اقتصاد ایرانی: سی ان ان باانتشار این خبردرتارنمای خود در ادامه نوشت: این تعرفه ها قراراست برنوعی پوشاک، نوعی از موتورسیکلت ومشروبات الکلی صورت گیرد.
بنابراین گزارش، ‘ژان کلود یونکر’ رئیس کمیسیون اروپا به سی ان ان گفت که این اقدام متقابل اتحادیه اروپا در قبال اعمال تعرفه آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم است.
سی ان ان درادامه نوشت: اتحادیه اروپا اعلام کرده است که پاسخ به رئیس جمهوری آمریکا، اقدامی ‘سریع’ و ‘قاطع’ خواهد بود.
به گزارش سی ان ان اتحادیه اروپا قصد دارد بر روی موتور سیکلت مدل ‘هارلی داویدسون (Harley-Davidson)، مشروبات الکلی و پوشاک ‘جین’ وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال کند.
تارنمای این رسانه تصویری نوشت: ‘الکساندر وینتراشتاین‘ (Alexander Winterstein) سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا دراین باره به خبرنگاران گفت که ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا بصورت یک بلوک واحد با اعمال تعرفه ها از سوی آمریکا پاسخ خواهند داد.
سی ان ان افزود: شرکت سازنده موتورسیلک هارلی داویدسون تاکنون نسبت به این موضوع اظهار نظری نکرده است اما مسولان پوشاک جین ضمن ابراز نگرانی با صدور بیانیه ای گفته اند که آنها از ‘بازار آزاد’ و ‘تجارت آزاد’ حمایت کرده و اعمال چنین جریمه و تعرفه هایی به مارک ها و کارگران آمریکایی لطمه وارد کرده و همچنین منجر به نوسان در اقتصاد جهانی خواهد شد.
بنابراین گزارش، ‘پیتر هولمز‘ (Peter Holmes) کارشناس امور تجاری از دانشگاه ‘ساسکس‘ (University of Sussex) انگلیس دراین باره به سی ان ان گفت: چنانچه اتحادیه اروپا برنده شود، قادرند تا تحریم های اقتصادی بیشتری بر آمریکا اعمال کنند.
سی ان ان نوشت: دونالد ترامپ پنجشنبه گذشته گفت که می خواهد بر واردات فولاد تعرفه ۲۵ درصد و بر واردات آلومینیوم نیزتعرفه ای ۱۰ درصدی اعمال کند، اقدامی که با واکنش های زیادی از سوی متحدان و شرکای مهم آمریکا مواجه شده و این اقدام محکوم شد.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته برابر با ۱۰ اسفندماه اعلام کرد که قصد دارد تعرفه ای ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا وضع کند. تصمیم ترامپ احتمال اقدام متقابل کشورهای دیگر را افزایش داده است.
دونالد ترامپ همچنین روز گذشته (جمعه) در توئیتی ‘جنگ تجاری’ را به میان کشید و اعلام کرد که «جنگ تجاری» با سایر کشورها «خوب» و «پیروزی در آن آسان است.»
«گری رایس» سخنگوی صندوق بین المللی پول جمعه شب به دولت آمریکا هشدار داد که افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد، به اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.
وی افزود: محدودیت های وارداتی که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده، نه تنها به خارج از آمریکا که به اقتصاد این کشور هم ضربه می زند.
رایس هشدار داد که در پی تصمیم دولت آمریکا برای افزایش تعرفه واردات، دیگر کشورها هم ممکن است با توجیه حراست از امنیت ملی خود، دست به اقدامی مشابه بزنند.
سخنگوی صندوق بین المللی پول از دولت ها خواست که از اقدامات نسنجیده خودداری کرده و با همکاری یکدیگر، در راستای رفع موانع تجاری گام بردارند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33862/%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7+%D8%B1%D9%88%DB%8C+%D8%B3%D9%87+%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C+%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87+%D9%88%D8%B6%D8%B9+%D9%85%DB%8C+%DA%A9%D9%86%D8%AF.html