به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،سید کمال سید علی از ارائه چهار محصول جدید بیمه‌ای به صادرکنندگان خبر داد و رادیو اقتصاد گفت: این محصولات شامل صدور ضمانت نامه ورود موقت گمرکی ، پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز ، صدور ضمانت نامه خاص پروژه‌ها و همچنین بیمه اعتبار داخلی می‌شود.
وی همچنین با بیان اینکه کاهش رتبه ریسک کشور ایران از ۶ به ۵ در دستور کار سازمان همکاری توسعه اقتصادی اروپا (او. ایی، سی.دی) است، اظهارداشت: رتبه ایران در گذشته ۷ بود که به ۶ تقلیل پیدا کرده است و این کاهش همچنان ادامه دارد.
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: سازمان همکاری توسعه اقتصادی اروپا و اتحادیه برن برای همه کشورها رتبه بندی قائل می‌شوند و شاخص این رتبه بندی از گروه ۱ تا ۷ است.
وی افزود: کاهش رتبه ریسک کشور ایران در سازمان همکاری توسعه اقتصادی اروپا با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی، ذخایر ارزی فراوان و سابقه پرداخت‌های خوب ایران به ویژه در دوران تحریم در دستور کار قرار گرفته است.
سید علی در ادامه میزان ذخایر ارزی ایران را افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: با بهبود فضای اقتصادی ایران و برقراری روابط بین بانکی با کشورهای دنیا این کاهش رتبه اثر مادی فراوانی به همراه دارد بدین ترتیب که میزان کارمزد کمتر، نرخ بیمه اعتباری تسهیلات فاینانس کاهش و سققف اعتبارات افزایش پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد : در حال حاضر ۳۴ کشور بزرگ در سازمان همکاری توسعه اقتصادی اروپا عضو هستند و این کشورها دو سوم صادرات دنیا را انجام می‌دهند. کشورهای مثل چین، روسیه و هند برغم اینکه در این سازمان عضویت ندارند اما به رتبه بندی این سازمان توجهی جدی دارند.
سیدعلی اضافه کرد: با کاهش درجه ریسک کشوری سقف اعتبارات بیشتر و نرخ کارمزد حق بیمه‌ها و فاینانس‌ها کاهش می‌یابد.
وی با یادآوری اینکه در یک سال گذشته ۱۱ تغییر در ریسک کشورهای جهان اتفاق افتاده است، افزود: متاسفانه ۱۰ کشور شاهد افزایش ریسک بوده و فقط درجه ریسک کشوری ایران کاهش پیدا کرده است.
سید علی با اشاره به اینکه درجه ریسک کشوری به فضای کسب و کار داخلی کشورها مربوط می‌شود ، گفت : عامل کاهش یا افزایش ۷۰ درصد ریسک کشوری اقتصادی و ۳۰ درصد مربوط به مسائل سیاسی و اجتماعی آن کشور است.
وی همچنین با ابراز امیدواری از کاهش ریسک کشوری ایران در جلسه بعدی موسسه او. ئی. سی.دی (سازمان همکاری‌های توسعه اقتصادی) گفت: با توجه به ذخیره ارزی موجود، سابقه خوب در پرداخت بدهی‌ها به ویژه در دوران تحریم و همچنین درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی رتبه ریسک ایران باید دو یا سه باشد.
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران در ادامه به عملکرد چهارماهه امسال این صندوق پرداخت و افزود : پوشش اعتبار صادراتی و سرمایه گذاری صندوق در چهار ماه نخست امسال با رشدی ۴۲ درصدی به ۲۶۵ میلیون دلار افزایش یافته است.
وی ادامه داد : پوشش بیمه نامه کوتاه مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷۸ و پوشش بیمه نامه‌ها ۱۰۴ درصد رشد را نشان می‌دهند.
سیدعلی بیان داشت: صندوق ضمانت صادرات در چهار ماهه نخست امسال ۱۶۵ میلیون دلار ضمانت نامه اعتباری بعنوان وثیقه تسهیلات صادر کرده که این میزان صدور در مقایسه با آمار ۱۳۸ میلیون دلار صدور ضمانت نامه اعتباری در مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.
وی در مورد عملکرد این صندوق در سال گذشته نیز یادآورشد: صندوق ضمانت صادرات در سال گذشته ۶۹۴ فقره بیمه نامه و ضمانت نامه به نفع ۱۵۱ صادرکننده و بانک با ارزشی معادل ۹۳۱ میلیون دلار صادر کرده که ۸۶ درصد از مجموع پوشش‌های صندوق در این سال مربوط به بخش صنعت بوده است.
در حال حاضر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD) دارای ۳۴ عضو است و اعضای این سازمان متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. مقر اصلی این سازمان در پاریس فرانسه است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/167639/میزان-ذخایر-ارزی-ایران-اعلام-شد