به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،شاخص کل بورس متاثر از رشد قیمت نمادهای سایپا، پارس خودرو، سرمایه گذاری غدیر، پالایش نفت اصفهان و گل گهر امروز ۱۹ واحد بالا رفت و به رقم ۹۸ هزار و ۱۷۶ واحد رسید. همچنین امروز شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب ۰٫۴۲ و ۱۱۲ واحد صعودی شدند.
نمادهای فولاد مبارکه و ملی مس، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.
گروه های خودرو، فلزات اساسی و شیمیایی ها امروز با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعتی بودند.
صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای مس شهید باهنر، ایران خودرو دیزل، ریخته گری تراکتورسازی ایران، محورسازان ایران خودرو، کمک فنر ایندامین، بهنوش ایران و رینگ سازی مشهد بود.
در مقابل نمادهای سازه پویش، تکنوتار، کارتن ایران، صنایع شیمیایی سینا، داروسازی سینا، داده پردازی ایران و کاشی الوند با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.
سرمایه گذاران بورسی امروز برای خرید اوراق صکوک ایران خودرو، واحدهای صندوق امین یکم و اوراق مشارکت ملی نفت ایران بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را ثبت کردند.
در مقابل گروهی دیگر از سرمایه گذاران با تشکیل صف های فروش طولانی تلاش کردند از اوراق صکوک ایران خودرو، واحدهای صندوق کمند، سهام مس شهید باهنر، حق تقدم سرمایه گذاری نیرو، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری سبزوار خارج شوند.
در پایان معاملات امروز حق تقدم لیزینگ رایان سایپا با معامله ۱۸۲ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و اوراق صکوک ایران خودرو با معامله ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

 اتصال تهران و استانبول از مسیر بورس
مدیرعامل شرکت بورس تهران گفت: یکی از مهمترین ابزارها برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، قراردادهای آتی و اختیار معامله ارز است که در این زمینه بورس تهران مطالعاتی برای راه‌اندازی معاملات این ابزارها انجام داد و دستورالعمل معاملاتی لازم برای ابزار مذکور را تهیه و به سازمان ارسال کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سنا حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران افزود : راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی ارز منوط به موافقت بانک مرکزی و مجوز سازمان بورس است که در این صورت امکان راه‌اندازی معاملات ابزار مذکور در بورس تهران فراهم خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بورس تهران در خصوص جایگاه بین المللی اقتصاد کشور گفت: ایران از منابع طبیعی و نیروی انسانی فراوان و ارزشمندی برخوردار است و توسعه ادواری این منابع علیرغم چالش ها، جایگاه قابل توجهی به اقتصاد ایران از حیث اندازه و پتانسیل ها بخشیده است. با این حال، حفظ این جایگاه و توسعه آن نیازمند سرمایه گذاری های عظیم و ورود منابع خارجی به کشور خواهد بود.
وی ادامه داد: معمولا بورس های اوراق بهادار میزبان سرمایه گذاری خارجی غیر مستقیم (FPI) هستند. این میزان سرمایه گذاری پس از برجام و به لطف تعاملات بین المللی رشد قابل توجهی نسبت به ادوار پیش ازآن داشته است. با این حال، حجم آن نسبت به اندازه بازار سرمایه بسیار ناچیز و در حدود نیم درصد کل گردش معاملات است. از جمله دلایل این نقیصه می توان به دشواری های نقل و انتقال پول به داخل و خارج از ایران، عدم حضور نمایندگان بانک های خارجی در کشور، و فقدان نهادهای واسط بین المللی برای تکمیل فرآیند سرمایه گذاری و هم چنین متصل نبودن بازار سرمایه ایران به بازارهای جهانی اشاره کرد.
قالیباف اصل راهکارهای ارتقای جایگاه ایران در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی را برشمرد و گفت: رفع موانع بانکی، شامل کاهش ریسک های سرمایه گذاری، اصلاح ساختارها و مقررات، بهره گیری از استانداردهای حسابداری و گزارشگری بین المللی رتبه بندی معتبر و در یک کلام حرکت در مسیری قابل درک و قابل اطمینان از سوی سرمایه گذاران خارجی از جمله اقدامات ضروری است تا سرمایه گذاران با تردید کمتر و اعتماد بیشتر وارد بازار ایران شوند.
وی ادامه داد: یکی از اهداف بورس تهران در سال ۱۳۹۶ ورود به حوزه بین المللی بود لذا مذاکرات با بورس های مختلفی آغاز شد. البته تا به امروز جدی ترین همکاری و مذاکره با بورس استانبول بوده است. بورس استانبول با توجه به بیش از ۶۰ درصد سرمایه گذاری خارجی، اتصال به سیستم های معاملات جهانی، دارا بودن رتبه هشتمین بازار بدهی در دنیا و البته نزدیکی سیاسی و فرهنگی می تواند مقصد مناسبی برای اولین فعالیت های بین المللی بورس تهران باشد.
قالیباف اصل با بیان اینکه مذاکرات در خصوص سایر بورس ها نیز همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: همانطور که می دانید یک سری از نهادهای مالی و شرکت های بورسی نیز راسا مذاکراتی را با بورس لندن و استانبول و سایر بورس ها پیش برده اند که خود این موضوع در کنار مذاکرات بورس، پیشرفت های خوبی را در زمینه شناخت طرفین و نیز اقدامات مشترک رقم زده است.
به نوشته سنا ،وی افزود: در ۲ سال گذشته و با توجه به گشایش های ایجاد شده در روابط بین المللی ایران، و با توجه به مناسبات و تشابه نسبی بین بازار های سرمایه ایران و ترکیه، تفاهم نامه امضا شده با بورس استانبول با جدیت بیشتری پیگیری شده است تا امکان عرضه متقابل سهام یا عرضه اوراق بهادار دیگری فراهم آید.
به گفته مدیرعامل شرکت بورس تهران، این پروژه که همکاری برخی دیگر از نهادها و ارکان بازار سرمایه کشور از جمله سپرده گذاری مرکزی را می طلبد، در حال پیگیری است تا امکان اولیه عرضه متقابل سهام شرکت های ایرانی در بازار های خارج از کشور فراهم شود. با توجه به گردش بیش از ۵۰ درصد معاملات بورس استانبول توسط سرمایه گذاران خارجی، به نظر می رسد انتخاب این بازار به عنوان نخستین مقصد برای شرکت های ایرانی می تواند علاوه بر گشایش این مسیر، سبب آشنایی بیشتر سرمایه گذاران خارجی با شرکت های ایرانی شود.
قالیباف اصل در پاسخ به این سوال که طرح پذیرش متقابل سهام شرکت های ایران در بورس های خارجی به کجا رسیده است؟ گفت: مذاکرات با بورس استانبول تا سطح جزییات و مطالب فنی پیش رفته است و با سایر بورس ها در سطح مذاکرات اولیه است اما برخی قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران به ویژه در خصوص افزایش سرمایه و تقسیم سود و الزام قوانین حاکمیت شرکتی با قوانین جاری دنیا دارای تفاوت است و این موضوعات مذاکرات را پیچیده تر کرده اما با مذاکرات انجام شده، توافقاتی در این حوزه ها با بورس استانبول حاصل شد که با نهایی شدن این توافقات اولین پذیرش دوگانه به صورت عملی آغاز می شود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/215577/رشد-حجم-و-ارزش-معاملات-بورس-تهران