پایگاه خبری معدن نیوز- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار خرده فروشی تیرآهن به صورت منسجم اداره می‌شود معاملات واقعی است اما در بخش فولاد، میلگرد و شمش بخشی از معاملات به صورت رد دیون است و تقاضای واقعی در این محصول در ماه‌های اخیر زیاد نبوده است.
محمدحسین بابالو در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز با اشاره به اینکه برخی محصولات مانند مس، بازار ثابتی دارند، اظهار کرد: این محصول به دلیل گران بودن چندان دستخوش دلالی و واسطه گری قرار نمی‌گیرد اما وقتی پیش‌بینی شود قیمت محصول به یکباره نوسان زیادی را تجربه کند، برای سفته بازی جذابیت پیدا می‌کند.
او با بیان اینکه رکود در بازار سفته بازی و دلالی را کاهش می‌دهد، افزود: معاملات در زمان رکود براساس نیاز واقعی بازار است، به همین دلیل هم‌اکنون شاهد کاهش دلالی هستیم. هرچند این موضوع به نوع محصول مرتبط است ، چرا که در محصولی مانند تیرآهن که همراه با خرده فروشی است به دلیل انسجام در این محصول شاهد دلالی در آن نخواهیم بود. از طرف دیگر معاملات این محصول واقعی است زیرا براساس نیاز واقعی مصرف‌کنندگان انجام می‌شود اما در محصولی مانند فولاد، میلگرد و شمش بخشی از معاملات برای رد دیون بوده که این موضوع مانع از رشد واقعی بازار این محصولات در بازار می‌شود.
بابالو با بیان اینکه قیمت برخی محصولات به شدت تحت تاثیر بازار‌های جهانی است، افزود: قیمت نفت در فلزات پایه تاثیری مستقیم دارد به طوری که با کاهش قیمت انرژی، هزینه تمام شده محصولات انرژی بر نیز کاهش می‌یابد که بر روی قیمت بازار نیز اثر می‌گذارد اما گاهی این موضوع ناشی از سیاست‌های اقتصادی کشورهای تاثیرگذار همچون چین و امریکاست به طوری که برنامه آنها برای افزایش یا کاهش سود تسهیلات، ساخت‌وساز و… نوساناتی را در قیمت و تولید فلزات پایه در کشور به وجود می آورد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17894