جهان صنعت:  در حالی که برخی مدیران سرگرم حقوق‌های نجومی هستند، دغدغه مردم تهیه کردن کالاهای اساسی روزانه‌شان است و باید کل شهر را بگردند تا کالایی با قیمت مناسب پیدا کنند چراکه به واسطه برخی ترفندها برای گران کردن کالاها، قیمت کالاهای اساسی نظیر مرغ آنچنان با افزایش مواجه می‌شود که هر مغازه‌داری نسبت به منطقه‌ای که در آن ساکن است، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

در حالی که تا قبل از ماه رمضان قیمت مرغ کیلویی ۵۴۰۰ تومان بود، در حال حاضر حتی برخی مغازه‌ها در نقاط بالای شهر، مرغ را تا کیلویی ۹ هزار تومان هم می‌فروشند و نکته جالب اینجاست که مسوولان نیز در این رابطه معتقدند نرخ منطقی مرغ کیلویی ۷۶۰۰ تومان است.

از همین رو حتی با وجود اینکه مسوولان قیمت منطقی مرغ را حتی دو هزار تومان گران‌تر از نرخ چند وقت اخیر می‌دانند اما فروشندگان به این قیمت هم راضی نیستند و هر طور که دل‌شان می‌خواهد، قیمت‌ها را بالا می‌برند تا جایی که قیمت این محصول حتی به کیلویی ۹ هزار تومان هم می‌رسد.

تنظیم بازار کالاهای اساسی همچنان بدون متولی باقی مانده و مغازه‌داران هم بدون نظارت کسی، کالاهای خوراکی را به هر قیمتی که دوست دارند، به فروش می‌رسانند.

قیمت مرغ که اخیرا در برخی مغازه‌ها به کیلویی ۸۷۰۰ تومان هم رسیده بود، به گفته برخی مسوولان مثل رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، کاهش حدود ۵۰۰ تومانی داشته و در حال حاضر نرخ این کالا در میدان بهمن ۶۳۰۰ و میادین میوه و تره‌بار ۷۳۰۰ تومان است ‌اما گشت و گذاری در بازار نشان می‌دهد که هر فروشنده‌ای با توجه به اینکه در چه منطقه‌ای از شهر مغازه دارد، قیمت مرغ را بالا می‌برد.

یک شهر و هزار نرخ

مرغ در نقاط مختلف پایتخت از کیلویی ۶۹۰۰ تومان تا ۹۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد، است اما رییس این اتحادیه می‌گوید در نهایت مردم باید مرغ را کیلویی ۷۶۰۰ تومان بخرند.

۶۹۰۰، ۷۰۰۰، ۷۲۰۰، ۷۴۰۰، ۷۶۰۰، ۷۸۰۰، ۸۰۰۰، ۸۲۰۰، ۸۸۰۰، ۹۰۰۰ این اعداد نوسان قیمت در تالار بورس نیست بلکه قیمت هر کیلوگرم مرغ در نقاط مختلف پایتخت است. طی یک هفته اخیر در هر نقطه پایتخت مرغ با قیمت‌های مختلفی به فروش رفته است.

هر کیلوگرم مرغ در مجیدیه شمالی ۹ هزار تومان فروخته می‌شود بدون آنکه قیمت روی تابلو نصب‌شده باشد این در حالی است که فروشنده علت این موضوع را این‌گونه عنوان کرد: گران می‌خریم، گران هم می‌فروشیم.

بازار مرغ و گوشت در میدان امام حسین و خیابان خورشید در میدان شهدا نیز همین‌گونه است و جالب‌تر اینجاست که در همین بازار هم قیمت‌ها متفاوت است.

مغازه بعدی قیمت مرغ کیلویی ۷۶۰۰ هزار تومان است که اغلب مغازه‌ها هم همین رقم را اعلام می‌کنند. فروشنده این مغازه در مورد قیمت مرغ گفت: به دنبال چه می‌گردید خسته شدیم بس که قیمت‌ها را تغییر دادیم و هر روز باید با مشتری سر و کله بزنیم که چرا قیمت گران شد در صورتی که ما همان سود ثابت در هر کیلو ۵۰۰ تومان را می‌بریم.

وی افزود:‌ اگر آقایان بلد نیستند بازار را تنظیم کنند چرا ما باید تاوان آن را بدهیم.

مغازه‌دار دیگری اظهار کرد: وقتی من امروز مرغ را کیلویی هشت هزار تومان می‌خرم و به یکباره فردا می‌شود ۷۵۰۰ تومان، توقع نداشته باشید که مرغ را ارزان‌تر بفروشم مضاف بر آنکه ماهانه باید چندین میلیون تومان اجاره‌بها بپردازیم و هزینه‌های سرسام‌آور مغازه باید روی قیمت مرغ سرشکن شود.

