اقتصاد ایرانی: «صنعت هوانوردی ایران درآستانه وقوع بحران است و روزی که خبر وقوع یک حادثه منتشر نمی شود، باید خوشحال بود زیرا فرسودگی ناوگان و نبود زیرساخت های لازم شرایط این صنعت را با مشکل مواجه کرده است.» این جملات، اظهارات کاپیتان شهبازی است. کسی که تجربه سال ها خلبانی را در کارنامه دارد. او بر این باور است که گزارش مقدماتی سازمان هواپیمایی کشوری درباره حادثه سقوط هواپیمای ATR72 صرفا یک گزارش اداری است و گرهی از کلاف سردرگم مشکلات صنعت هوایی ایران نمی گشاید.

پس از گذشت ۵ روز از حادثه سقوط هواپیمای ATR72 مسیر تهران-یاسوج، گزارش مقدماتی سازمان هواپیمایی کشوری درباره این سانحه هوایی منتشر شد.

به گزارش تعادل، نگاهی به محتوای این گزارش و بخش های مربوط به هواشناسی منطقه، اطلاعات فرودگاه، اطلاعات موتور و ملخ هواپیما نشان از آن دارد که تمام شرایط برای پروازی امن فراهم بوده و این گزارش به صورت تلویحی، عامل انسانی و خلبان را علت برخورد با کوه دنا و سقوط معرفی می کند.

انتشار گزارش مقدماتی سازمان هواپیمایی کشوری درباره علل حادثه در حالی منتشر می شود که جعبه سیاه این هواپیما با وجود نقطه زنی تخمینی مکان آن هنوز پیدا نشده است و تا زمان یافتن این جعبه سیاه و رمزگشایی حادثه، اعلام قطعی علل سقوط اقدامی کارشناسی محسوب نمی شود.

در این میان و با وجود اینکه سازمان هواپیمایی کشوری و مسوولان صنعت هوایی کشور همچون سایر سوانح هوایی رخ داده در کشور خلبان و عامل انسانی را علت اصلی وقوع حادثه می دانند اما ابهامات و همچنین انتقادات بسیاری درباره این حادثه و علل وقوع آن وجود دارد که باوجود تلاش مسوولان این صنعت، اما و اگرها درباره علل سقوط هنوز باقی است. یکی از این انتقادها درباره نبود رادار در فرودگاه یاسوج است که سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه ها در پاسخ به این انتقاد و ایرادات وارده درباره نبود امکانات لازم در فرودگاه یاسوج برای کنترل هواپیمای سقوط کرده می گوید: در هیچ جای دنیا مرسوم نیست در تمام فرودگاه ها رادار وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، الهی نیا می افزاید: هیچ یک از مدیران صنعت هوانوردی اعلام نکردند که هواپیما در رادار فرودگاه یاسوج دیده شده است و این حرف صرفا یک شایعه بوده که واقعیت ندارد.

سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه ها با بیان اینکه کنترل ترافیک هوایی در یاسوج اگر به رادار دسترسی داشت هم تنها مدیریت فاصله میان موانع با هواپیما در اختیار خلبان بود، بیان می کند: در این شرایط رادار صرفا یک وسیله است که فاصله بین پروازها در آسمان حفظ شود از این رو زمانی که رادار نداشته باشیم، هدایت هوایی تعطیل نمی شود.

او درباره وضعیت پوشش راداری در فرودگاه های ایران اظهارمی کند: فقط در چند فرودگاه کشورمان رادار داریم، در کنار آن شبکه راداری فعال است که آسمان ایران را تحت کنترل دارد و هواپیماها را هدایت می کند.

الهی نیا ادامه می دهد: تمام طرح های تقرب به فرودگاه و مسیرهای ورود و خروج با نرم افزارهای خاصی طراحی می شود و سپس به مرحله وارسی می رسد. وقتی یک طرح تمام این مراحل را طی کرد یعنی ایمن است و این به شرایط آب و هوایی مربوط نیست از این رو می توان گفت چنانچه رادار هم در فرودگاه یاسوج نصب می شد، نمی توانست از وقوع این سانحه جلوگیری کند.

