اقتصاد ایرانی: حزب کمونیست چین طرحی را پیشنهاد داده که به شی جین پینگ رییس جمهور این کشور، اجازه می دهد تا ابد رییس جمهور بماند. با اعلام خبر برداشته شدن احتمالی محدودیت رهبری «شی» ارزش یوان دوشنبه پنج دهم درصد افزایش یافت که دلیلش کاهش ریسک سرمایه گذاری عنوان شده است. ارزش شاخص سهام کامپوزیت شانگهای نیز دوشنبه ۱.۲ درصد افزایش یافته و ششمین افزایش فصل خود را تجربه کرده است.

به گزارش تعادل بلومبرگ نوشته، بازارها دوشنبه در واکنش های اولیه خود از طرح چین برای برداشتن محدودیت ریاست جمهوری شی جین پینگ استقبال کردند. به نظر می رسد برداشتن محدودیت دوره ریاست جمهوری در چین یک چیز را برای سرمایه گذاران تضمین می کند؛ اینکه پرتفوی آنها در چین حالا تنها به تصمیمات یک فرد گره خواهد خورد.

ناظران بر این باورند که ثبات سیاسی باید خبر مثبتی برای سرمایه داران در چین باشد چراکه به رهبران این کشور اجازه می دهد تا سیاست های موردنظر خود را پیش برده ازجمله سیاست های مرتبط با کاهش بدهی ها، تامین مالی و همچنین مبارزه با مفاسد اقتصادی.

در این گزارش آمده، از زمانی که شی جین پینگ در سال ۲۰۱۳ قدرت را در چین در دست گرفته، اقتصاد این کشور از ثبات برخوردار بوده است، البته دوره های بی ثباتی در بازارهای مالی نیز مشاهده شده که اغلب با دخالت دولت کنترل شده است. دولت شی جین پینگ چالش های زیادی نیز داشته ازجمله خطر کاهش رشد اقتصادی و مقابله با پیر شدن جمعیت چین.

استقبال یوان از اصلاح قانون اساسی

بلومبرگ نوشته، گرچه ارائه طرحی برای رهبری مادام العمری شی جین پینگ غیرمنتظره نبود اما یک انحراف آشکار از سنت و رویه های معمول جانشینی حزب کمونیست چین در چند دهه اخیر به شمار می رود. بیانیه حزب کمونیست چین مبنی بر بررسی طرح برداشتن ممنوعیت دوره ریاست جمهوری در این کشور یک هفته پس از آن اعلام شد که کنگره ملی خلق چین اصلاحیه بندهایی از قانون اساسی را تصویب کرد که احتمالا به افزایش نفوذ و قدرت شی جین پینگ می انجامد.

آرتور کروبر کارشناس اقتصادی مستقر در پکن، در این باره می گوید: «از نظر سرمایه گذاران، تمرکز بیشتر قدرت در زمامداری شی جین پینگ روندی مثبت داشته است. اما ریسک بلندمدت تر این است که عدم پاسخگویی دولت و نبود نظارت بر فعالیت های دولت می تواند درنهایت به کاهش کیفیت تصمیم گیری در سطوح ارشد کشوری منجر شود.»

بیم و امیدهای رهبری مادام العمری

ریموند یه یونگ و بتی وانگ اقتصاددان های استرالیایی و نیوزیلندی، درباره تاثیر برداشتن محدودیت دوره ریاست جمهوری «شی» بر اقتصاد و بازارهای چین می گویند: «اصلاحیه یی که ارائه شده درنهایت تمام سیاست های اقتصادی چین را در دهه آینده یا بیشتر از جمله سیاست های پولی و مالی این کشور را شکل خواهد داد. رهبری بلندمدت شی جین پینگ می تواند به معنی برقراری ثبات نسبی در بازارهای مالی باشد. این در شرایطی است که ثبات مالی می تواند هم عرض یا حتی مهم تر از رشد تولید ناخالص داخلی سالانه باشد.»

