اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از شین هوا، سفیر چین این بیانات را در کنفرانس ۲۰۱۷ موسسه اتاق فکر مطالعات چین-آمریکا، که یک کنفرانس سالانه است، ایراد کرد.

آقای کویی با اشاره به از سرگیری واردات گوشت گوساله آمریکایی پس از ۱۴ سال تعلیق به عنوان نتیجه مهم برنامه ۱۰۰ روزه همکاری اقتصادی، گفت که دوطرف همچنین به دنبال بررسی احتمال واردات مقادیر عظیمی از گاز مایع طبیعی آمریکا به چین هستند.

برنامه ۱۰۰ روزه در آوریل توسط رییس جمهور چین، شی جین پینگ، و همتای آمریکایی او، دونالد ترامپ، مورد موافقت قرار گرفت.

کویی گفت که چین همچنین در نظر دارد کالاها و تکنولوژهای های تک  را برای استفاده شهری از آمریکا وارد کند.

او اضافه کرد: اگر دولت آمریکا بتواند برخی از محدودیت های چنین تجارتی را بردارد، تجارت دوجانبه ما متوازن تر می شود.

کویی در مورد سرریز تجاری چین با آمریکا گفت: تصویر واقعی تجارت دوجانبه آمریکا و چین بسیار پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد چراکه بسیاری از محصولاتی که چین به ایالات متحده می فروشد و یا برعکس آن، دارای قطعات و اجزایی هستند که در کشورهای دیگری ساخته می شوند.

او اضافه کرد: برای نمونه محصول نمادین اپل، آیفون، را در نظر بگیرید؛ آیفون ها در چین مونتاژ می شوند، اما بسیاری از قطعات اصلی آنها، شامل چیپ این گوشی ها، از کشورهای دیگری وارد می شوند، با این حال این محصول به عنوان صادرات چین به ایالات متحده به حساب آورده می شود.

بر طبق گزارش منتشر شده بانک توسعه آسیا در سال ۲۰۱۰ مشارکت چین در ساخت هر آیفون تنها مقدار ناچیز ۶.۵ دلار آمریکا است که آنهم برای نیروی کار پرداخت می شود، درحالی که بیشتر بهای  آن که تا ۳۳۲ دلار می رسد به جیب شرکت اپل می رود.

هرچند این واقعیت ها در تراز تجاری چین با آمریکا دیده نشده است.

در مذاکرات جامع اقتصادی ای که هفته گذشته بین چین و ایالات متحده برگزار شد، دو کشور دیدگاه های خود را عمیقا در مورد طیف گسترده ای از موضوعات بیان کردند که شامل سیاست گذاری های اقتصاد کلان، برنامه ۱۰۰ روزه و برنامه ۱ ساله هم بود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/30758/%DA%86%DB%8C%D9%86+%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA+%D8%A7%D8%B2+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7+%D8%B1%D8%A7+%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4+%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%D8%AF.html