به گزارش خبرگزاری تسنیم، طهماسب مظاهری گفت: نرخ ارز همچون هر کالایی در نظام های اقتصادی تابع قانون عرضه و تقاضاست و این قانون فطری و طبیعی است.

وی ادامه داد: در زمانیکه تقاضا کمتر است، قیمت کالا [یا ارز باید] کاهش یابد و در زمان افزایش تقاضا، اگر عرضه اضافه در بازار ایجاد نشود، منجر به افزایش قیمت کالا می شود.

مظاهری یادآور شد: در سال ۹۵ شرایط رکود اقتصادی را پشت سر گذاشتم ولی دولت قادر نبود بنا به دلایلی از این شرایط خارج شود؛ بنابراین در شرایط بالا بودن نرخ سود بانکی نسبت به تورم و رشد نقدینگی، جامعه برای ارز تقاضایی نداشت.

این کارشناس اقتصادی گفت: «در شرایط کنونی حجم نقدینگی اضافه شده است و یکی از دلایل افزایش نرخ ارز افزوده شدن این نقدینگی است که برای حفظ ارزش دارایی و فعالیت های اقتصادی تقاضای ارز می کند.»

مظاهری افزود: بخشی از این نقدینگی در بانک متمرکز است. همچنین بر اساس کاهش نرخ سود بانکی و نیز وجود برخی شایعات، تعدادی از مردم ترجیح می دهند ریال خود را به ارز تبدیل کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: تعدادی از شرکت های صنعتی و تجاری از جمله پتروشیمی ها و شرکت های فولادی که ارز خود را به بازار عرضه می کردند، امروز در شرایطی که نرخ ارز رو به افزایش است، عرضه ارز را به بازار افزایش داده اند.

مظاهری خاطرنشان کرد: بخشی از نقدینگی در بانک ها فریز است، یعنی مردم پول خود را در سپرده های شش یا یکساله قرار داده اند و اگر احساس کنند در جای دیگر ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش دارایی خواهند داشت، سپرده خود را می شکنند.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-131478.html