به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،محمد کشتی آرای درباره نوسانات بیش از تصور طلا و سکه در مقطع تغییر سال میلادی اظهار کرد: امسال بر خلاف سال‌های گذشته نوسانات به حداکثر رسید و در یک روند ۴ هفته ای قیمت طلا حدود ۶۰ دلار افزایش پیدا کرد.
کشتی آرای با اشاره به این‌که با شروع سال میلادی در داخل کشور شاهد افزایش نرخ ارز بودیم، اضافه کرد: با توجه به تقاضایی که برای خرید ارز در بازار ایجاد شده بود نرخ ارز یکباره شکل صعودی به خود گرفت که این باعث افزایش قیمت سکه طی یک ماه گذشته شد.
او افزایش قیمت طلا و سکه در یک ماه گذشته را بی سابقه دانست و تصریح کرد: طی یک‌ماه گذشته هرگرم طلا با افزایش ۱۰ هزار تومان و سکه حدود ۱۵۰ هزار تومان رکورد جدیدی را نسبت به شش سال گذشته برای خود به ثبت رساندند.
کشتی آرای با بیان این‌که هفته گذشته در نشست داووس، بر حفظ ارزش دلار تاکید شده بود اما شاخص‌های اقتصادی آمریکا به شدت منفی و باعث کاهش ارزش دلار شد، خاطرنشان کرد: کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها به خصوص ریال باعث شد قیمت طلا افزایش پیدا کرده و قیمت جهانی طلا مجددا به هزار و ۳۶۰ دلار برسد.
او ادامه داد: از آغاز این هفته با توجه به تعدیلاتی که پیش آمد، قیمت هر اونس طلا به هزار و ۳۵۰ تومان رسید که به نسبت هفته گذشته حدود ۱۹ دلار افزایش داشته است.
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران گفت: در حالی‌که هفته گذشته قیمت جهانی طلا  افزایش پیدا کرد، در داخل کشور با توجه به کاهش ارزش برابری دلار و عرضه ارز در بازار، نرخ ارز کاهش پیدا کرد و همین عامل کاهش قیمت سکه به کم‌تر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.
او درباره وضعیت بازار در حال حاضر خاطرنشان کرد:  بازار به حالت تعادلی رسیده و التهاب قیمت از بین رفته است.
کشتی آرای تاثیر حراج سکه در از بین رفتن حباب قیمتی آن را موثر دانست و افزود: پیش فروش سکه از ۱۵ بهمن نیز در متعادل کردن بازار تاثیر خوبی خواهد داشت.
به نوشته اقتصادآنلاین،رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران در پایان با بیان این‌که قیمت سکه قابل پیش بینی نیست اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، قیمت سکه تا پایان هفته در همین سطح باقی خواهد ماند.

منبع خبر: http://banker.ir/news/214564/بازگشت-تعادل-به-بازار-طلا-و-سکه