اقتصاد ایرانی: برخی روزنامه های عربستان با اعلام اینکه کشورهای عربی محاصره کننده قطر به دنبال اعمال تحریم های بیشتر علیه دوحه هستند، فاش کردند که سه تحریم جدید از جمله خروج سپرده های کشورهای عربی از دوحه و اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس در انتظار این کشور است.

مقامات عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات در منامه گردهم آمدند تا تحریم های بیشتری علیه قطر اعمال کنند. روزنامه الحیات چاپ لندن به نقل از منابع مطلع نوشته که وزرای خارجه عربستان و متحدانش به دنبال این هستند تا با تحریم های بیشتر، فشار فزاینده یی بر دوحه وارد کنند تا نهایتا قطر به شروط آنان تن دهد.

به گزارش تعادل، روزنامه عاجل عربستان نیز نوشته که در نتیجه نشست منامه ۳ مجازات جدید شامل اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس، خروج سپرده های کشورهای عربی از بانک های دوحه و اعمال فشار به شرکت های جهانی برای قطع روابط با قطر در انتظار این کشور است.

علاوه بر روزنامه الحیات، انور عشقی ژنرال پیشین عربستانی و رییس مرکز پژوهش های راهبردی خاورمیانه نیز با اشاره به نشست یک شنبه گفته که تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری از جمله اقدامات احتمالی این نشست خواهد بود.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن گذشته با متهم کردن دوحه به حمایت از سازمان های تروریستی، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.

وزرای خارجه کشورهای محاصره کننده قطر بارها نشست های چهارجانبه و دوجانبه زیادی را در مورد حل و فصل بحران جاری با قطر برگزار کرده اند، ولی همه این نشست ها بی نتیجه مانده است. قطر اقدامات و خواسته کشورهای تحریم کننده را عامل نقض حق حاکمیت ملی خود خوانده و آن را رد کرده است. سفرهای منطقه و بین المللی بسیاری در راستای حل این بحران به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس صورت گرفته، اما تاکنون نتیجه یی نداده است.

شرایط دشوار قطری ها در مراسم حج

عربستان سعودی در جبهه های غیر اقتصادی هم فشار بر دوحه را افزایش داده است، به طوری که کمیته ملی حقوق بشر قطر اعلام کرده در خصوص سیاسی کردن فریضه حج توسط عربستان سعودی به سازمان ملل شکایت کرده است.

الجزیره نوشته، کمیته ملی حقوق بشر قطر اعلام کرده که با ارسال نامه یی به نهاد آزادی های دینی و اعتقادی سازمان ملل متحد به سیاسی کردن فریضه حج و محدود کردن حجاج قطری برای شرکت در این مراسم مذهبی شکایت کرده است. این سازمان حقوق بشر قطری گفته است: «این اقدام عربستان در سیاسی کردن یک فریضه مذهبی و محدود کردن حجاج قطری برای شرکت در مراسم حج نقض آشکار تمام قراردادهای بین المللی که برای آزادی دینی و اعتقادی به تصویب رسیده است، بوده و سازمان ملل باید موضع قاطعی در این خصوص اتخاذ کند.» در این نامه به اقدام هایی همچون مجبور کردن اتباع قطری به خروج از عربستان که باعث جلوگیری از بجا آوردن فریضه عمره توسط آنها شد یا اخراج این افراد از هتل های محل اقامت خود اشاره شده است.

ریشخند شورای همکاری خلیج فارس

همزمان با گمانه زنی رسانه های سعودی درباره تشدید تحریم ها از جمله تعلیق دوحه از شورای همکاری خلیج فارس، عبدالله بن حمد العطیه معاون نخست وزیر قطر در گفت وگو با رادیو مونت کارلو فرانسه از انفعال شورای همکاری خلیج فارس از ابتدای آغاز این بحران ابراز تعجب کرده و با پرسش از دلایل غیبت عبداللطیف الزیانی، دبیرکل این شورا در عرصه سیاسی گفته است: «ما در جست وجوی او هستیم و آماده ایم که اطلاعیه هایی برای یافتن این گمشده منتشر کنیم و به کسی که او را بیابد، جایزه می دهیم.»

این مقام قطری در خصوص فهرست جدید عربستان و متحدانش از نهادها و افرادی که به گفته آنان وابسته به گروه های تروریستی مورد حمایت قطر هستند، گفته است: «دولت های جهان که بازی این کشورهای را فهمیده اند به آن پاسخ خواهند داد. این سازمان ملل متحد است که باید فهرست نهاد ها و گروه های تروریستی را مشخص کند و جمعیت های خیریه قطر در فعالیت های انسانی مشارکت داشته و طبق نظارت سازمان ملل متحد عمل می کنند.»

تلاش های بی ثمر

پاتریک تورس دیپلمات امریکایی هم معتقد است ریاض و کشورهای همسایه قطر به چند دلیل موفق نخواهند شد تا دوحه را وادار به تسلیم کنند.

نشریه تایم به قلم تورس که در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ سفیر امریکا در قطر بوده، با اشاره به بستن شدن مرزهای این کشور نوشته است: «قطر با یافتن مسیرهای جدید و جایگزین کردن کشورهای دیگر برای واردات کالا ناظران و حتی مردم خود را حیرت زده کرده است. گر چه ممکن است این مساله هزینه بیشتری به همراه داشته باشد اما کارآمد بوده است. حتی اگر این بحران به زودی حل شود اکثر شرکت های قطری ترجیح می دهند تا این روش های جدید را دایمی کنند به جای آنکه مجددا به دیگر همسایگان وابسته شوند

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: «واقعیت این است که همسایگان قطر گزینه های اقتصادی اندکی برای تغییر مسیر قطر در اختیار دارند. جلوگیری از واردات کنونی گاز طبیعی قطر به امارات و مصر تنها به این دو کشور خسارت خواهد زد در حالی که قطر برای فروش نفتش می تواند به راحتی بازارهای دیگری پیدا کند. از سوی دیگر خارج کردن سپرده های امارات و عربستان از بانک های قطری نیز تنها مدت کوتاهی به نقدینگی دوحه لطمه می زند و قطر با منابع مالی که در بانک مرکزی دارد و همچنین با توجه به دیگر منابع مالی و دارایی های خارجی اش می تواند به راحتی ارزش ریال را حفظ کند.»

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/30795/%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6+%D8%B3%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C+%D8%AF%D9%88%D8%AD%D9%87+%D8%B1%D8%A7+%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87+%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B1%D9%88%D8%AF.html