به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،بدون شک مسیر ترمیم اقتصاد نیازمند بهبود زیرساخت هایی است که با معجزه ای چند ساله و یا حتی یک قرارداد و توافق برطرف نخواهد شد.
روحانی گفته بود: برای اینکه در بخش تولید کشور را در مسیر رونق قرار دهیم به سرمایه داخلی و خارجی و یا حمایت بانک‌ها و بودجه دولت نیاز داریم. بودجه دولت محدود است و سرمایه‌گذاری داخلی هم بدون کمک بانک‌ها نمی‌توانند کاری انجام دهند. در این خصوص باید بانک‌ها را متحول کنیم. لایحه‌ای را هم برای تقویت بانک‌ها به مجلس تقدیم کرده‌ایم.
با این حال دولت روحانی در این سه سال علیرغم کاستی هایی که در تحقق وعده های خود داشت توانست تا حدود زیادی ترمز سقوط اقتصاد را در این سال بکشد.
اما به گفته برخی کارشناسان، کاری که دولت در سال پایانی باید انجام دهد پالایش مدیرانی است که عملکرد مناسبی در سه سال گذشته نداشته اند.
ابراهیم نکو نماینده پیشین مجلس در گفت و گو با ابتکار این مدیران را غده های بدخیم مدیریتی دولت یازدهم می داند و معتقد است باید این افراد که به طور مرموزانه ای در بدنه دولت قرار دارند کنار گذاشته شوند.
همچنین هادی حق شناس نیز کارشناس اقتصادی می گوید: در بدنه دولت افرادی حضور دارند که نتوانستند سیاست های مجموعه دولت را به خوبی پیاده کنند بنابراین به نظر می رسد لازم است پالایشی در این خصوص صورت پذیرد. به نظر می رسد، با گذشت تنها ۶ ماه از به نتیجه رسیدن برجام و گذر از پیچ های خطرناک عدم مدیریت صحیح در سال های گذشته، کمی زود باشد که از تیم اقتصادی حسن روحانی انتظار معجزه داشت. هر چند توقعات مردم از وعده های او سر جای خود باقی است.

اگر برجام نبود؟
هادی حق شناس با اشاره به گزارش رئیس جمهور گفت: واقعیت این است که باید دید اگر برجام نبود و یا دولت یازدهم نبود چه اتفاقی برای اقتصاد کشور رخ می داد.
وی افزود: طی سال های ۹۱ و ۹۲ دارای رشد اقتصاد منفی بودیم و در این سال ها اقتصاد کشور ۸ درصد کوچک شد. علیرغم این که در سال ۹۳ رشد ۳ درصدی و در سال ۹۴ رشد حدود ۱٫۵ درصد را تجربه کردیم اما باید گفت اگر دولت یازدهم و تدابیر آن نبود ادامه ی همان رشد منفی اقتصادی را امروز شاهد بودیم.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در دوران بعد از برجام شاهد فروش حدود دوبرابری نفت بودیم، اظهار کرد: دولت با تدبیر خود پرونده چالش برانگیز و ده ساله هسته ای را حل کرد، در عین حال باید گفت که برخی از انتظارات از برجام به جا نبود و برخی انتظارها نیز اجرایی نشد.
وی تصریح کرد: دولت نباید تمام تخم مرغ های راهبردی خود را در سبد برجام بگذارد، ضمن اینکه آنگونه که انتظار می رفت دولت نتوانست از ظرفیت های برجام استفاده کند.
حق شناس در خصوص صحبت های رئیس جمهور درباره حقوق های نجومی گفت: همان گونه که سازمان بازرسی گزارش داد حقوق های نامتعارف تنها متعلق به سه درصد از مدیران بود، بنابراین دولت باید بیش از این از حقوق سایر مدیران خود دفاع می کردکه البته شاید به دلیل فشار سیاسی هجمه ها به دولت بوده است.
وی تجدید ساختار در بدنه دولت را یک ضرورت در سال پایانی آن دانست و افزود: در بدنه دولت افرادی حضور دارند که نتوانستند سیاست های مجموعه دولت را به خوبی پیاده کنند بنابراین به نظر می رسد لازم است پالایشی در این خصوص صورت پذیرد.
این کارشناس اقتصادی، تصریح کرد:باید از فرصت برجام و ظرفیت های اقتصادی کشور و منطقه بهره برد تا به رشد ۵ درصدی در پایان سال دست پیدا کنیم.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه درنیم سال دوم سال فضای کشور انتخاباتی خواهد شد دولت هر چه زودتر نیاز به پالایش مدیران ناکارآمد در سه سال گذشته دارد.

منبع خبر: http://banker.ir/news/167606/ترمز-سقوط-اقتصاد-کشیده-شد