اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از بی بی سی، رهبران جهان و مقام های نهادهای مالی جهانی با موضع گیری تند در برابر آمریکا، دونالد ترامپ را از وارد شدن به یک جنگ تجاری بر حذر داشته اند و گفته اند در صورت بالا رفتن تعرفه های صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، آنها هم تعرفه های اقلام وارداتی از آمریکا را افزایش خواهند داد.

روز جمعه (دوم مارس – یازدهم اسفند) رهبران اتحادیه اروپا گفتند آماده اند که در صورت عملی کردن تصمیم آمریکا برای بالابردن عوارض فلزات، آنها هم پاسخی «قاطعانه» به آن بدهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام های تجاری اتحادیه اروپا می گویند پاسخ تلافی جویانه آنها شامل ۲۵ درصد افزایش تعرفه ها برای واردات کالاهای آمریکایی به محدوده یورو است که معادل سه میلیارد و ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است.

ارزش فولاد وارداتی آمریکا از کشورهای مختلف به میلیون دلار

همزمان روبرتو آزویدو، مدیرکل سازمان تجارت جهانی گفته: «جنگ تجاری به نفع هیچ کس نیست.»

تنش در بازارهای سهام جهان طی روز جمعه و موضع گیری های تند مقام های اروپایی، پس از آن شکل گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در شبکه اجتماعی توییتر از ورود به یک جنگ تجاری استفبال کرد و نوشت:«نبردهای تجاری خیلی هم خوبند

او روز پنجشنبه (اول مارس – ۱۰ اسفند) گفت به زودی بنا دارد با امضای دستوری تعرفه های واردات فلزات را برای فولاد ۲۵ درصد و برای آلومینیوم ۱۰ درصد بالا ببرد.

اتحادیه اروپا چه می گوید؟

مقام های اروپایی در نخستین واکنش ها به این اظهارات گفته اند در اقداماتی تلافی جویانه افزایش عوارض واردات محصولات کشاورزی، فولاد و دیگر اجناس آمریکایی را مد نظر قرار داده اند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه وعده داد که در صورت عملی شدن اظهارات آقای ترامپ، اتحادیه اروپا پاسخی قاطع به آن بدهد.

آقای یونکر گفته: «ما دست روی دست نخواهیم گذاشت تا صنعت ما بر اثر این اقدامات ناعادلانه متضرر شود و هزاران فرصت شغلی به خطر بیفتد».

او که با یک شبکه تلویزیونی آلمانی مصاحبه می کرد گفت: «ما هم بروی موتورسیکلت های هارلی داویدسون آمریکا، ویسکی بربن و شلوار جین لیواز آنها عوارض جدید خواهیم گذاشت.»

در همین حال، برونو لا ماری، وزیر اقتصاد فرانسه هم گفته جنگ تجاری میان اروپا و آمریکا «برنده ای نخواهد داشت».

آقای لا ماری هم یک اقدام هماهنگ و مستحکم از سوی اتحادیه اروپا در برابر افزایش تعرفه ها از سوی آمریکا را وعده داده است.

آیا جنگ تجاری فایده ای هم دارد؟

اگر جنگ تجاری چیز خوبی بود و می شد راحت در آن برنده شد که باید بساط سازمان تجارت جهانی تا حالا برچیده شده بود. در حقیقت اکثر کشورهای جهان گفتگو و رایزنی را بهترین راه برای حل اختلافات تجاری خود می دانند و تلاش می کنند آنها را از طریق یک وضع یک مجموعه مقررات فی مابین، حل و فصل کنند. راه حل هایی که برای هر دو طرف قابل قبول و فایده تلقی شود.

با این حال، گویا آقای ترامپ خیال تن دادن به این سبک را ندارد. گفتمان تبلیغاتی او در دوران انتخابات هم دائما بر محور زیان آمریکا از محل تجارت با جهان استوار شده بود و او به کرات از غیرمنصفانه بودن ترازهای تجاری میان آمریکا و شرکای تجاری اش می گفت. حالا هم گویا می خواهد بر همان طبل بکوبد.

