فارس: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دو شنبه ۳۰ بهمن ماه ۹۶ با کاهش ۱۵۲ واحدی روی رقم ۹۸ هزار و ۱۴۸ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۱۷ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۵۸۴ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۰۲ واحدی به رقم ۱۰۵ هزار و ۲۴۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۶۴ واحدی به رقم ۶۹ هزار و ۸۱۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۵۵۱ واحدی عدد ۲۰۸ هزار و ۴۷۷ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز بدون تغییر چندانی روی رقم یک هزار و ۹۸ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با ۳۱ واحد ،پالایش نفت بندر عباس با ۲۱ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۵ واحد، تاپیکو با ۴۲ واحد و گروه مپنا با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۲۲۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۹۳۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۶۲۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های کارخانجات تولیدی شهید قندی، بین‌المللی ساروج بوشهر، صنعتی بهشهر از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع بسته‌بندی مشهد، معدنی و صنعتی صبانور، قند قزوین، صنعتی بهشهر، حق‌تقدم استفاده‌نشده بانک حکمت، کارتن ایران، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس خوزستان بازگشایی شدند.

امروز همچنین به دلیل عدم افشای به موقع اطلاعات از سوی بورس تهران دو نماد معاملاتی کارخانجات تولیدی شهید قندی و سرمایه‌گذاری توکا فولاد از تابلوی معاملات این بازار تعلیق شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۲۰ میلیون سهم معدنی و صنعتی چادرملو به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده این سهم روبرو شد.

همچنین ۱۵ میلیون سهم ریل پرداز سیر به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده با معاملات انتقالی روبرو بود و ۷٫۵ میلیون سهم صنایع خاک چینی ایران به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

همچنین بیش از ۶٫۵ میلیون سهم بیمه اتکایی امین به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.

در سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات اما امروز ۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود و در نهایت ۲٫۵ میلیون سهم بین‌المللی ساروج بوشهر به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون تومان کدبه‌کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم را به نظاره نشست که در اغلب نمادهای معاملاتی نوسان قیمت‌ها در شیب نزولی و در محدود صفر تابلو قرار داشت.

با این‌همه دست و پا زدن بورس‌بازها برای سود کردن در بازار سهام باعث شده تا گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی این روزها با ورود و خروج نوسان‌گیران در تک‌سهم‌های نوسانی و برخوردار از سهام شناوری پایین باشد.

در گروه شوینده‌ها، هنکل پاکدشت، با معاملات دو طرفه ۸۰ سهمی امروز در سقف کامل قیمتی ۱۰ درصدی بازار پایه ب فرابورس قرار گرفته است. دیگر نماد پربازده عجیب بر روی تابلوی بازار سهام نماد معاملاتی ورزایران است که در بازار پایه ب فرابورس در حالی توانسته امروز زنوسان ۵۰ درصدی را برجای گذارد که از کد حقیقی فروشنده این سهم به کد حقوقی خریدار تنها ۶ هزار سهم معامله شده است.

معاملات دو طرف در نماد آذریت نیز امروز در حالی به نوسان ۲۷ درصدی این سهم بازار پایه ج فرابورس انجامید که کل حجم معاملات این سهم در روز جاری از ۱۱ هزار و ۶۶۶ عدد فراتر نرفته است و در پشم‌بافی طوس نوسان ۱۰ درصدی قیمت سهام در حالی است که معاملات دوطرفه در این سهم اندکی بیش از ۴۸ هزار عدد بوده که در نهایت با صف خرید ۴ میلیون سهم به کار خود پایان داده است.

در نهایت نماد سرمایه‌گذاری معیار صنعت پارس با برجای گذاشتن نوسان ۱۸٫۵ درصدی در معاملات امروز بازار پایه ج فرابورس شاهد معاملات دوطرفه با حجم ۵۴۰ هزار سهمی بوده است.

بر اساس این گزارش روند معاملات سهام در بازار نشان می‌دهد که سردرگمی و رخوت عمومی در کنار سردرگمی برای اغلب معامله‌گران باعث شده تا بورس از اولویت سرمایه‌گذاری در کنار سایر بازارهای موازی، کنار گذاشته شود.

بر هم‌زدن سیاست‌های تنظیم نرخ سود از سوی بانک مرکزی با انتشار اوراق گواهی سپرده بانکی نرخ سود ۲۰ درصدی باعث شده تا جریان نقدینگی در عمل دوباره راه بانک‌ها را در پیش بگیرد، راهی که در صورت تغییر نرخ اوراق بدهی و پیش‌بینی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه با درآمد ثابت می‌تواند برای بورس در نیمه اول سال آینده درد سر ساز باشد. بازار بورس که بنا به سنت هر ساله در روزهای پایانی سال با تقاضای پرحجم حقیقی‌ها روبرو بوده است.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/58698/عقب-گرد-۱۵۲-واحدی-شاخص-کل-بورس