اقتصاد ایرانی: آمارهای دفتر آمار اتحادیه اروپا نشان می دهد بین کمترین میانگین سطح دستمزد و بیشترین میانگین در بین اعضای اتحادیه اروپا، اختلافی تقریبا هشت برابری وجود دارد.

به گزارش ایسنا، تا یکم ژانویه ۲۰۱۸، ۲۲ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای حداقل دستمزد تعیین شده بودند و تنها کشورهای دانمارک، ایتالیا، قبرس، اتریش، فنلاند و سوئد چنین فاقد چنین محدودیتی هستند. می توان ۲۲ کشور دیگر را بر اساس حداقل سطح دستمزدها به سه گروه تقسیم کرد:

کشورهایی که حداقل دستمزد آن ها حدود ۵۰۰ یورو و کمتر است:

تا ژانویه ۲۰۱۸، بلغارستان کمترین سطح دستمزد ناخالص را در بین اعضای اتحادیه اروپا دارد و حداقل دستمزد این کشور ۲۶۱ یورو تعیین شده است. به جز بلغارستان ۹ کشور دیگر هم حداقل دستمزدی در بازه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلاری داشته اند که عبارت اند از لیتوانی با ۴۰۰ یورو، رومانی با ۴۰۸ یورو، لتونی با ۴۳۰ یورو، مجارستان با ۴۴۵ یورو، کرواسی با ۴۶۲ دلار، جمهوری چک با ۴۷۸ یورو، اسلواکی با ۴۸۰ یورو، استونی با ۵۰۰ یورو و لهستان با ۵۰۳ یورو.

کشورهایی که حداقل سطح دستمزد آن ها بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو است:

پنج کشور اروپایی که غالبا در جنوب اروپا واقع شده اند و عبارت اند از پرتغال با ۶۷۷ یورو، یونان با ۶۸۴ یورو، مالت با ۷۴۸ یورو، اسلوونی با ۸۴۳ یورو و اسپانیا با ۸۵۹ یورو.

کشورهایی که حداقل سطح دستمزد آن ها ۱۴۰۰ یورو و بالاتر است:

کشورهای باقی مانده، همگی در غرب و شمال اروپا واقع شده اند و در این بین انگلیس با ۱۴۰۱ یورو کمترین سطح دستمزد این گروه را دارد و پس از این کشور آلمان و فرانسه با ۱۴۹۸ یورو، بلژیک با ۱۵۶۳ یورو، هلند با ۱۵۷۸ یورو، ایرلند با ۱۶۱۴ یورو و لوکزامبورگ با ۱۹۹۹ یورو قرار دارند.

برای مقایسه باید گفت حداقل دستمزد در آمریکا تا یک ژانویه ۲۰۱۸ معادل ۱۰۴۸ یورو بوده است. در بین ۲۲ کشور، بالاترین سطح دستمزد هشت برابر بیشتر از کمترین سطح است اما باید توجه کرد که اگر قدرت خرید را در نظر بگیریم، این تفاوت بین کشورهای مختلف کمتر خواهد بود و حداقل سطح دستمزد بلغارستان برابر ۵۴۶ استاندارد قدرت خرید و لوکزامبورگ ۱۵۹۷ خواهد بود. بدان معنا که قدرت خرید لوکزامبورگی بیش از سه برابر بلغارها خواهد بود.  

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33788/%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%81+%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84+%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87+%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B2%D8%AF%D9%87%D8%A7+%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86+%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C.html