به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، “شهاب نادری” در گفت وگو با اکونیوز افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه برجام قرار بر این بوده که تحریم ها پس از توافق به یکباره برداشته شود اما اینگونه نشد و برداشتن تدریجی تحریم ها نشان دهنده بدعهدی طرف مقابل در توافق برجام است.

وی تصریح کرد: حتی تیم مذاکره کننده نیز بر این موضوع تاکید داشتند که اهمال های از سوی طرف مقابل صورت گرفته  و  بی اعتمادی ایجاد شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با شاره به اینکه نگاه به سمت  تولید داخل کشور باشد،بیان کرد: اعتقاد به تولید داخلی راهکار خروج از تحریم هاست نباید از برجام انتظار حل مشکلات و معیشت مردم را داشت بلکه نگاه ما باید به سمت داخل پیش رود و فرهنگ ایجاد کالای داخلی ایجاد شود که حل آن در زمینه برجام نبوده بلکه به خود مسولان کشوری بازمیگردد.

نماینده مردم پاوه در مجلس دهم با توجه به وضع فعلی تولید و تحریم های موجود، بیان کرد:بی توجهی به واحدهای تولیدی و بنگاه های کوچک و متوسط زودبازده و عدم حمایت از آنها، همچنین قاچاق های سازمان یافته ارمغانی جز بیکاری و رکود بیشتر نخواهد داشت.

نادری تصریح کرد:علاوه بر اینکه کالای داخلی نیز باید از کیفیت برای رقابت در دیگرکشورها برخوردار باشد،اما توقع این است که جلوی قاچاق های سازماندهی شده نیز گرفته شود.بایستی واردات سازماندهی شود چه نیازی دارد که کالای مصرف داخلی از مبادی رسمی وارد شده و چرخه تولید آن را از بین برود؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تعرفه های وارداتی بیان کرد:چای ایرانی که هم اکنون در کشور تولید می شود از کیفیت برخوردار است اما با وجود تعرفه های پایین که برای آن وجود دارد  نمونه های خارجی آن وارد شده که به طور حتم مشکلی برای چای ایرانی ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم پاوه با اشاره به اینکه  مصرف کالای ایرانی محتاج فرهنگ سازی است،گفت: ورود قطعات وارداتی و مواد اولیه جهت رونق چرخه تولید کشور مطلوب است اما حمایت از تولید داخلی ضروری است و واردات به معنای از بین رفتن کالای داخلی نباشد.

وی افزود:ورود کالاهای قاچاق از مبادی رسمی گمرک خلاف قانون بوده، همچنین ورود کالای قاچاق اشتغال را از پا در خواهد آورد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان خاطر نشان کرد:اعتقاد راسخ داریم که باپیاده سازی اقتصاد دانش بنیان می توان از نخبه های جوان در تولید داخلی بهره برد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: جمعیت جوان در حال افزایش است و وضعیت فعلی تولید بیکاری جوانان و زندگی دشوار مردم را در پی دارد،بایستی با تدبیر دولت و نظام بتوانیم در راستای تولید ملی و اقتدار ملی پیش برویم.

وی با تاکید بر جلوگیری از فسادهای داخلی و پرداخت حقوق های نامعارف بیان کرد: بعضی مدیران دولتی بدون تولید ایده و فکر حقوق های نجومی دریافت می کنند که در این زمینه نیاز به برخورد قاطع و شفافیت اطلاعات مالی است.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120697.html