اقتصاد ایرانی: اصغر سمیعی با ارائه تحلیلی درباره مسائل مربوط به اوضاع کنونی بازار ارز، اظهار داشت: سه اتفاق باعث بالا رفتن نرخ ارز می شود؛ هزینه های ارزی کشور، ایجاد تورم و مراجعه سوداگرانه به بازار.

وی افزود: دربخش هزینه های ارزی البته درآمد ارزی کشور به قدر کافی هست و لذا می شود با برخی مدیریت ها درآمد را اضافه و هزینه ها را کم کرد.

به گزارش خبرآنلاین، لرییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: اما در حوزه تورم تنها مرجعی که می تواند روی نرخ تورم اثر بگذارد، فقط و فقط دولت است. هیچ شخص یا نهادی غیر از دولت در افزایش یا کاهش نرخ تورم نمی تواند تاثیر بگذارد.

سمیعی عنوان کرد: نکته سوم، مراجعه یا گاهی هجوم سفته بازان و سوداگران یا برخی از مردم با انگیزه های مختلف به بازار است.

وی با بیان این که هزینه ها و درآمد ها باید مدیریت شود، متذکر شد: بهترین راه برای کنترل نرخ ارز، کنترل نرخ تورم است که آن هم همان طور که گفتم، در اختیار دولت است و لا غیر.

رییس اسبق کانون صرافان گفت: اگر به هر دلیلی نتوانستیم نرخ تورم را در حد نرخ تورم حوزه پول های قدرتمند نگه داریم، حتما باید تفاضل آن را با شیب یکنواخت و بدون رودربایستی از ارزش پول ملی کسر کنیم.

سمیعی با ذکر این نکته که از همه خطرناک تر، هجوم مردم با انگیزه های مختلف برای خرید ارز است، افزود: اگر حتی مردم اروپا که دارای قوی ترین پول جهان هستند، تصمیم بگیرند نفری ۵۰۰ یورو بفروشند و جایش دلار بخرند، مسلما ارزش پولشان در لحظه به یک سوم کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: راه جلوگیری از این هجوم، فقط جلب اعتماد مردم است و همیشه آخرین چیزی که اقتصاد لازم دارد، بگیر و ببند و از این دست اقدامات است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33653/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84+%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85%D8%8C+%D8%B4%D8%A7%D9%87+%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1+%D8%A7%D8%B1%D8%B2+%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html