به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، فعالان اقتصادی هفته گذشته شاهد رشد قابل تامل نرخ دلار در بازار آزاد بودند به شکلی که قیمت آن به دلیل تشدید فعالیت سفته بازان و دلالان ارزی به محدوده ۴۹۰۰ تومان نیز رسید.
در بحبوحه این تحولات و در کنار اقدام نیروی انتظامی برای بازداشت دلالان و سفته بازان بازار ارز، بسته پیشنهادی بانک مرکزی برای مدیریت بازار در هیات دولت تصویب شد که بر اساس آن از امروز (۲۸ بهمن) صدور گواهی سپرده ارزی و ریالی در بانک ها و پیش فروش سکه در شکل جدید در بانک ملی ایران کلید خورد.
در این ایام و با وجود تلاش های دولت برای مدیریت بازار ارز، مطلبی به نقل از یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی شبکه های اجتماعی دست به دست شد که در آن ادعا شده بود طبق تصمیم این کمیسیون قیمت ارز در سال آینده بین چهار هزار تا ۴۱۰۰ تومان تعیین شده است.
«ابوذر ندیمی» مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره  تاکید کرد: نرخ دلار در لایحه پیشنهادی دولت ۳۵۰۰ تومان و قیمت پیش بینی شده فروش هر بشکه نفت در سال آینده ۵۵ دلار است.
وی افزود: کمیسیون تلفیق بودجه نیز رقم پیشنهادی دولت را تصویب کرده است و اینکه برخی ادعا کردند نرخ ارز بیش از این تعیین شده، صحت ندارد و مقرر شد رئیس کمیسیون تلفیق بودجه توضیحات بیشتری در این باره را مطرح کند.
همچنین در این پیوند «مهدی پازوکی» کارشناس اقتصادی اظهار داشت: درآمد نفتی در لایحه بودجه سال آینده ۱۰۱ هزار میلیارد تومان تعیین شده که نسبت به قانون بودجه ۹۶ که ۱۱۴ هزار میلیارد تومان بود، ۱۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه اکنون نرخ دلار مبادله ای حدود ۳۷۰۰ تومان است، گفت: با سرکوب دلار مخالف هستیم و باید قیمت ها واقعی باشد.
به گفته پازوکی قیمت دلار باید واقعی باشد و این قیمت در حقیقت توسط عرضه و تقاضا ایجاد می شود.
به نوشته ایرنا،این کارشناس اقتصادی تثبیت دستوری نرخ ارز را اشتباه دانست و گفت: باید مابه التفاوت نرخ تورم داخلی و تورم جهانی را مبنای کار قرار دهیم و نرخ ها را تعدیل کنیم.
پازوکی بیان کرد: اینکه گفته می شود چون درآمد ارزی خوبی داریم بنابراین نرخ ارز را به شکل مصنوعی ثابت نگه داریم، درست نیست.

منبع خبر: http://banker.ir/news/215297/نرخ-محاسبه-دلار-در-بودجه-سال-آینده-؟