اقتصاد ایرانی: محمد بن سلمان در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست از راهبرد شوک درمانی برای انجام اصلاحات اقتصادی در عربستان خبر داد. او با بیان اینکه کشورش مبتلا به بیماری فساد اقتصادی است، بازداشت شاهزادگان سعودی در مسیر مبارزه با فساد را از نمونه های سیاست شوک درمانی اش خواند. او افزود: «شما در اینجا بدنی را دارید که سرطان در سراسر آن پخش شده است؛ سرطانی به نام فساد. شما نیاز دارید که یک شیمی درمانی انجام دهید و با شیمی درمانی به آن شوک وارد کنید وگرنه سرطان این بدن را تسخیر خواهد کرد.»

به گزارش دنیای اقتصاد، ولیعهد عربستان در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست موج جدید اصلاحات در کشورش را بخشی از «شوک درمانی» خواند که برای مدرنیزه کردن عرصه سیاسی و فرهنگی عربستان ضرورت دارد. دیوید ایگناتیوس، در واشنگتن پست می نویسد: محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۲ساله عربستان، این مصاحبه را با من در پی تغییرات بسیار گسترده ای که در ارتش و دولت این کشور به اجرا درآورده ، انجام داد که در راستای آنها بسیاری از فرماندهان ارتش تغییر پیدا کرده و یک زن نیز به عنوان معاون وزیر کار تعیین شده است. او در این مصاحبه درباره کمپین خود به بهانه مبارزه با فساد و همچنین راهبردش برای منطقه و مبارزه با افراطی گری صحبت کرد. ولیعهد عربستان گفت، او از یک حمایت عمومی نه فقط از سوی نسل جوان عربستان بلکه از سوی خاندان سلطنتی این کشور برخوردار است. او انتقادهایی را که از سیاست های داخلی و منطقه ای اش شده رد کرد؛ در حالی که بسیاری این سیاست ها و اصلاحاتی که او انجام داده را پرخطر خوانده اند. بن سلمان استدلال کرد تغییراتی که او در راستای کمپین مبارزه با فساد به اجرا درآورده برای تامین مالی توسعه عربستان و مبارزه با دشمنانش «از جمله ایران» ضرورت داشته است. او در پاسخ به اینکه آیا ممکن است پیش از سفرش به آمریکا در اواخر مارس اقدام به آزاد کردن فعالان حقوق بشری کند، گفت: «استانداردهای عربستان با استانداردهای آمریکایی تفاوت دارند و اگر چیزی کار می کند نباید آن را تعمیر کرد.» با این حال، او از طریق یکی از دستیارانش بعدا گفت که اصلاحات در این بخش را نیز همچون اصلاحات در بخش های دیگر در دست بررسی دارد.

ایگناتیوس می نویسد طی دیدار کوتاهم از این پادشاهی، تخمین این مساله غیرممکن بود که اصلاحات محمد واقعا چقدر کارگر است. بی تردید یک اتفاق فرهنگی هم در آن دخیل است: زنان به دیدارکنندگان خارجی از این پادشاهی می گفتند که اگر اجازه رانندگی بیابند چه نوع ماشینی را سوار خواهند شد؛ باشگاه های جدید برای زنان در حال بازگشایی هستند؛ کارآفرینان زن در حال اداره کامیون های حامل مواد غذایی هستند؛ حامیان ورزشکاران زن در بازی های عمومی حضور می یابند. به گفته ایگناتیوس، بن سلمان این مصاحبه را به زبان انگلیسی انجام داد و در عین حال برخی نگرانی ها را مردود دانست که از سوی برخی در آمریکا درمورد اینکه وی در جبهه های خیلی زیادی وارد شده، به وجود آمده است و استدلال کرد که ابعاد و سرعت تغییراتی که در حال رخ دادن است برای موفقیت ضروری هستند. وزیر دفاع عربستان همچنین گفت، تغییراتی که دوشنبه شب از سوی پدرش ملک سلمان در ارتش عربستان اعلام شد هدفش انتصاب افرادی پرانرژی بوده که بتوانند اهداف مدرنیزه سازی را محقق کنند. محمد بن سلمان همچنین گفت که این تغییرات برای مدت چندین سال در دست برنامه ریزی بودند تا به موجب آنها نتایج بهتری برای بودجه دفاعی عربستان به دست آیند. او از اینکه عربستان به رغم برخورداری از چهارمین بودجه دفاعی جهان ارتشش در رده بیستم یا سی ام جهان قرار دارد، انتقاد کرد و از طرح های بلندپروازانه برای بسیج قبایل یمنی علیه حوثی ها خبر داد.

محمد بن سلمان تصریح کرد، کمپین ضد فساد او که ماه نوامبر گذشته به اجرا درآمد مثالی برای درمان با شوک (شوک درمانی) در عربستان است و عربستان به آن احتیاج دارد؛ چراکه فساد در آن یک بیماری مزمن شده است. او اظهار کرد: «شما در اینجا بدنی دارید که سرطان در سراسر آن پخش شده است؛ سرطانی به نام فساد. شما نیاز دارید که شیمی درمانی انجام دهید و با شیمی درمانی به آن شوک وارد کنید وگرنه سرطان این بدن را تسخیر خواهد کرد.» با تمام این تفاصیل، ایگناتیوس می افزاید مخالفت های محافظه کارانه ممکن است به صورت زیرزمینی وجود داشته باشد اما نظرسنجی Ipsos در سپتامبر ۲۰۱۷ از هزاران سعودی دریافت که ۷۴ درصد به آینده خوشبین هستند و نگرانی اصلی شان قیمت های بالا، بیکاری و فساد است. چنین بود که بن سلمان به ایگناتیوس گفت: «حکومت عربستان نمی توانست بدون متوقف کردن این غارتگری ها اهداف بودجه ای خود را محقق کند.» ولیعهد عربستان معتقد است شاهزاده های فاسد یک اقلیت هستند اما بازیگران بد توجه بیشتری جلب می کنند و این به انرژی خاندان سلطنتی آسیب وارد کرد. محمد بن سلمان اظهار کرد، اصلاحات او که در جریان آنها زنان حقوق بیشتری به دست آورده اند صرفا تلاشی بود تا مجددا رسومی که در زمان حضرت محمد (ص) جریان داشت، برقرار شود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33839/%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C.html