اقتصاد ایرانی: در حالی پایگاه تحلیلی «پروجکت سیندیکیت» با ارزیابی دوئل «یوآن-دلار»، معتقد است اقتصاد جهان به سمت حکمرانی چندارزی پیش می رود که منابع خبری بین المللی در آستانه سفر مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری چین به واشنگتن، از آتش بس موقت در جنگ تجاری این دو کشور خبر می دهند. چینی ها در آستانه مذاکرات جدید خود با محوریت روابط دوجانبه و همکاری های تجاری و اقتصادی با آمریکا، در اقدامی غیرمنتظره اعلام کردند تعرفه های ضددامپینگ و ضدیارانه ای را که بر یک قلم کالای وارد شده از آمریکا در بخش کشاورزی وضع شده بود، از میان برداشته اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، پس از ماجرای شکایت چین علیه آمریکا به سازمان تجارت جهانی در مورد وضع تعرفه های سنگین برای واردات ماشین لباسشویی و سلول های خورشیدی چینی از سوی آمریکا، حالا مشاور اقتصادی ارشد رئیس جمهوری چین به واشنگتن سفر می کند تا درباره مناقشات تجاری فی مابین مذاکراتی مهم شکل گیرد. به گزارش آسوشیتدپرس دیروز وزارت خارجه چین اعلام کرده که لیو هی، مدیر گروه سیاست گذاری های اقتصادی حزب کمونیست چین به عنوان مشاور ارشد اقتصادی شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور در آستانه سفری به واشنگتن قرار دارد تا مذاکراتی را با محوریت روابط دوجانبه و همکاری های تجاری و اقتصادی انجام دهد. یک سخنگوی وزارت خارجه چین به نام لو کانگ که این خبر را اعلام کرد، جزئیات بیشتری در مورد اینکه این مشاور ارشد در آمریکا با چه افرادی دیدار خواهد داشت و حامل چه پیامی است، ارائه نکرد. سفر ۶ روزه لیو به واشنگتن از دیروز، سه شنبه، آغاز شد.

این سفر در شرایطی انجام می شود که طی یک ماه گذشته شاهد شدت گرفتن اختلافات تجاری بین این دو غول اقتصاد جهان بوده ایم. پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با هدف حمایت از صنایع داخلی دستور دارد تعرفه واردات صفحات خورشیدی و ماشین های لباسشویی افزایش یابد، چین علیه این اقدام آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد، اقدامی که بسیاری از تحلیلگران را متعجب ساخت. اغلب ناظران بر این باور بودند چین به دلیل منافع بیشتری که در تجارت دوجانبه با آمریکا دارد، از اقدام تلافی جویانه امتناع خواهد کرد. علاوه بر این، موضوع مالکیت معنوی که این روزها پاشنه آشیل اقتصاد چین محسوب می شود، بهانه ای است که آمریکا هراز گاهی با طرح دوباره آن قادر است چین را از مواضع تلافی جویانه اش منصرف کند. شرکت های آمریکایی مدعی هستند که چین برای آنکه به آنها اجازه دسترسی به بازار بزرگ کشورش را بدهد، در عوض از آنان می خواهد دانش فنی و آنچه به اصطلاح مالکیت معنوی خوانده می شود را در اختیار آنان قرار دهد و به زعم آنها از این مالکیت معنوی دزدی کند. مقامات چین تاکنون در قبال این اتهام سکوت اختیار کرده اند و بعید نیست در نشست این هفته مقامات چینی و آمریکایی بحث مالکیت معنوی به اهرم فشاری علیه چین تبدیل شود و مشاور اقتصادی رئیس جمهوری چین خود را آماده کرده باشد که در قبال آن به آمریکایی ها امتیاز دهد.

البته این فرستاده چین با دست خالی هم به این سفر نرفته است. در آستانه سفر لیو به واشنگتن، وزارت بازرگانی چین در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که تعرفه های ضددامپینگ و ضدیارانه ای که بر جوجه های سفید وارد شده از آمریکا وضع شده بود را از میان برداشته است. به این ترتیب پس از سال ها جنگ در حوزه کشاورزی با این تصمیم چین یک آتش بس در این حوزه شکل گرفت. این تصمیم چین که درست دیروز و در آستانه سفر فرستاده ارشد اقتصادی چین به واشنگتن اجرایی شد، براساس رای سازمان تجارت جهانی در مورد مناقشه دو کشور شکل گرفت. سازمان تجارت جهانی ماه گذشته میلادی چین را ملزم کرده بود که تعرفه ها را کاهش دهد مگر اینکه قصد داشته باشد ظرف ۲۰ روز به این رای اعتراض و دادخواستی را بر پایه آن ارائه کند. گویا چین اعتراضی هم به این رای نداشته است.

این رای سازمان تجارت جهانی که به نفع آمریکا و به ضرر چین بود اما مانع از آن نشد که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اقدام غیرمنتظره دیگری سازمان تجارت جهانی را یک «فاجعه» بخواند. او در دیدار با فرمانداران ایالت های آمریکا در کاخ سفید گفت: سازمان تجارت جهانی یک «فاجعه» است. دلایل عقب نشینی چین از وضع تعرفه علیه واردات جوجه های آمریکایی، در مباحث مورد مذاکره در جلسه این هفته نهفته است. تعرفه ای که چین در روز سه شنبه حذف کرد، نخستین بار در سال ۲۰۱۰ وضع شد و برای ۶ سال متوالی تا سال ۲۰۱۶ ادامه داشت. از سوی دیگر ادعای چین در مورد اینکه آمریکا در تولید ذرت خوشه ای دامپینگ می کند و تولید آن را با یارانه هایی ناعادلانه مورد حمایت قرار می دهد تا بتواند بازار چین را به دست گیرد، این نگرانی را افزایش داده بود که بحث دانه های سویا نیز به مناقشات جنگ کشاورزی چین و آمریکا اضافه شود. اقدام اخیر چین اما در حذف تعرفه واردات جوجه های آمریکایی آبی بود بر آتش همه این مناقشات بخش کشاورزی.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33819/%D8%A2%D8%AA%D8%B4%E2%80%8C%D8%A8%D8%B3+%D9%85%D9%88%D9%82%D8%AA+%D8%AF%D8%B1+%D8%AC%D9%86%DA%AF+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C.html