اقتصاد ایرانی: در سال های گذشته، استفاده از ابزارهای دیجیتال به انتخاب افراد بستگی داشت و ورود به دنیای فناوری، امری ضروری نبود؛ در حدی که سازمان بهداشت جهانی، آن را در فهرست مهارت های ۱۰ گانه زندگی معرفی نکرده بود، اما امروزه، دنیای دیجیتال، سهم قابل توجهی در زندگی افراد دارد؛ به طوری که حذف آن غیرممکن است.

در بسیاری از گزارش ها گفته شده که در سال ۲۰۱۰، تعداد کاربران اینترنت در سراسر جهان، به بیش از ۲ میلیارد نفر رسید. پس از آن ، طبق پیش بینی های صورت گرفته، تعداد افرادی که برای دسترسی به اینترنت از تبلت و گوشی های همراه هوشمند استفاده می کردند، از شمار کاربران یارانه شخصی، پیشی گرفت. این موضوع، نشان دهنده رشد فناوری و ابزارهای دیجیتال در میان افراد است. از طرفی، ورود به دانش دیجیتال، نیازمند آگاهی و آموزش هایی بود. بر همین اساس، افزایش سواد دیجیتال، بخش مهمی از نظام های آموزشی در سراسر جهان است. در بسیاری از کشورها، آموزش های لازم برای افزایش سواد دیجیتال در برنامه آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و در برنامه های دانشگاهی لحاظ شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، تازه ترین گزارش های منتشر شده از جهان دیجیتال، حاکی از آن است که چین، در حال پیشروی در آماده سازی افراد برای ورود به دنیای فناوری دیجیتال است. طبق نظرسنجی های صورت گرفته، حدود ۶۸ درصد از چینی ها براین باورند که تحصیلات رسمی، مهارت استفاده از فناوری های دیجیتال را نیز به آنها آموخته است. این در حالی است که طبق بسیاری از پیش بینی های صورت گرفته، چین در سال ۲۰۱۸، به بزرگ ترین بازار دیجیتال در جهان تبدیل خواهد شد. همچنین گفته شده که درآمد این کشور در بازار دیجیتال در سال ۲۰۱۹ به ۹۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. آنطور که در گزارش ها آمده، در سال های اخیر، چین با تغییر استراتژی بازارهای اقتصادی و حرکت به سوی تکنولوژی های جدید، رشد قابل توجهی در دیجیتال سازی اقتصاد داشته است. آنطور که در بسیاری از گزارش ها گفته شده، چین و امریکا دو رقیب قدرتمند در بازارهای دیجیتال و فناوری های نوین هستند. این در حالی است که طبق نظرسنجی های صورت گرفته، درصد اندکی از امریکایی ها از سطح آموزش دیجیتال در کشورشان رضایت دارند. آنطور که در این گزارش گفته شده، تنها حدود ۳۹ درصد از امریکایی ها براین باورند که آموزش های رسمی و دانشگاهی آنها، مهارت های استفاده از فناوری دیجیتال را نیز برای آنها به همراه داشته است.

در اواخر سال ۲۰۱۷، در بسیاری از گزارش ها گفته شد که روسیه قصد دارد یک ارز دیجیتال جدید را به طور رسمی معرفی کرده و از استفاده از آن در فضای مجازی پشتیبانی کند. این موضوع، نشان دهنده رشد قابل توجه فناوری های دیجیتال در روسیه و مستلزم آموزش همگانی به روس هاست تا بتوانند خود را با شرایط جدید هماهنگ کنند. این در حالی است که طبق نظرسنجی صورت گرفته، تنها حدود ۳۷ درصد از روس ها براین باورند که آموزش های رسمی و دانشگاهی آنها متناسب با پیشرفت های دیجیتال در کشورشان است.

طبق بسیاری از گزارش های منتشر شده، استرالیا نیز پیشرفت های قابل توجهی در فناوری های دیجیتال پیدا کرده و همچنین، دولت این کشور حمایت های بسیاری جهت سرعت بخشیدن به تغییر و تحولات اقتصادی دیجیتال و خلق فرصت های جدید داشته است. با این حال، تنها ۳۷ درصد از استرالیایی ها براین باورند که آموزش های رسمی و دانشگاهی در این کشور، به کسب مهارت های دیجیتال نیز کمک کرده است. براساس این نظرسنجی، اسپانیایی ها نیز از آموزش مهارت های دیجیتال در کشورشان رضایت چندانی ندارند و تنها ۳۲ درصد باور دارند که آموزش های رسمی در کشورشان توانسته مهارت های استفاده از فناوری های دیجیتال را نیز به آنها بیاموزد. در این نظرسنجی، در میان بریتانیایی ها حدود ۳۱ درصد افراد از کسب مهارت های دیجیتال توسط آموزش های رسمی رضایت دارند که این میزان در میان فرانسوی ها به ۳۰ درصد و در میان مردم ایتالیا به ۲۶ درصد می رسد. در ادامه این نظرسنجی گفته شده که حدود ۲۵ درصد از مردم آلمان براین باورند که آموزش های رسمی و دانشگاهی در این کشور منجر به کسب مهارت های دیجیتال برای آنها شده که این تعداد در ژاپن، تنها حدود ۱۷ درصد افراد را تشکیل می دهند. این در حالی است که ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورها در گسترش اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات است. با این حال، بسیاری از مردم در این کشور، آموزش های رسمی و دانشگاهی را در ژاپن، متناسب با رشد فناوری در کشورشان نمی دانند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33791/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C+%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84+.html