اقتصاد ایرانی: غلامحسین شافعی در سومین همایش فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین با بیان اینکه مبادلات تجاری بین دو کشور به روش جزئی، کلی و الکترونیک انجام می شود، گفت: همکاری های اقتصاد دو کشور در اغلب حوزه ها از جمله صنعت، گردشگری، انرژی های تجدید پذیر، حمل ونقل، مخابرات و سرمایه گذاری در این حوزه ها به قوت انجام می شود.
به گزارش ایرنا، شافعی افزود: اکنون فرصت های مناسبی وجود دارد که شرکت های فعال چینی می توانند با استفاده از ظرفیت های شرکت های فعال ایرانی نسبت به تولید کالا اقدام کنند و در صورت صادرات، از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند.
شافعی با اشاره به اینکه ایران بزرگترین بازار واردات کالاهای واسطه ای در خاورمیانه محسوب می شود، تصریح کرد: ایران به دلیل دسترسی آسان و ارزان به بازار ۴۶۰ میلیون نفری منطقه، مزیت های زیادی در همکاری های اقتصادی با کشورهای دیگر بویژه چین دارد و این مساله می تواند به تحقق هدف افزایش مبادلات دو کشور به ۵۰ میلیارد دلار کمک کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه با اشاره به اینکه با تلاش چین، «راه ابریشم» در حال احیاست، گفت: تاکنون اتاق های بازرگانی ۶۷ کشور به عضویت اتاق جاده ابریشم درآمده اند و اتاق ایران نیز سمت نائب رئیسی این اتاق را داراست.
وی ادامه داد: تحلیلگران معتقدند پس از سال ۲۰۲۵، باید تمرکز اقتصاد جهان را در مرزهای هند و چین جست و جو کرد و در این وضعیت، یکی از محوهای مهم مبادلات اقتصادی، جاده ابریشم خواهد بود؛ این در حالیست که موقعیت جغرافیایی ایران شرایطی مناسبی فراهم می آورد که ایران و چین همکاری های جدیدی بر پایه احیای راه ابریشم آغاز کنند.
شافعی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه ایران و چین ارتباط دوستانه خود در حوزه های سیاسی و اقتصادی را بیش از پیش تقویت کنند، افزود: یکی از مسائل دیگری که اکنون به عنوان موضوع مهم در جهان مطرح است، موضوع همکاری های مشترک در حوزه غذای حلال است که با توجه به مبادلات بیش از هزارمیلیاردی آن در سال، لازم است که ایران و چین همکاری های جدیدی در این حوزه آغاز کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری های مشترک، به پایداری روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور کمک می کند، تصریح کرد: با تداوم روش فعلی و افزایش مشارکت های سرمایه گذاری بخش های خصوصی ایران و چین، امیدواریم روابط دو کشور بیش ازپیش توسعه یابد.

** قدردانی از حل مشکل مسدود شدن برخی حساب های بانکی ایرانی

شافعی همچنین با اشاره به حل مشکل مسدود شدن برخی حساب های ایرانیان در بانک های چین، این اتفاق را مایه رضایتی بخش خصوصی عنوان و از مقام های هر دو کشور برای پیگیری و حل این مساله قدردانی کرد.
برپایه این گزارش، سومین همایش فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین، از امروز به همت اتاق مشترک بازرگانی و صنایع چین و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در محل اتاق ایران برگزار شده است و فردا نیز ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، پیش از این «پانگ سن» سفیر جمهوری خلق چین در تهران ارزش تجاری ایران و چین در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی را ۳۳ میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار اعلام کرد که در همسنجی با پارسال ۲۰.۵ درصد افزایش داشته است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33400/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF+%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D9%88+%DA%86%DB%8C%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87+%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C+%D8%AD%D9%84%D8%A7%D9%84.html