اقتصاد ایرانی: بر اساس یک گزارش ارائه شده از سوی کاخ سفید، حملات سایبری در سال ۲۰۱۶ هزینه یی بین ۵۷ تا ۱۰۹ میلیارد دلار بر امریکا تحمیل کرده است.

به گزارش تعادل به نقل از رویترز، طبق گزارش ارائه شده توسط مشاوران اقتصادی شورای کاخ سفید درباره کیفیت و کمیت «اقدامات خرابکارانه سایبری علیه موسسات خصوصی و عمومی» این اقدامات شامل حملات علیه سرویس های خدماتی، سرویس های اطلاعاتی، دزدی در فضای مجازی، تلاش برای دسترسی به دارایی های حساس و اطلاعات استراتژیک می شود.

در این گزارش آمده، حملات سایبری توسط برخی کشورها از جمله روسیه، چین و کره شمالی انجام می شود و بیشتر نگرانی ها درباره حملاتی علیه زیرساخت های حساس از جمله بزرگراه ها، شبکه های برقی، سیستم های ارتباطی و صدها تاسیسات تولید موادغذایی است که می تواند آثار گسترده یی داشته باشد و افراد بسیاری را هدف قرار دهد.

اگر شرکتی که دارای زیرساخت های حساسی باشد و مورد حمله سایبری قرار گیرد، ممکن است آثار منفی بر اقتصاد کشور داشته باشد. همچنین نگرانی ها درباره حملات سایبری علیه حوزه های انرژی و مالی بسیاری بالاست. گزارش مشاوران اقتصادی شورای کاخ سفید می نویسد، این حوزه ها در داخل امریکا به یکدیگر وابسته هستند و با خطر بالای حملات سایبری خرابکارانه مواجهند که می توانند بر اقتصاد کشور اثر بگذارند.

این گزارش در شرایطی منتشر شده که یک روز پیش تر رابرت مولر بازرس ویژه پرونده تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات امریکا، ۱۳ شهروند و ۳ نهاد روس را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ۲۰۱۶ متهم کرد.

گفته شده، این ۱۳ فرد با سفر به امریکا خود را به جای شهروندان امریکایی جا زده اند تا در شبکه های اجتماعی وجهه عمومی دونالد ترامپ را مقابل هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی او بالا ببرند. این مهم ترین اتهاماتی است که از زمان آغاز تحقیقات مولر در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات امریکا مطرح شده است.

دفتر رابرت مولر اعلام کرده در این فعالیت ها صدها شهروند روس با میلیون ها دلار بودجه مشارکت داشته اند؛ با این حال اصلی ترین نهادی که هدف این اتهامات قرار گرفته، یک شرکت پژوهش اینترنتی است که بر اساس سند منتشر شده هدف راهبردی اش ترویج اختلاف در سیستم سیاسی امریکا از جمله انتخابات ۲۰۱۶ بوده است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33692/%D8%AE%D8%B3%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7+%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF+%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D8%B1%DB%8C+%D8%A8%D9%87+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7.html