او به آمار ایکائو درباره سوانح هوایی اشاره می کند و می گوید: بر اساس این آمار ۷۵ درصد از سوانح هوایی به دلیل عوامل انسانی و تنها ۲۵درصد به دلیل مشکلات در تجهیزات اتفاق می افتند. از تجهیزات ایمنی نمی آفریند بلکه انسان ها و نوع عملکردهاست که ایمنی را ایجاد می کند.

گزارش سانحه هوایی، مستند و دقیق است

هوشنگ شهبازی کاپیتان باسابقه کشورمان درباره گزارش منتشر شده درباره سانحه سقوط هواپیمای ATR72  می گوید: گزارش سازمان هواپیمایی کشوری گزارش مستند و بسیار خوبی است و اطلاعات ارائه شده در آن دقیق است اما این گزارش نه اندوه مردم را التیام می بخشد و نه اینکه مشکل سوانح هوایی کشور را حل می کند.

شهبازی می افزاید: گزارش منتشر شده گزارشی اداری است که به بررسی شرایط هواپیما، خلبان، وضعیت آب و هوای فرودگاه یاسوج و همچنین منطقه سقوط می پردازد اما تجربه نشان داده است که انتشار این گزارش ها در ایران، کمکی به جلوگیری از وقوع سانحه های هوایی نمی کند. کاپیتان شهبازی درباره مقصر دانستن تلویحی خلبان در این گزارش اظهار می کند: خلبان نباید تا این ارتفاع، هواپیما را به پایین هدایت کند، در واقع خلبان مجاز نبوده است از ۱۵ هزار و ۵۰۰ پا ارتفاع خود را کاهش دهد، زیرا به صورت گسترده در ارتفاع ۹ هزار پایی ابر وجود داشته است و در ارتفاع کمتر پوشش ابر تمام فضا را پوشانده بود.

او ادامه می دهد: خلبان باید زمانی که فرودگاه را مشاهده می کرد، ارتفاع هواپیما را کاهش می داد اما به نظر می رسد که کاپیتان این هواپیما پیش از مشاهده فرودگاه، ارتفاع را به ۹ هزار پا کاهش داده است.

سیاست گذاران صنعت هوانوردی، مقصراصلی

این کارشناس ارشد حوزه هوانوردی اظهار می کند: این گونه گزارش ها تنها ۱۰ درصد از مشکلات صنعت هوایی را با رفع ابهام ها برطرف می کند اما موضوع این است که ۹۰ درصد مشکلات این صنعت مربوط به زیرساخت های نامناسب و سیاست های اشتباه سیاست گذاران است.

به گفته شهبازی، بخش هوانوردی نیازمند منابع مالی برای نوسازی ناوگان است و در زمان تنظیم بودجه های کشور باید به این بخش توجه بیشتری شود، بودجه لازم برای بهبود صنعت هوانوردی وجود دارد اما متاسفانه بودجه عمومی کشور در بخش های دیگر هزینه می شود.

او بیان می کند: با توجه به اینکه مسوولان صنعت هوانوردی و همچنین سیاست گذاران این صنعت، توجه ویژه یی به بهبود زیرساخت ها ندارند، می توان گفت که مقصر اصلی این حادثه سیاست گذاران صنعت هوانوردی هستند.

استانداردهای ایمنی رعایت می شود

آذرماه سال گذشته پرواز هواپیماهای ایرلاین آسمان بر فراز مرزهای هوایی اتحادیه اروپا ممنوع شد و اتحادیه اروپا در همان زمان علت اجرای این تصمیم و قرارگرفتن ایرلاین آسمان در لیست سیاه امنیت پرواز اتحادیه اروپا را نبود استانداردهای جهانی ایمنی پرواز در این شرکت هواپیمایی معرفی کرد. سوال این است که با توجه به اینکه تنها چند ایرلاین از جمله ماهان، قشم ایر و تعدادی از پروازهای ایران ایر مجاز به پرواز بر فراز آسمان اروپا هستند، آیا سایر ایرلاین های ایرانی استانداردهای جهانی مربوط به ایمنی پرواز را رعایت نمی کنند؟ آیا یکی از دلایل اصلی وقوع سوانح هوایی در ایران، عدم رعایت این استانداردها نیست؟

کاپیتان شهبازی درباره این استانداردها می گوید: در ایران و پس از وقوع سوانح هوایی به علت وقوع سوانح توجه نمی شود و تنها درباره معلول بررسی انجام می شود.