با وجود این بعید به نظر می رسد که پیامدهای این تصمیم خیلی به سود کارگران صنایع فولاد در پنسیلوانیا و ایندیانا شود؛ هر چند که دلواپسان آینده شغلی این کارگران، از اظهارات آقای ترامپ بسیار خرسند خواهند شد.

در خارج از اتحادیه اروپا هم کشورهایی چون مکزیک، کانادا، برزیل، ژاپن و چین هم از این تصمیم آقای ترامپ ناخوشنودند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم در اظهاراتی مشابه افزایش یک طرفه تعرفه های برای فلزات صادراتی به آمریکا را «غیرقابل قبول» خوانده و گفته اعضای دولت او در این باره با همتایان آمریکایی خود وارد بحث خواهند شد.

آقای ترودو همچنین گفته «اطمینان دارد که خواهد توانست از صنایع کشورش در این زمینه دفاع کند.»

وزیر خارجه چین، بزرگترین رقیب تجاری آمریکا، گفته: «اگر قرار شود کشورهای دیگر هم رویه آمریکا را در پیش بگیرند آن وقت بدون شک نظم تجارت جهانی دستخوش تغییر خواد شد و از چنین اقداماتی متاثر خواهد کرد.»

رئیس صندوق جهانی پول (ای ام اف) هم گفته تصمیم آمریکا نه تنها خارج از این کشور که بر اقتصاد خود ایالات متحده هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دبیر فدراسیون فولاد و آهن ژاپن هم گفته این تصمیمات زنجیره ای منفی از اقدامات را در پی خواهد داشت که نه تنها فولاد و محصولات فلزی بلکه بقیه عرصه های اقتصادی و حتی امنیت ملی کشورها را هم متاثر خواهد کرد.

همزمان بسیاری از گروه های تجاری آمریکا هم از اظهارات آقای ترامپ اظهار نگرانی کرده اند؛ برای مثال، صنایع آبجوسازی که مانند بسیاری تولیدکنندگان نوشیدنی ها برای تهیه قوطی های خود محتاج واردات آلومینیوم هستند.

افزایش عوارض بر فولاد و آلومینیوم در عین حال که می تواند جبهه جدیدی از جنگ اقتصادی واشنگتن علیه پکن تلقی شود، می تواند به هم پیمانان اقتصادی آمریکا از جمله کانادا، مکزیک و ژاپن هم صدمه بزند.

در آمریکا ده ها شرکت، از خودروسازها گرفته تا شرکت های عمرانی، درباره از دست رفتن صدها هزار شغل هشدار داده اند.

طبق سرشماری سال ۲۰۱۵، فولادسازان آمریکایی حدود ۱۴۰ هزار کارگر داشتند در حالی که شرکت های استفاده کننده فولاد، از جمله آنها که به فولاد وارداتی وابسته اند، ۶.۵ میلیون آمریکایی را به کار گرفته اند.

دفعه قبل که آمریکا برای واردات فولاد تعرفه گذاشت، در سال ۲۰۰۲ و در دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش بود.

آقای بوش پسر البته کمتر از دو سال بعد و برای پرهیز از درگرفتن جنگ اقتصادی پرهزینه، این تعرفه ها را لغو کرد.

ایالات متحده بزرگ ترین واردکننده فولاد و آلومینیوم در جهان است و میزان وارداتش، چهار برابر صادرات این اقلام به خارج است.

آمریکا از بیش از ۱۰۰ کشور فولاد وارد می کند.

کانادا، اتحادیه اروپا و کره جنوبی بیشترین میزان صادرات فولاد به آمریکا را دارند.

بنابر اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، در ژانویه امسال (۲۰۱۸) ارزش صادرات فولاد کانادا به آمریکا به حدود ۴۶۹ میلیون دلار رسید.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33849/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4+%D8%AA%D9%86%D8%AF+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C+%D8%A8%D9%87+%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85+%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C+%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4+%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87+%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF.html