سید فرزاد طلاکش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور اظهارداشت: خوشبختانه شیوع سویه جدید این بیماری در کشور  گسترشی نداشته و جز در پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر استان گیلان در نقطه دیگری گزارش نشده است.

وی درباره سویه قبلی آنفلوانزای پرندگان نیز افزود: خوشبختانه بعد از قم، استان جدیدی در حوزه واحدهای صنعتی درگیر این بیماری نشده است.

دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم گذار کشور ادامه داد: در بحث طیور بومی، چند کانون پراکنده در برخی استانها از جمله کرمانشاه و لرستان گزارش شده است.

طلاکش با تاکید بر اینکه پیشرفت بیماری بسیار کند شده است،درباره دلایل این امر توضیح داد: به خاطر اقدامات کنترلی که در استانهای درگیر در حال انجام است ضمن اینکه احتمالا این آخرین مصاحبه درباره این بیماری است.

به گفته وی جمعیت مرغ های معدوم شده بر اثر این بیماری نیز حدود ٢۵ میلیون قطعه است.

طلاکش درباره اینکه چرا با وجود کند شدن روند بیماری و واردات تخم مرغ، قیمت این کالا در بازار کاهش نیافته است؟،گفت: بهرحال ما در این زمینه با کمبود مواجه هستیم هرچند کمبود هنوز بحرانی نشده است.

وی دلیل دیگر را عدم توازن در توزیع اعلام کرد و افزود: عمده تقاضا در تهران و عرضه در این استان کم است، تا این کالا از دیگر استانها به تهران برسد مقداری تنش ایجاد می شود.

طلاکش با بیان اینکه در هفته اخیر تخم مرغ درب مرغداری کیلویی ۵٠٠ تومان ارزان شده است، ادامه داد: با این حال مغازه داران قیمت را کاهش ندادند، اگر دولت پیشنهاد ما را پذیرفته بود و اقدام به درج قیمت روی تخم مرغ می کرد این اتفاقات رخ نمی داد.

وی میانگین قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری ۶٩٠٠ تا ٧٠٠٠ تومان اعلام کرد

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-131750.html