اقتصاد ایرانی: به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز انگلیس، شاخص دلار که تغییرات نرخ برابری دلار را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی را اندازه می گیرد، صبح امروز با ۰.۳ درصد کاهش به سطح ۸۹.۴ رسید.
یورو در مقابل دلار گران تر شد و هر یورو با ۱.۲ دلار معامله گردید؛ قرار است گزارش اقتصادی آلمان اواخر وقت امروز منتشر شود، تحلیلگران پیش بینی می کنند که این گزارش نشان دهنده افزایش رشد اقتصادی این کشور باشد. این پیش بینی موجب گران تر شدن یورو در مقابل دلار شد.
رویترز همچنین به نقل از تحلیلگران اعلام کرد، سرمایه گذاران در مورد چشم انداز بودجه متورم آمریکا و کسری تراز جاری آن، با توجه به تصویب معافیت های مالیاتی و برنامه این کشور برای افزایش مخارج نگران هستند.
«مارک مک کورمیک» رئیس بخش استراتژی بازار ارز کارگزاری «تی دی سکیوریتیز» کانادا گفت: پدیدار شدن دوباره کسری دوگانه حساب جاری و بودجه در آمریکا، دلار را تحت تاثیر قرار داده است.
به گفته وی، بر اساس برآورد صندوق بین المللی پول، یک درصد افزایش کسری بودجه، ۰.۶ درصد کسری حساب جاری را در پی دارد.
مک کورمیک افزود: این بدین معنی است که این کسری دوگانه ممکن است تا پایان دهه جاری به بیش از هفت درصد تولید ناخالص ملی آمریکا برسد و این اعداد و ارقام در میان مدت برای دلار خوش یمن نیست.
کاهش شاخص دلار، بازار کالا را نیز تحت تاثیر قرار داد، قیمت تحویل فوری طلا در بازار لندن که هفته گذشته به کمترین سطح در یک ماه گذشته رسیده بود، صبح امروز با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به یک هزار و ۳۳۵ دلار و یک سنت در هر اونس رسید.
قیمت های نفت اما به دلیل نگرانی از مازاد عرضه ناشی از افزایش تولید نفت در آمریکا، تاکنون ثابت بوده اند. هر بشکه نفت خام آمریکا صبح امروز به قیمت ۵۹ دلار و ۱۸ سنت و هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال به بهای ۶۲ دلار و ۸۱ سنت معامله شد که نسبت به دیروز تغییر چندانی نداشته اند.
در بازار ایران، نرخ برابری دلار در مقابل ریال در حال افزایش است. بنا به اعلام بانک مرکزی امروز هر دلار آمریکا با ۳۵ ریال افزایش نسبت به دیروز (سه شنبه) ۳۷.۰۵۴ ریال، هر پوند انگلیس با رشد ۲۶۹ ریالی ۵۱.۵۲۸ ریال و هر یورو با ۳۴۴ ریال افزایش ۴۵.۸۸۳ ریال قیمت گذاری شد.
«ولی اله سیف» رئیس بانک مرکزی در این زمینه گفته است: معمولا در پایان سال فشاری بر بازار وجود دارد که موجب افزایش نرخ ارز می شود و با پایان سال این فشار کاهش می یابد و وضعیت فعلی هم از این قاعده تبعیت می کند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33626/%D8%A7%D9%81%D8%AA+%D9%86%D8%B1%D8%AE+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C+%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84+%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1+%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C.html