اقتصاد ایرانی: یک هیات تجاری قرار است نیمه اسفند ماه به روسیه سفر و در همایش تجاری عاملان اقتصادی دو کشور شرکت کند. همزمان با اعزام این هیات نیز اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه توسط سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران برگزار خواهد شد.

حال در آستانه این سفر، مدیرعامل میربیزینس بانک مسکو به تهران آمده و در نشست مشترک به میزبانی اتاق مشترک ایران و روسیه با فعالان اقتصادی، به تحلیل روابط بانکی و خدمات میربیزینس بانک به ایران پرداخته است. عدم برقراری روابط بانکی با کشورهای مختلف از مهمترین مشکلاتی است که تجار ایرانی با آن مواجه هستند. بانک های روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در این میان با توجه به تاکید مقامات روسی و ایرانی برای برقراری روابط بانکی، میربیزینس بانک مسکو توانسته خدماتی را به فعالان اقتصادی دو طرف ارائه دهد. به گفته مدیرعامل میربیزینس بانک، در این بانک، دو روش برای نقل وانتقال بین بانکی قابل استفاده است؛ نخست اینکه به صورت ارزی (دلار، روبل، یورو) امکان انتقال پول به ایران وجود دارد. دوم، سرویس ویژه میربیزینس بانک است که ارز را در روسیه دریافت کرده و به نرخ بازار تهران، ریال آن را به حساب صادرکننده ایرانی در هر یک از بانک های ایرانی که حساب داشته باشند، منتقل می کند. در نشستی که در تهران برگزار شد، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در حضور فعالان اقتصادی و مدیرعامل میربیزینس بانک مسکو، خواستار تسریع فرآیند نقل وانتقال مالی میان دو کشور شد و تاکید کرد: تقویت ارتباطات بانکی میان دو کشور ایران و روسیه به عنوان عاملی بزرگ نقش مهمی در توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور دارد که خوشبختانه این مساله با جدیت درحال پیگیری است.

به گزارش دنیای اقتصاد، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه نیز در ادامه با ابراز خوشحالی از تسریع روند نقل وانتقالات بانکی میان ایران و روسیه در چند ماه اخیر گفت: تاکید مقامات روسیه بر گسترش همه جانبه روابط میان دو کشور خصوصا روابط تجاری و بانکی موجب شد ازبر بانک که از بزرگترین بانک های روسیه به حساب می آید به عنوان کارگزار میربیزینس بانک فرآیند مراودات تجاری را تسریع کند. قدیر قیافه اظهار کرد: هرگونه نقل وانتقالات پولی مشروط به رعایت مقررات عمومی مبارزه با پول شویی بین المللی است، اما قوانین نظارتی بانکی روسیه با لحاظ رویه های جاری، در بستری اعتمادآمیز و به دور از فشارهای بی منطق سیاسی به روابط بانکی می پردازد. قیافه با بیان برخی مشکلات ناشی از چند نرخی بودن ارز برای صادرکنندگان و واردکنندگان گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز با منشا کشورهای مختلف، بعضا نرخ ارز تا ۵درصد نوسان دارد که این امر منجر به افزایش قیمت کالا و غیررقابتی شدن آن می شود. در ادامه محمد حراز، مدیر عامل میر بیزینس بانک روسیه تصریح کرد: میربیزینس بانک، بانکی روسی است که در سال ۲۰۰۲ افتتاح شده است. سهامدار این بانک، بانک ملی است و سرمایه فعلی این بانک بیش از ۱۰۰ میلیون دلار است. بیشترین سهم مراودات تجاری ایران و روسیه از طریق این بانک انجام می شود. حراز تاکید کرد: تسهیل مراودات مالی و تجاری بین دو کشور اصلی ترین ماموریت میربیزینس بانک است.

روسیه تنها کشوری است که بعد از برجام با بانک های بزرگ خود از طریق میربیزینس بانک، مبادلات بانکی خود را با طرف ایرانی مجددا برقرار کرد. مدیرعامل میربیزینس بانک با اشاره به ارتباط قابل قبول بانک های بزرگ روسیه با میربیزینس بانک مسکو گفت: علاوه بر نقل وانتقال وجوه بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه، منطقه آسیای میانه نیز شامل خدمات بانکی میربیزینس بانک است. با اتصال میر بیزینس بانک به شبکه بانکی روسیه، امکان پوشش همه خدمات بانک های روسی با روبل و یورو وجود دارد. این درحالی است که در بسیاری از کشورهای آسیای میانه امکان پرداخت با روبل و یورو وجود ندارد. محد حراز تاکید کرد: وجوه حاصل از صادرات و سایر وجوه که قرار است به ایران منتقل شود مشروط به رعایت چارچوب مقررات و ضوابط بانک مرکزی روسیه از طریق میربیزینس بانک قابل انتقال به ایران است. طبق گفته مدیرعامل میربیزینس بانک فرآیند نقل وانتقال بین بانکی به دو صورت امکان پذیر است: نخست اینکه به صورت ارزی (دلار، روبل، یورو) امکان انتقال به ایران وجود دارد. دوم، سرویس ویژه میربیزینس بانک است که ارز را در روسیه دریافت می کنیم و به نرخ بازار تهران، ریال آن را به حساب صادرکننده ایرانی در هر یک از بانک های ایرانی که حساب داشته باشند، منتقل می کنیم.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33829/%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%D8%A8%D8%A7+%D8%B1%D9%88%D8%B3%E2%80%8C%D9%87%D8%A7.html