اقتصاد ایرانی: اداره توسعه اقتصادی و تجاری هنگ کنگ با انتشار بیانیه ای آورده است کشاندن هنگ کنگ به جنگ تجاری چین و آمریکا حرکتی ناشایست از سوی واشنگتن است.
به گزارش ایرنا، آمریکا در روزهای اخیر اعلام کرده است که پس از بررسی های نهایی تعرفه بر روی کالاهای وارداتی مختلف از چین و چند کشور دیگر از جمله محصولات آلومینیومی و فولادی را افزایش خواهد داد که در بخش آلومینیم شامل هنگ کنگ می شود.
آمریکا قصد دارد برای واردات این فراورده از هنگ کنگ ۲۳.۶ درصد تعرفه اعمال کند و به همین سبب این شهر رسما به کنسولگری آمریکا در هنگ کنگ اعتراض کرده است.
در بیانیه اداره هنگ کنگی آمده است که این شهر به هیچوجه این برنامه آمریکا را تایید نمی کند و بر این باور است واشنگتن با انتساب اتهامات واهی به دنبال افزودن بر تعرفه هاست.
مقام های هنگ کنگ در روزهای اخیر با چندین نهاد اقتصادی و تجاری از جمله اتاق بازرگانی آمریکا در هنگ کنگ ملاقات هایی داشته و اعتراض خود را به اطلاع آنها رسانده اند.
اتاق بازرگانی آمریکا در هنگ کنگ این مساله را نگرانی متقابل خوانده و تصریح کرده است که بهتر است برای حل مساله، مقام های دولتی هنگ کنگ با دولت آمریکا وارد گفت و گو شوند.
آمریکا در نظر دارد این میزان تعرفه را علیه هنگ کنگ و چین و چند کشور دیگر اعمال کند و همزمان تصمیم دارد بر روی فولاد وارداتی از چین و ۱۱ کشور دیگر ۵۳ درصد تعرفه در نظر بگیرد.
چین برای رفع نگرانی ها و کاستن از تنش های فزاینده تجاری با آمریکا ‘لیوخه’ کارشناس و مشاور اقتصادی این کشور را به عنوان فرستاده ویژه راهی آمریکا کرده است.
تنش ها میان چین و آمریکا در حال تشدید است بخصوص زمانی که چین اعلام کرد میزان مازاد تجاری این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی در برابر آمریکا به ۲۷۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده که ۸.۶ درصد بیش از سال ۲۰۱۶ میلادی است و ۶۵ درصد از کل مازاد تجاری این کشور را شامل می شود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33821/%D9%87%D9%86%DA%AF+%DA%A9%D9%86%DA%AF+%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4+%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7+%D8%B1%D8%A7+%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85+%DA%A9%D8%B1%D8%AF.html