به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، تعطیلات سال جدید چینی از امروز پنجشنبه به مدت یک هفته آغاز می شود.
بر اساس این گزارش تحلیلگران معتقدند که جشن های سال جدید چینی موجب افزایش تقاضای طلا و سایر فلزات گرانبها خواهد شد و این مساله در نهایت رشد قیمت جهانی طلا را در پی خواهد داشت.
هر سال در آستانه آغاز سال جدید چینی تقاضای طلا در بازار چین با رشد فزاینده ای روبرو می شود و این مساله عامل تعیین کننده و تاثیر گذاری بر قیمت طلا است. چین هنوز بزرگترین مصرف کننده طلای جهان به شمار می رود و هند در رتبه دوم قرار دارد.
دانیل هاینس تحلیلگر ارشد موسسه ای ان زد تاکید کرد: روند صعودی تقاضای طلا در چین از اواخر سال ۲۰۱۷ آغاز شده و با آغاز سال ۲۰۱۸ نیز این روند با سال جدید چینی تشدید خواهد شد. پیش بینی می شود تقاضای طلای چین در سال ۲۰۱۸ میلادی با رشد دو رقمی روبرو شود.
سیمونا گامبارینی تحلیلگر ارشد موسسه کاپیتال اکونومیکس نیز بر این باور است که تقاضای طلا با آغاز سال جدید چینی با افزایش روبرو می شود.
البته این تحلیلگر اقتصادی پیش بینی می کند که تقاضای طلای چین در سال ۲۰۱۸ میلادی با کاهش روبرو خواهد شد که علت اصلی این مساله تقویت ارزش یوان خواهد بود.
بانک مرکزی چین نیز ظاهرا از اکتبر ۲۰۱۶ تاکنون ذخایر طلای خود را افزایش نداده است.
هاینس بر این باور است که تسهیل قوانین مربوط به واردات طلا به چین موجب افزایش تقاضای طلا در این کشور خواهد شد. افزایش درآمد خانواده های متوسط چینی نیز عامل مهمی در رشد تقاضای طلا در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.
با شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری برای هر اونس طلا، برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که سرمایه گذاران چینی نسبت به افزایش قیمت جهانی طلا واکنش منفی نشان خواهند داد.
به نوشته طلا، از سوی دیگر نوسانات شاخص سهام در بازار چین نیز می تواند عامل مهمی برای تقاضای طلا در ماه های آینده باشد.
شورای جهانی طلا اعلام کرده است که چین هنوز بزرگترین بازار شمش و سکه طلای جهان به شمار می رود. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰۶٫۴ تن تقاضای سرمایه گذاری طلا در چین بوده است.
در سال گذشته چین شاهد رشد ۳ درصدی تقاضای جواهرات طلا بوده است. این نخستین افزایش از سال ۲۰۱۳ به شمار می رود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/215237/سال-جدید-چینی-موجب-رشد-طلا-خواهدشد