به گزارش ایسنا، سعید اسلامی بیدگلی در نشست خبری که امروز برگزار شد گفت: کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به زودی صورت‌های مالی خود را افشا می‌کنند. این کانون محل درآمدی غیر از حق عضویت، حق کمیته سازش و کارگروه‌های آموزشی نداشته است که برای سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۶ درآمد آن حدود ۱.۵ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه تمام ارکان‌های بازار سرمایه باید صورت‌های مالی خود را افشا کنند، گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به عنوان نهاد نظارتی و یکی از ارکان‌های بازار سرمایه که خود به دنبال شفافیت است، باید صورت‌های مالی‌اش را افشا کند. آنطور که می‌دانم به زودی نیز این اتفاق خواهد افتاد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به جلسات کمیته سازش که در این کانون برگزار می‌شود، اظهار کرد: شاید یکی از مهم‌ترین کارهای ما امسال در کانون برگزاری جلسات کمیته سازش بوده است. این جلسات با همکاری سازمان بورس تقویت شد. در سال مالی خودمان ۲۸ فقره پرونده به کمیته سازش رسید که قبل از تشکیل جلسه حل و فصل شد. علاوه بر این ۲۳ فقره پرونده بعد از تشکیل جلسه اول به کمیته سازش به تفاهم رسیده است. همچنین برای ۹ پرونده هم رای عدم سازش داده است.

بیدگلی اسلامی درباره عوامل شکایت‌ها در جلسه کمیته سازش گفت: وقتی شرایط اقتصاد خوب نیست، سود شرکت‌ها هم خوب نیست و سودها دیر پرداخت می‌شوند. این موضوع یکی از عوامل تشکیل جلسه‌های کمیته سازش است. اگر شرایط اقتصادی فراهم شود، تعداد پرونده‌ها نیز کاهش می‌یابد.

وی درباره برگزاری آزمون CIIA گفت: ما سابقا وعده داده بودیم که آزمون CIIA در ایران برگزار شود. سعی‌مان هم بر این است که در اوایل سال ۱۳۹۷ این وعده ما محقق شود.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در پاسخ به سوالی درباره برگزاری آزمون CFA نیز اظهار کرد: ما به عنوان کانون نهادهای سرمایه‌گذاری پیگیر آزمون CFA در ایران نیستیم، اما دوست داریم دو آزمون CFA و CIIA در ایران برگزار شود. شاید یکی از دلایلی که مشکل است آزمون CFA در ایران برگزار شود، این باشد که برگزارکننده این آزمون در آمریکا است.

بیدگلی درباره برنامه‌های کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در ایران در سال ۱۳۹۷ نیز اظهار کرد: کانون نهادهای سرمایه‌گذاری باید در اقتصاد کشور شناخته شود ما می‌خواهیم عملکرد فعلی را بهبود ببخشیم. در حال حاضر فقط سازمان بورس که یک ارگان حکومتی است، جایگاه بین‌المللی دارد. از برنامه‌های جدی ما این است که در سطح بین‌الملل شناخته شویم.

وی اضافه کرد: ما در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی نیز فعالیت داریم و در این خصوص تاسیس دپارتمانی را اعلام خواهیم کرد، اما در عین حال معتقدیم که مهم‌ترین بخش مسئولیت‌پذیری اجتماعی این است که به وظایف خودمان درست عمل کنیم.

 دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران ادامه داد: در سال گذشته نرخ بهره از موضوعات مورد توجه بازارهای مالی کشور بود. در این مورد ما نشست‌هایی را برگزار کردیم و سعی کردیم که نتایج آن را به سیاستگذاران در قالب نامه‌ای بدهیم. همچنین ما نشستی برای بررسی قانون بازار سرمایه داشتیم و دیروز نظرات کانون را به شورای عالی بورس اعلام کردیم. از امروز بررسی قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه کشور در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در شورای عالی پول مورد بررسی قرار گرفت.

بیدگلی درباره حق عضویت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری نیز گفت: سابقا کمتر از ۷۰ شرکت حق عضویت پرداخت کرده بودند، ولی با اینکه ما امسال مصوبه افزایش را گرفتیم، ۹۱ شرکت حق عضویت پرداخت کردند. علت افزایش این بود که تقریبا در ۱۰ سال گذشته که مصوبه پیشین بورس اوراق بهادار جاری بود، افزایشی در سقف حق عضویت‌ها رخ نداده بود. اما سال گذشته حق عضویت شرکت‌ها از ۱۵ میلیون تومان تا ۲۵ میلیون تومان افزایش یافت و حق عضویت سبدگردان‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها از چهار میلیون تومان به پنج میلیون تومان رسید.

وی با یادآوری تشکیل کارگروه تخصصی بازار سرمایه گفت در کارگروه هشت عضو دارد که دو نفر از آن اعضا از سازمان بورس، دو نفر از سازمان امور مالیاتی، دو نفر از کانون کارگزاران و دو نفر از کانون نهادهای سرمایه‌گذاری است.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با تاکید بر اینکه سطح آگاهی و سواد از بازار سرمایه باید در بین مدیران و فعالان بازار بالا باشد، گفت: باید به موضوع دانش توجه ویژه‌ای داشت، نباید هدف این باشد که ببینیم چه کسی مدیر می‌شود تا به او خدمات آموزشی بدهیم. بلکه آموزش باید محور اصلی قرار بگیرد.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/58104/افشای-صورت-های-مالی-ارکان-بازار-سرمایه