پایگاه خبری معدن نیوز- یک کارشناس ارشد معدن گفت: با توجه به توانایی‌های معدنی موجود، ایران یکی از مناطق دهگانه معدنی جهان است که به همراه دو کشور کره شمالی و افغانستان به لحاظ بکر و دست نخورده بودن ذخایر، برای سرمایه گذاری‌های اکتشافی پر جاذبه است.
حمید صفری در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد: با توجه به اصول معدنکاری علمی باید بر این باور بود که وجود ظرفیت‌های معدنی محض نمی‌تواند معرف « معدنی» بودن یک کشور باشد.
وی افزود: برای نمونه می‌توان به افغانستان اشاره داشت که با وجود دارا بودن ذخایر پر ارزش، معدن نقشی در اقتصاد آن کشور ندارد.
کارشناس ارشد معدن تصریح کرد: در واقع زمانی می‌توان کشوری را معدنی دانست که توانایی‌های معدنی خود را از بالقوه به بالفعل تبدیل کند تا بتواند جایگاهی مناسب در بین تولیدکنندگان جهانی داشته باشد.
صفری عنوان کرد: اما، در شرایط فعلی، می‌توان به روشنی اذعان کرد که به لحاظ نبود سرمایه‌گذاری “داخلی “و “خارجی” انباشته‌های معدنی ایران جایگاه تولیدی درخور توجهی در مقیاس ملی و جهانی ندارد.
وی تاکید کرد: به عنوان مثال می‌توان، به تولید طلا در دو کشور ترکیه، عربستان اشاره کرد که ذخایری بسیار کوچک تری از ایران دارند اما با استفاده از سرمایه‌گذاری برون مرزی، تولید سالانه طلا در دو کشور یاد شده به ترتیب ۷ و ۲ برابر ایران است.
این فعال معدنی خاطر نشان کرد: بنابراین، برای حیات بخشیدن به فعالیت‌های معدنی و داشتن نقش در اقتصاد کشور، ضروری است با استفاده از خط مشی‌های بنیادی و تغییرات لازم در آیین نامه‌ها و قوانین سرمایه‌گذاری تلاش و پشتکار مضاعف تری را مبذول داشت.
صفری تاکید کرد: برای این که ایران بتواند در ردیف کشورهای معدنی قرار گیرد باید تمامی معدنکاران و تولیدکنندگان محصولات معدنی تلاش کنند با استفاده از فناوری‌های نوین و دانش به روز دنیا بهترین اکتشاف، استخراج، تولید وفرآوری را داشته باشند تا بتوانند با سایر کشورهای پیشرفته و معدنی دنیا رقابت کنند.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17896