دنیای اقتصاد :  به اعتقاد تحلیلگران بازار، سفته‌بازان به‌دنبال آن هستند که پیش از شروع سال جدید در پایین‌ترین قیمت‌ها اقدام به خرید کنند. آنها تصور می‌کنند بهای این ارز در سال آتی مسیر افزایشی را خواهد پیمود. همچنین روز گذشته، خبر پایان حراج سکه تکذیب شد؛ هرچند توقف آن در روز شنبه این فلز گرانبها را به بالای مرز روانی برد.
استقبال سفته‌بازان از کاهش قیمت

روز شنبه، قیمت دلار افت دیگری را تجربه کرد ولی سکه با تغییر مسیر به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بازگشت. در اولین روز هفته، صرافی‌های منتخب بازارساز ارزی ساعت ۳ بعدازظهر دلار را ۴ هزار و ۴۷۵ تومان قیمت زدند که ۱۵ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه بود.

قیمت دلار در حالی روز اول هفته نهمین کاهش متوالی را تجربه کرد که به نظر می‌رسد سفته‌بازان ارزی از ادامه روند نزولی نه تنها اضطراب چندانی ندارند، بلکه حتی از این افت استقبال می‌کنند.

به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، از نظر سفته‌بازان، قیمت دلار در اسفندماه بیشتر تحت فشار عرضه قرار دارد و فضای زیادی برای نوسان‌گیری فراهم نیست؛ با این حال، این دسته تصور می‌کنند که قیمت این ارز با شروع سال جدید با رشد تقاضا و به‌دنبال آن افزایش قیمت مواجه خواهد شد. در چنین شرایطی، سفته‌بازان ترجیح می‌دهند که در انتهای سال با کمترین قیمت ممکن اقدام به خرید کنند و خود را برای افزایش سال آینده آماده کنند.

به اعتقاد یکی دیگر از تحلیلگران بازار، اگر قیمت دلار برخلاف انتظار نوسان‌گیران در سال‌جاری تغییر مسیر بدهد، آنها وارد بازار خواهند شد و منتظر افت بیشتر قیمت نخواهند ماند. در واقع، نوسان‌گیران در حالی که منتظر افت بیشتر قیمت هستند، آمادگی آن را دارند که با تغییر مسیر قیمت‌ها نیز وارد بازار شوند.

در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد برقراری ثبات در بازار یکی از عواملی است که می‌تواند انتظارات نوسانی سفته‌بازان را کاهش دهد. در کنار این برقراری ارتباط متناسب با بازار برای تنظیم انتظارات نیز می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در ذهنیات معامله‌گران نسبت به بازار داشته باشد.

در شرایطی که روز شنبه فشارها بر قیمت دلار حفظ شد، سکه تمام بهار آزادی بر روند نزولی خط پایان کشید و راه افزایش قیمت را برای خود باز کرد. در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۷ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با عبور از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به قیمت یک میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، اعلام خبر اتمام حراج سکه مهم‌ترین عاملی بود که این فلز گرانبها را در مسیر صعودی قرار داد.البته در ساعات  انتهایی روز، خبر پایان حراج سکه تکذیب شد.

ادامه برخورد با دلالان

به اعتقاد فعالان، قیمت دلار در اسفندماه به‌طور سنتی تحت فشار عرضه شرکت‌های تجاری برای تبدیل دلار به ریال قرار دارد. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، شرکت‌های تجاری در ماه‌های آخر سال سعی می‌کنند بخشی از دارایی‌های ارزی خود را تبدیل به ریال کنند تا بتوانند تعهدات انتهای سال خود را پوشش دهند.

همچنین از اواخر بهمن ماه به‌طور سنتی این انتظار در بازار وجود دارد که شرکت‌های پتروشیمی عرضه خود را افزایش دهند. از سوی دیگر، بازارساز نیز در روزهای اخیر کنترل بازار را به‌طور کامل در دست گرفته است و فضا را بر دلالان تنگ کرده است.

چهارشنبه دو هفته پیش نیروی انتظامی با دلالان ارزی برخورد کرد و پس از آن تاریخ معاملات میدان رو به روی پاساژ افشار تعطیل شد؛ تعطیلی که تا روز گذشته نیز برقرار بود. در آخرین تحولات نیز یک منبع آگاه از مسدود شدن حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز خبر داد.

به گزارش «ایبِنا» وی گفت: در ادامه برخوردهای قانونی با سوداگران مخرب در بازار ارز، سربازان گمنام امام زمان، با حکم مرجع قضایی، هزارو۲۲۵ حساب متعلق به ۸۶ نفر از دلالان و قاچاقچیان ارزی را بلوکه و مسدود کردند و۱۰ نفر از قاچاقچیان و دلالان ارزی نیز بازداشت و به مرجع قضایی تحویل شدند.

وی افزود: مجموع گردش مالی این حساب‌ها بیش از ۵۳۰ هزار میلیارد ریال بوده است و بیش از ۳۳۰ میلیارد ریال نیز بلوکه شد. وی گفت: این اقدامات در آینده نیز به صورت جدی ادامه خواهد یافت و مجازات‌ سنگینی گریبان سوداگران و تخریبگران بازار ارز را خواهد گرفت.

به این ترتیب، در شرایطی که قدرت نمایی نیروهای سمت عرضه در ماه انتهایی سال بیشتر است و بازارساز نیز در غیاب سفته‌بازان کنترل کامل بازار را در دست دارد، قیمت دلار ۵ کانال عقبگرد کرده است. حتی عده‌ای انتظار دارند شاخص بازار ارز به زیر سطح ۴ هزار و ۴۵۰ تومان برود؛ این در حالی است که عده زیادی باور دارند، شاخص ارزی در این سطح از حمایت فنی زیادی برخوردار است.

پایان حراج سکه

در حالی که قرار بود سی و نهمین حراجی سکه روز شنبه در بانک کارگشایی انجام شود اما این حراجی از امروز در شعب این بانک متوقف شده است. حراج سکه‌های تمام بهار و نیم بهار آزادی در بانک کارگشایی از روز شنبه چهارم آذرماه آغاز شده بود.

به گزارش «ایبنا» این حراج بر حسب دستور بانک مرکزی و برای جلوگیری از حبابی شدن بازار سکه از طریق بانک کارگشایی در بسته‌های ۲۰ تایی و بدون محدودیت خرید به متقاضیان انجام می‌شد. با اعلام خبر توقف حراج، سکه تمام بهار آزادی از مسیر نزولی خارج شد و با ۲۷ هزار تومان افزایش خود را به عدد یک میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رساند.

 

بانک و بیمه

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-131732.html