به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز،بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی تاکید می کنند که دلار آمریکا همچنان مهمترین عامل موثر بر قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت خواهد بود.
این در شرایطی است که بازارهای شرق آسیا از جمله چین مالزی ویتنام و کره جنوبی به واسطه آغاز سال جدید چینی تعطیل است. قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه به ۱۳۵۶ دلار رسیده است.
ارزش دلار آمریکا نیز طی هفته گذشته حدود ۲ درصد کاهش داشته است. قیمت هر اونس نقره نیز طی هفته گذشته بیش از ۳ درصد افزایش داشته و به ۱۶٫۷۳ دلار رسیده است. این بیشترین افزایش هفتگی قیمت نقره از اواخر دسامبر به شمار می رود. نقره هنوز نتوانسته است سطح مقاومتی ۱۷ دلار را بشکند.
به اعتقاد برخی تحلیلگران اقتصادی علت اصلی روند نزولی ارزش دلار آمریکا، تصویب اصلاحات مالیاتی جدید در این کشور است. به نظر می رسد اجرای قانون جدید مالیاتی موجب افزایش ۱۵۰۰ میلیارد دلاری کسری بودجه تا ده سال آینده شود و این مساله فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد خواهد کرد.
بهبود اوضاع اقتصادی منطقه یورو و ژاپن نیز تاثیر زیادی بر کاهش ارزش دلار در برابر یورو و ین داشته است.
به نظر می رسد بهبود رشد اقتصادی منطقه یورو موجب خواهد شد تا بانک مرکزی اروپا سیاست های پولی جدیدی را اتخاذ کند که این مساله در نهایت موجب کاهش ارزش دلار در برابر یورو خواهد شد.
به نوشته طلا ،اختلاف بین سیاست های پولی بانک های مرکزی اروپا و آمریکا و ژاپن نیز تاثیر مهمی بر نوسانات نرخ ارز در بازارهای بین المللی داشته است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/215399/تاثیر-ارزش-دلار-آمریکا-بر-قیمت-طلا