به گزارش فارس، غلامرضا تاج‌گردون در نشست نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی اصفهان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اظهار کرد: مشکلاتی که بیان شد، مشکل همه ماست.

وی افزود: دیروز در چهارمحال بختیاری مسأله آب مطرح شد که در آن جلسه به من گفتند مسأله آب این استان را حل کنم اما موضوع آب یک مسأله ملی است و موضوع بالادست و پائین‌دست نیست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طرحی که اشاره به دریاچه ارومیه و حل این موضوع داشت، می‌تواند با اصلاحاتی برای زاینده‌رود نیز اجرا شود.

وی تأکید کرد: این موضوع را در جلسه با استاندار نیز مطرح کردیم و اعتراضات نمایندگان مجلس نیز در ادامه به این موضوع خواهد بود؛ هیچ‌وقت نمی‌توانیم بین استان بالادست و اصفهان این مسائل را مطرح کنیم و بیش از یک میلیون لر در اصفهان زندگی می‌کنند؛ در ضمن هیچ انسان عاقلی مسائل ملی کشور را تفکیک نمی‌کند.

تاج‌گردون اذعان کرد: اگر ذره عرق ملی داشته باشیم باید دنبال راه‌کارهایی باشیم تا با ارائه مدل این مشکل را حل کنیم و برخی از مشکلات از عدم اطلاع است.

* امکان کمک‌گیری از طرح دریاچه ارومیه برای زاینده‌رود

وی ادامه داد: شاید بتوان از مدلی که برای دریاچه ارومیه ارائه کردند راهکاری پیدا کنیم تا دولت را در قالب یک چارچوب موظف به انجام آن کرد و سازمان‌ها و دولت را در مسیری قرار دهیم که پیش از این نیز در مورد مسائل دیگر این کار را کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای خاطر نشان کرد: هر مطلبی از فعالین اقتصادی در کمیسیون‌های مجلس مطرح می‌شود، با کمترین تغییرات تصویب می‌کنیم؛ زیرا این مطالب از اصناف آمده است و آن‌ها برای حل این موضوع پیشنهاد ارائه کرده‌اند که به خوبی قابل لمس است.

وی تأکید کرد: یکی از مطالبی که از سال‌های گذشته مطرح بود موضوع ارز است که فعالین اقتصادی ارز ۸۰۰ تومان دریافت کرده‌اند؛ در بحث ذخیره ارزی دو بار به زور این موضوع را در مجلس به تصویب رساندیم و ۳۰ هزار میلیارد تومان برای مابه‌التفاوت تغییر نرخ ارز برای بخش خصوصی تصویب کردیم.

تاج‌گردون ادامه داد: عملکرد دولت در این زمینه ضعیف بوده است و بانک مرکزی و مسؤولین قول داده‌اند که به این موضوع سرعت عمل ببخشند.

* چند میلیارد دلار صرف مابه‌التفاوت نرخ ارز

وی بیان کرد: از برنامه دوم و سوم می‌دانیم که باید نرخ ارز واقعی باشد و اثر آن در اقتصاد دیدید که چه اتفاقات بدی را رقم زد؛ در یک مقطع ۵ میلیارد دلار و در یک مقطع ۷و ۸ میلیارد دلار هزینه مابه‌التفاوت نرخ ارز کردیم و هیچ‌کس هم سؤال نمی‌کند چرا کار به صورت اصولی انجام نمی‌دهید که روزی مجبور به صرف این هزینه شوید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای افزود: اولویت ما اکنون به عنوان مجلس یکسان سازی نرخ ارز است و در حال بحث با دولت هستیم تا به نتیجه برسیم؛ یک موضوع که فشار آن را تولید کننده و به خصوص صادر کننده تحمل می‌کند، جوایز صادراتی است که نزدیک ۷ و ۸ سال است این تعطیل شده است؛ البته در سال ۹۵ به همت دولت و مجلس این طرح قرار است مجدداً اجرا شود.

وی متذکر شد: یک کاری که اخیراً تصویب کردیم و به شورای نگهبان تقدیم شده است این بود که هر طرحی در شورای گفت‌وگو تصویب می‌شود ظرف مدت یک ماه در دولت مطرح شود.

تاج‌گردون در پایان اظهار کرد: باید اطلاعات کاملی از این موضع جمع‌آوری و مطرح شود اما خیلی هم نمی‌توان به بانک‌ها خرده گرفت زیرا وضعیت آن‌ها خراب‌تر از چیزی که ما فکر می‌کنیم است.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120668.html