مشتریان چه می‌گویند

در این میان خانمی که برای خرید مرغ از این مغازه به آن مغازه می‌رود به امید آنکه مرغ ارزان‌تری بتواند تهیه کند، در مورد نوسان قیمت مرغ گفت: آقایان پشت میز نشسته‌اند و حقوق‌های میلیونی می‌گیرند و معلوم است که باید تغییر قیمت کیلویی هزار تومان برایشان مهم نباشد اما برای منی که با ۸۰۰ هزار تومان حقوق باید کمک خرج زندگی همسر بیمار و دو فرزند به همراه اجاره خانه باشم، یک‌هزار تومان در هر کیلو هم مهم است.

مشتری دیگری که برای خرید مرغ به بازار آمده نیز در این رابطه گفت: از وقتی قیمت گوشت قرمز گران شد مرغ را حتی در برخی غذاها جایگزین گوشت قرمز کردیم اما همین مرغ را هم که قبلا سه تا سه می‌خریدیم حالا توان خریدش را نداریم و به یک عدد رسیده است. چون فقط همین یک قلم نیست و اگر بخواهید هزینه خرید برنج، روغن، لبنیات را هم جزو اقلام اصلی خانوار هستند جمع بزنید باید ماهانه حداقل برای سه نفر ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنم و برای من کارگر که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرم و باید اجاره‌بها و سایر هزینه‌های زندگی را بپردازم، رقم کمی نیست.

یوسف‌خانی، رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی نیز در مورد قیمت‌های متفاوت مرغ در پایتخت به مهر گفت: طی دو هفته اخیر متاسفانه شاهد فروش مرغ با قیمت‌های متفاوتی در سطح پایتخت هستیم در صورتی که قیمت هر کیلو مرغ برای توزیع امروز به هفت هزار تومان رسیده است و در نهایت مرغ کیلویی ۷۶۰۰ تومان برای هر کیلوگرم به مردم فروخته شود.

وی در پاسخ به اینکه پس چرا برخی مرغ را زیر این قیمت یا تا ۹ هزار تومان می‌فروشند، تصریح می‌کند: مردم دقت کنند که مغازه‌داران حتما قیمت مرغ را روی تابلو درج کرده باشند و ارزان‌فروشی را هم چندان باور نکنند چراکه مشکل ما بیشتر از آنهایی است که ارزان‌فروشی در قالب کم‌فروشی می‌کنند.

کم‌فروشی یا ارزان فروشی

یوسف‌خانی در توضیح بیشتر این موضوع تصریح کرد: تکلیف گرانفروش مشخص است که معمولا یا در بازرسی‌های دوره‌ای یا اطلاع مردمی با آن برخورد می‌شود اما متاسفانه تعزیرات کاری به آنهایی که زیر قیمت مصوب مرغ می‌فروشند، ندارد غافل از اینکه باید پرسید چگونه می‌شود وقتی مرغ را به صورت عمده کیلویی هفت هزار تومان می‌خرند ۶۹۰۰ هزار تومان بفروشند.

به گفته رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی پایتخت اکثر ارزان‌فروشان با دستکاری ترازو و کم‌فروشی قیمت را تعدیل می‌کنند و اکثر مشتریان هم متوجه این موضوع نمی‌شوند و گاهی هم باید به کیفیت مرغ شک کرد.

وی بر این نکته تاکید می‌کند که هیچ کمبودی در بازار مرغ وجود ندارد.

وضعیت بازار گوشت هم دست کمی از بازار مرغ ندارد تا جایی که هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در نقاط مختلف تهران از کیلویی ۲۹ هزار تومان از چهارراه مولوی، ‌بازار شهرستانی در میدان امام حسین به فروش می‌رسد در خیابان خورشید میدان شهدا کیلویی ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان، میدان فردوسی ۳۴ هزار تومان، یوسف‌آباد ۳۶ هزار تومان و بسته‌بندی فروشگاه زنجیره‌ای از جمله شهروند تا کیلویی ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در مورد موضوع قیمت گوشت گوسفند نیز علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی توضیح داد: گوشت گوسفند طی سه هفته اخیر هر هفته کیلویی ۵۰۰ تومان افزایش داشته و اکنون باید در نهایت هر کیلو ۳۲ تا ۳۳ هزار تومان برای شقه گوسفندی بدون دنبه فروخته شود و قیمت گرد ران در هر کیلو پنج هزار تومان بالاتر است.وی افزود: بازرسان ما تا حد امکان بر قیمت‌ها نظارت دارند ولی اگر کسی گران‌فروشی می‌کند باید موضوع را به مسوولان منتقل کنند.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120698.html