اقتصاد ایرانی: صنعت هواپیمایی یکی از سریع ترین بخش های حمل و نقل در جهان به شمار می رود. شرکت های هواپیمایی تجاری در سال ۲۰۱۶ با حمل بیش از ۳.۷ میلیارد مسافر، درآمدی معادل ۵۰۴ میلیارد دلار کسب کردند. این صنعت نقش مهمی نیز در گردشگری ایفا می کند که رشد اقتصادی قابل توجهی به خصوص در کشورهای در حال توسعه به دنبال دارد. در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، تعداد گردشگرانی که از طریق خطوط هوایی به کشورهای دیگر سفر می کنند، افزایش چشمگیری داشته و علاوه بر این، مسافرت های هوایی نیز رشد قابل توجهی داشته است.

به گزارش تعادل، طبق آمار به دست آمده در میان شرکت های مسافربری هوایی، هواپیمایی سنگاپور به عنوان برترین خطوط هوایی شناخته شده است. تحقیقات نشان داده که تعهد، نظم و ترتیب، ارتقای سطح آموزشی مداوم کارکنان و ارتباط خارجی مستمر از مهم ترین عوامل موفقیت ایرلاین ها در این کشور است. طبق آمار امتیاز این کشور در میان سایر خطوط هوایی، ۶.۹ اعلام شده است. در این رتبه بندی امارات نیز توانسته با کسب امتیاز ۶.۷ رتبه دوم را در کیفیت زیرساخت های خطوط هوایی به خود اختصاص دهد. دولت امارات، ایجاد و توسعه مستمر شرکت های هواپیمایی بزرگ در بازار جهانی سفر و حمل و نقل را به عنوان یکی از راهبردهای مهم برای معرفی کشور خود می داند. همچنین این کشور ارتقای زیرساخت های هوایی را گامی موثر در جهت تبدیل به یک مقصد بین المللی سفر و تجارت قرار داده است. در این رتبه بندی، هنگ کنگ و هلند، با کسب امتیاز ۶.۶ و ۶.۵ به ترتیب جایگاه سوم و چهارم کیفیت خطوط هوایی را به دست آورده اند. پس از این کشورها، یکی از خطوط هوایی خلاق و نوآور که در سال های اخیر تلاش های زیادی برای ارائه جلوه های نوین و خلاقانه در ارائه خدمات به مشتریان انجام داده خطوط هوایی فنلاند است. فنلاند توانسته با امتیاز ۶.۲ به پنجمین کشوری تبدیل شود که خطوط هوایی ایمن و باکیفیتی دارد. پاناما و قطر نیز امتیازی برابر با فنلاند به خود اختصاص داده و در رتبه های ششم و هفتم کیفیت زیرساخت های خطوط هوایی قرار گرفته اند. سوییس، امریکا، آفریقای جنوبی و ایسلند نیز به ترتیب در رتبه های بعدی کیفیت زیرساخت های خطوطی هوایی قرار دارند.

آلمان از دیگر کشورهایی است که زیرساخت های خطوط هوایی آن از کیفیت قابل توجهی برخوردار است. همچنین شرکت های هواپیمایی این کشور از لحاظ تعداد مقاصد پروازی از بزرگ ترین شرکت های جهان به شمار می روند که توانسته اند رتبه چهارم جهانی را بر پایه میزان درآمد کسب کنند. امتیاز این شرکت ها در کیفیت زیرساخت های خطوط هوایی، ۵.۹ اعلام شده است. فرانسه نیز با کسب امتیاز ۵.۹، توانسته پس از آلمان در فهرست خطوط هوایی با بهترین زیرساخت ها قرار بگیرد. پس از آن اسپانیا، نروژ، کانادا، دانمارک و بریتانیا توانسته اند با توجه به استانداردهای بین المللی در کیفیت زیرساخت خطوط هوایی نمره ۵.۸ را به خود اختصاص دهند. در آخر این فهرست، بلژیک و مالزی قرار دارند که به کسب نمره ۵.۷ در میان کشورهایی قرار گرفته اند که کیفیت زیرساخت های هوایی خود را ارتقا داده اند.

در سال های اخیر رشد چشمگیر پروازها و افزایش ترافیک هوایی سبب شد تا صنعت هوایی با چالش تامین نیاز امنیتی روبه رو باشد. بنابراین بسیاری از کشورها تلاش کردند تا با رعایت استانداردهای بین المللی، کیفیت زیرساخت های خطوط هوایی خود را متناسب با ترافیک پروازی و تعداد مسافران افزایش دهند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/30757/%D8%B3%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%9B+%D8%B5%D8%AF%D8%B1%D9%86%D8%B4%DB%8C%D9%86+%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA+%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C+%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7.html