او اظهار می کند: صنعت هوانوردی ایران درآستانه وقوع بحران است و روزی که خبر وقوع یک حادثه منتشر نمی شود، باید خوشحال بود زیرا فرسودگی ناوگان و نبود زیرساخت های لازم شرایط این صنعت را با مشکل مواجه کرده است.

این کارشناس ارشد صنعت هوانوردی می گوید: صنعت هوانوردی موجب رونق صنعت گردشگری، اشتغال زایی، توسعه اجتماعی و اقتصادی می شود اما متاسفانه با توجه به اینکه تصور می شود این صنعت لوکس است، توجه چندانی به آن نمی شود در حالی که با انتقال مسافران جاده یی به هوایی، ۵۰ درصد مسافران جاده یی به حمل و نقل هوایی منتقل می شود.

شهبازی بیان می کند: استانداردهای لازم برای ایمنی پرواز در صنعت هوانوردی ایران رعایت می شود و پروازها ایمن است، اما سوال این است اگر این استانداردها رعایت می شود پس چرا اروپا پرواز هواپیماهای شرکت آسمان را بر فراز این کشور ممنوع می کند؟ پاسخ این است که هواپیماهای کشور بسیار فرسوده هستند.

او ادامه می دهد: کشور امارات با وجود کوچک بودن وسعت کشور، ۲۴۰ فروند هواپیما دارد که عمر متوسط آنها ۶ سال است. درحالی که ایران با وسعت چندین برابری ۱۵۰ فروند هواپیما دارد که عمر متوسط آنها هم ۲۴ سال است.

محور اصلی استیضاح آخوندی

با وجود اینکه وزیر راه و شهرسازی پس از وقوع سانحه هوایی تلاش کرد، شرایط را عادی جلوه دهد و در آخرین اظهاراتش هم اعلام کرد که به جای درگیری با افراد پس از وقوع هر حادثه در کشور باید به دنبال اصلاح فرآیندها باشیم اما به نظر می رسد که این واکنش ها و همچنین مقصر دانستن عامل انسانی نافی پاسخگویی اش درباره شرایط کنونی صنعت هوانوردی و نقص فنی های مکرر هواپیماها طی ماه های اخیر نمی شود و براساس گفته یکی از نمایندگان تاکنون ۲۰ نفر از بهارستانی ها نامه درخواست استیضاح آخوندی را امضا کرده اند و محور اصلی این استیضاح هم سقوط هواپیمای ATR است.

البته این حادثه یکی دیگر از اعضای کابینه را هم برای پاسخگویی روانه مجلس می کند و با توجه به اینکه هواپیمایی آسمان زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است به همین دلیل این وزارتخانه باید پاسخگو باشد.

محمدرضا رضایی کوچی نماینده جهرم در گفت وگو با میزان در این باره می گوید: درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی در حال حاضر از هیات رییسه مجلس به کمیسیون عمران ارسال شده است.

او می افزاید: با توجه به تعطیلات مجلس در هفته جاری کمیسیون عمران بررسی استیضاح وزیر راه و شهر سازی را هفته آینده در دستور کار خود قرار خواهد داد. رییس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: بدون شک کمیسیون عمران درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی را به طور جدی مورد بررسی قرار خواهد داد و البته استیضاح آخوندی بستگی به نظر نمایندگان هم دارد.

رضایی کوچی تاکید می کند: معتقدم وزارتخانه های راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید پاسخگوی حادثه سقوط هواپیما باشند. رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محور اصلی استیضاح آخوندی سقوط هواپیمای ATR است، اظهار داشت: در حال حاضر کمتر از ۲۰ نماینده درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی را امضا کرده اند که ان شاء الله جلسه بررسی این موضوع هفته آینده در کمیسیون عمران برگزار می شود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33765/%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA+%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87+%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86.html