اقتصاد ایرانی: رئیس جمهور آمریکا در یک حمله گسترده علیه سازمان تجارت جهانی (WTO)، این دیده بان تجارت بین الملل را یک فاجعه خواند.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با فرمانداران ایالت های این کشور در کاخ سفید گفت: آمریکا در نتیجه سازمان تجارت جهانی که انجام تجارت را غیرممکن می کند، پول زیادی را به مکزیک و کانادا از دست می دهد.

اظهارات ترامپ درباره سازمان تجارت جهانی، منعکس کننده مواضع وی درباره توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) میان آمریکا، کانادا و مکزیک است. دولت دونالد ترامپ به دنبال مذاکرات مجدد همه توافق های تجاری آمریکا است و ترامپ، نفتا را بدترین توافق تجاری که تاکنون تصویب شده و یک فاجعه برای کارکنان و شرکت های آمریکایی توصیف کرده است.

ترامپ سال گذشته تهدید کرد در صورتی که شرایط توافق سال ۱۹۹۴ به نفع آمریکا تغییر نکند، از توافق نفتا خارج خواهد شد لذا مذاکراتی در این زمینه در جریان است.

حتی اگر آمریکا از نفتا خارج شود، به دلیل مقررات سازمان تجارت جهانی همچنان قادر نخواهد بود تعرفه های بالاتر از پنج درصد را وضع کند.

ترامپ حمایت خود از صنعت فولاد آمریکا را مجددا ابراز و اعلام کرد که تعرفه هایی را برای واردات فولاد از کشورهای دیگر معرفی خواهد کرد تا فولادسازان آمریکایی را حمایت کند.

وی گفت: می خواهم صنعت فولاد را به کشورمان بازگردانم و اگر این امر مستلزم تعرفه باشد، تعرفه ها معرفی خواهند شد. شاید این اقدام اندکی هزینه بر باشد اما ما اشتغال خواهیم داشت.

وزارت بازرگانی آمریکا توصیه کرده که رئیس جمهور این کشور محدودیت هایی برای واردات فولاد و آلومینیوم از چین و سایر کشورها تعیین کند. ترامپ به دنبال اعمال تعرفه ۲۴ درصدی برای واردات فولاد است.

در این بین، رئیس سازمان تجارت جهانی در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری آلمان، هشدار داد جنگ های تجاری ممکن است در هر زمان و به اشکالی که انتظارش را نداریم، رخ دهند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33813/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE+%D8%A8%D9%87+%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C+%D8%A8%D8%B1%DA%86%D8%B3%D8%A8+%D9%81%D8%A7%D8%AC%D8%B9%D9%87+%D8%B2%D8%AF.html