کن چی یونگ استراتژیست ارشد اقتصادی مستقر در هنگ کنگ نیز در این باره می گوید: «تحکیم بیشتر قدرت شی جین پینگ نشان دهنده مسیر هموارتر اصلاحات اقتصادی در کوتاه مدت است. رهبری سیاسی قدرتمندتر می تواند به شی جین پینگ کمک کند که با دست بازتری با موانع اصلاحات بنیادین کلیدی در این کشور مقابله کند. با این حال نباید از این مساله غافل شد که تغییر احتمالی ساختار رهبری جمعی به رهبری فردی می تواند ریسک سوءمدیریت و نبود شفافیت از نظر سیاسی را افزایش دهد، شرایطی که درنهایت اعتماد بازار به یوان را در میان مدت کاهش می دهد.»

بانی لام محقق مرکز سرمایه گذاری بین المللی جی ای بی نیز می گوید: «احتمال زمامداری بلندمدت شی جین پینگ در چین تاثیر مثبتی بر بازارهای این کشور خواهد داشت که نشانه های آن از همین دیده می شود. چین هنوز در میانه راه اصلاحات و پوست اندازی اقتصادی است، بنابراین ادامه سیاست های فعلی بسیار حیاتی است. بر همین اساس زمامداری بلندمدت تر شی جین پینگ اطمینان به اصلاحات بخش عرضه و کاهش بدهی ها، همچنین سیاست های مالی و پولی پایدارتر را نوید می دهد. این امر پایه های اقتصادی را تقویت کرده و حرکت روبه جلوی بازارها را سرعت می بخشد.»

ترس در اردوی مخالفان

نشریه فایننشال تایمز نیز در گزارشی با عنوان «شی جین پینگ رقبای خود را شوکه کرد» نوشته: چهار ماه پس از اینکه حزب کمونیست در اقدامی تاریخی شی جینپینگ را هم ردیف مائو خواند، رییس جمهوری چین نشان داد که هنوز می تواند رقبای سیاسی اش را شوکه و به هراس بیندازد. تا بعداظهر یک شنبه تمام گمانه زنی ها در فضای سیاسی چین حول بازنشستگی وانگ کیشان یکی از نزدیکان شی که به فساد متهم شده بود، می چرخید اما بیانیه حزب مبنی بر اینکه کمیته مرکزی در حال بررسی رفع محدودیت دوران ریاست جمهوری است بازی را تغییر داد. فردی که رابطه نزدیکی با هسته رهبری چین دارد، می گوید که منتقدان نگران تمایلات اقتدارگرایانه شی جینپینگ هستند و از این تصمیم حزب کمونیست سخت ناامید شده اند. منتقدان شی جین پینگ در چین بر این باورند که اصلاح قانون اساسی چین با هدف رهبری مادام العمری شی می تواند این کشور را به فضای ۳۰ سال گذشته بازگرداند. فایننشال تایمز نوشته: «پس از هرج و مرج انقلاب فرهنگی، محدودیت دو ساله ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری توسط دنگ شیائوپینگ وارد قانون اساسی چین شد، کسی که در اواخر دهه ۱۹۷۰ آغازگر عصر اصلاحات در چین بود و می خواست از بازگشت کشورش به دوران حاکمیت تک نفره دوران مائو جلوگیری کند».

نگرانی مخالفان از تمامیت خواهی شی جین پینگ در شرایطی است که رسانه های چین گزارش داده اند دور تازه یی از مبارزه با فساد در بدنه دولت و حزب حاکم چین به دستور رییس جمهور آغاز شده است. تارنمای یی سی چین گزارش داده، بازرسان و ماموران مبارزه با فساد و مقابله با مقام های مفسد راهی شماری از استان ها و شهرهای چین شده اند. گفته شده، بازرسان کمیسیون انضباطی حزب حاکم چین که مسوول ارشد مبارزه با فساد در بدنه حزب است، به ۳۰ استان و منطقه اعزام شده اند. این نخستین بار در سال جاری میلادی و نخستین دفعه پس از برگزاری کنگره نوزدهم حزب حاکم در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ است که دور تازه مبارزه با فساد آغاز می شود. آمار رسمی چین نشان می دهد تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مسوولان و مقام های مفسد که بیش از ۱۲۰ نفر آنها مفسدان بزرگ اقتصادی هستند، شکار شده اند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33809/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C+%DA%86%DB%8C%D9%86+%D8%A7%D8%B2+%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%DB%8C+%D8%B4%DB%8C.html