات ایجاد شده ناشی از مهاجرت مربوط به اشتغال مهاجران است. هرچند که در میان مهاجران افراد متخصص بسیاری نیز دیده می شود، اما رشد جمعیت مهاجران و از طرفی هجوم مهاجران غیرقانونی، اشتغال زایی آنها را با مشکل روبه رو کرده است. علاوه بر مهاجرت های اجباری ناشی از جنگ و درگیری های نظامی در برخی کشورها سال هاست که به دلیل معضلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بسیاری از افراد سرزمین خود را به قصد ساختن آینده یی بهتر ترک کرده و مهاجرت می کنند. از طرفی در بسیاری کشورها پذیرش نیروی کار از میان مهاجران برای صاحبان مشاغل صرفه اقتصادی بیشتری دارد؛ چرا که در برخی کشورها کارفرمایان برای به کارگیری مهاجران ملزم به رعایت قوانین جهانی کار نیستند. این موضوع در سال های اخیر علاوه بر آنکه برای نیروهای کار داخلی چالش های بسیاری ایجاد کرده، از طرفی منجر به تخلفاتی نیز شده است. آن طور که در بسیاری از گزارش ها گفته شده، برخی کشورها به خصوص کشورهای اروپایی به دلیل صرفه اقتصادی، به صورت غیرقانونی نیروی کار وارد کرده و از آنها برای انجام امور غیرتخصصی با هزینه یی کمتر از نیروی کار داخلی استفاده می کنند. با این حال برای بسیاری از مهاجران شرایط کار در کشور میزبان نسبت به کشور خودشان ایده آل تر است. بر این اساس ترجیح می دهند در هر شرایطی در کشورهای دیگر به دنبال کسب شغل و درآمد باشند.

تازه ترین گزارش های موسسه سرمایه گذاری «اچ اس بی سی» فهرستی از شهرهایی منتشر کرده که در آنها کارگران مهاجر بالاترین درآمد را کسب می کنند. بر اساس این گزارش بمبئی نخستین شهری است که مهاجران می توانند به منظور کسب درآمد و آینده روشن کاری آن را انتخاب کنند. آن طور که گفته شده، نیروی کار مهاجر در هند بالاترین میانگین درآمد سالانه را در میان سایر کشورها دریافت می کند. طبق آمار منتشر شده از سوی این موسسه که توسط بلومبرگ مورد تحلیل قرار گرفته، کارگران خارجی در بمبئی به طور متوسط سالانه حدود ۲۱۷.۲۰۰ دلار دریافت می کنند. آن طور که در این گزارش گفته شده، میانگین جهانی درآمد نیروی کار مهاجر حدود ۹۹.۹۰۰ دلار اعلام شده است. بر این اساس بمبئی می تواند بهترین انتخاب برای کارگران خارجی باشد.

طبق این گزارش سانفرانسیسکو دومین شهر پردرآمد برای کارگران خارجی است که می توانند به طور متوسط سالانه حدود ۲۰۷.۲۰۰ دلار درآمد کسب کنند. آن طور که گفته شده سانفرانسیسکو یکی از مهم ترین مراکز مالی امریکا به شمار می رود. همچنین در بسیاری از گزارش ها گفته شده که در مناطقی مانند ایالت آریزونا، سیاتل و در سانفرانسیسکو میزان اشتغال در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است.

آن طور که در این گزارش گفته شده، زوریخ سومین شهری است که بیشترین میزان درآمدزایی را برای کارگران خارجی دارد. طبق آمار منتشر شده متوسط درآمد سالانه نیروی کار مهاجر در زوریخ حدود ۲۰۶.۹۰۰ دلار است. آن طور که گفته شده اقتصاد سوییس اقتصادی پایدار است و پایین ترین نرخ بیکاری را در میان سایر کشورها دارد. هرچند که در این کشور رقابت برای یافتن شغل بسیار بالاست، اما کارگران خارجی سهمیه قابل توجهی در سوییس دارند.

در این فهرست پس از بمبئی، شانگهای دومین شهر آسیایی پردرآمد برای نیروی کار مهاجر معرفی شده است. در این شهر کارگران خارجی می توانند سالانه به طور متوسط حدود ۲۰۲.۲۰۰ دلار درآمد کسب کنند. همان طور که گفته شد، علاوه بر شرایط مناسب کار، سهمیه هایی برای کار مهاجران در نظر گرفته است. پنجمین شهر پردرآمد این فهرست برای کارگران خارجی ژنو در سوییس معرفی شده که میانگین درآمد سالانه مهاجران در این شهر حدود ۱۸۴.۹۰۰ دلار است.

نیویورک و لس آنجلس نیز به ترتیب از دیگر شهرهای پردرآمد برای نیروی کار خارجی معرفی شده اند. البته با توجه به طرح ترامپ برای لغو قانون مهاجرتی «داکا» و محدود کردن ورود و اجازه کار مهاجران به نظر می رسد این شرایط ایده آل دستخوش تغییرات بسیاری باشد.

در ادامه این گزارش جاکارتا و هنگ کنگ نیز به ترتیب با درآمدهای ۱۵۲.۵۸۹ دلاری و ۱۴۸.۴۱۰ دلاری در رده های هشتم و نهم فهرست شهرهای پردرآمد برای مهاجران قرار گرفته اند.

طبق این گزارش پاریس به عنوان آخرین شهری معرفی شده که متوسط سالانه درآمد کارگران خارجی بیشتر از میانگین جهانی است.

آن طور که گفته شده، ۳۱ شهر در جهان وجود دارد که کارگران خارجی در آنها سالانه به طور متوسط بیش از ۱۰۰ هزار دلار درآمد دارند. در این میان درآمد نیروی کار مهاجر در ۱۰ شهری که در این گزارش نام برده شد، بیشتر از میانگین جهانی بوده و در ۲۱ شهر دیگر کارگران خارجی درآمدی پایین تر از متوسط جهانی دارند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33883/%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D9%BE%D8%B1%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C+%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C+.html