پایگاه خبری معدن نیوز- قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه ۲۳۵ مگاواتی غدیر، بین ایمیدرو و هلدینگ برق و انرژی غدیر امضا شد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز ، این قرارداد بین رییس هیات عامل ایمیدرو و اسماعیل خوش گفتار مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر، به امضا رسید. در این برنامه مرتضی هاشم پور مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی ( وایسته به ایمیدرو) و تعدادی از اعضای هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری غدیر‌ نیز حضور داشتند.
براساس اسناد مبادله شده، ایمیدرو برق تولیدی نیروگاه هرمز (در دست احداث) را برای مدت ۲۰ سال خریداری می‌کند.
رییس هیات عامل ایمیدرو پیش از امضای قرارداد فوق با ابراز خرسندی از احداث نیروگاه هرمز اظهار کرد: با ورود برق به شبکه، بخش قابل توجهی از نیاز صنایع مستقر در استان هرمزگان به خصوص منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تامین به انرژی برق خواهد شد.
مهدی کرباسیان همچنین، حضور سرمایه‌گذار در چنین پروژه‌ای را سبب توسعه امور زیرساختی دانست و گفت: برق این نیروگاه باعث می‌شود آن دسته از شرکت هایی که زیرظرفیت، مشغول فعالیت هستند، شرایط آسوده تری برای تولید داشته باشند.
طرحی با حضور سرمایه‌گذار آلمانی
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین از وجود سرمایه‌گذار خارجی در احداث نیروگاه سخن گفت و افزود: طرف ایرانی با یک شرکت آلمانی سرمایه‌گذاری در این پروژه را انجام می‌دهند که باید اذعان کرد، نخستین طرح در منطقه ویژه صنایع معدنی خلیج‌فارس است که با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی ساخته می‌شود.
وی همچنین خبر داد که به تازگی مجوز افزایش ۲۵۰۰ هکتار زمین منطقه خلیج‌فارس اخذ شده و زیرساخت‌های آن نیز در حال آماده‌سازی است. رییس هیات عامل ایمیدرو درباره مزیت‌های مناطق جنوبی کشور گفت: ایمیدرو با ارائه زیرساخت‌ها در سواحل جنوبی، زمینه احداث و راه‌اندازی طرح‌های صنایع انرژی بر در این مناطق را فراهم آورده تا سرمایه‌گذاران مشکلی برای تامین آب نداشته باشند.
اسماعیل خوش گفتار مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر نیز در این مراسم گفت: پیش‌بینی می‌شود همزمان با اوج مصرف برق در تابستان ۹۶، شاهد ورود برق نیروگاه، به مدار باشیم.
وی تصریح کرد: چالش تامین برق منطقه با این نیروگاه بر طرف می‌شود و البته باید پیش از راه‌اندازی طرح، گاز مورد نیاز پروژه نیز تامین شود.
مرتضی هاشم پور مجری طرح ایجاد زیربناها و توسعه زیرساخت‌های معادن، صنایع معدنی ایمیدرو نیز به مشکلات فعال شدن طرح این نیروگاهی اشاره کرد و گفت: در دی ماه سال ۹۲ و در اوج تحریم‌ها فعالیت این طرح آغاز شد اما مسائل آن روزها سبب کندی در اجرای پروژه شد.
وی افزود: با انجام تعهدات سرمایه پذیر و همچنین سرمایه گذار، از دی ماه سال گذشته، شاهد سرعت گرفتن اجرای طرح شدیم.
هاشم پور تصریح کرد: ۲۰ ماه پس از زمستان ۹۴، فاز گازی تحویل و یکسال بعد از آن نیز بخش بخار نیروگاه تحویل داده می‌شود.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17897