به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز،  قیمت هر اونس طلا امروز با ۰٫۱ درصد کاهش به کمتر از ۱۳۳۸ دلار رسیده است. قیمت طلا روز دوشنبه نیز با افت ۰٫۷ درصدی روبرو شده بود.
البته قیمت طلا از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون ۳ درصد رشد داشته است که این مساله بیشتر به خاطر کاهش ارزش دلار بوده است. ارزش دلار آمریکا هفته گذشته برای ششمین بار متوالی با کاهش روبرو شده بود و به پایین ترین سطح خود در ۳ سال اخیر رسیده است.
افزایش ارزش دلار از روز دوشنبه فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است.
شاخص ارزش دلار امروز سه شنبه با ۰٫۱ درصد افزایش به بیش از ۸۹٫۴۰ واحد رسیده است. نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا نیز به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رسیده و این عامل نیز فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.
یکی از مقام های ارشد بانک مرکزی اروپا تاکید کرده است که با توجه به بهبود اوضاع اقتصادی منطقه یورو، اجرای بخشی از برنامه خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا متوقف خواهد شد.
به نوشته طلا،علی رغم افزایش نسبی ارزش دلار ، پول آمریکا در ماه جاری در حال ثبت بدترین عملکرد خود از مارس ۲۰۱۶ میلادی است.
سرمایه گذاران بین المللی طی روزهای آینده منتظر اعلام نتایج نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا و انتشار آمارهای اشتغال آمریکا در ماه ژانویه هستند.
میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰٫۱۷ درصد کاهش به کمتر از ۸۴۶ تن رسیده است.
به نظر می رسد قیمت جهانی طلا در ساعات آینده تحت تاثیر انتشار آمارهای مهم اقتصادی منطقه یورو و آمریکا قرار خواهد داشت. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز می تواند تاثیر مهمی بر قیمت جهانی طلا داشته باشد.
 

منبع خبر: http://banker.ir/news/214536/چرا-طلا-دوباره-ارزان-شد؟