نشانه افزایشی آغازین

در چهارمین روز هفته، شاخص ارزی معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۳۸ تومان آغاز کردکه افزایشی ۳ تومانی نسبت به نرخ بسته شده روز دوشنبه داشت. به گفته فعالان، در ساعات ابتدایی روز، زمانی که دلار در پاساژ افشار ۳ هزار و ۵۳۸ تومان قیمت خورد، در منطقه سبزه میدان برخی سکه‌بازان نرخ فروش دلار خود را ۳ هزار و ۵۳۶ تومان اعلام کردند. هدف آنها از اعلام فروش ارز با قیمت پایین‌تر این بود که مانع از رشد شاخص ارزی در روزی شوند که اونس در مسیر افزایشی قرار گرفته بود. هدف آنها از این تاکتیک آن بود که دامنه نوسان افزایشی در بازار سکه را از طریق افت دلار کنترل کنند. با این حال، معامله‌گران دلار پاساژ افشار به قیمت‌گذاری این دسته توجه چندانی نکردند و قیمت به افزایش خود ادامه داد. به گفته فعالان، معامله‌گران زمانی که مشاهده کردند دلار با وجود افزایش اونس دچار کاهش قیمت نشد، امید افزایشی بیشتری پیدا کردند. این موضوع موجب شد که تعداد زیادی از معامله‌گران سکه از موقعیت فروش ارزی خارج شوند و این اولین نشانه افزایشی بازار در روز سه‌شنبه بود. پس از افزایش ابتدای روز، در ادامه قیمت به سرعت وارد محدوده ۳ هزار و ۵۴۰ تومان شد و توانست تا میانه این محدوده پیشروی کند. قیمتی که تا ساعت ۳ بعدازظهر برای دلار ثبت شد، ۳ هزار و ۵۴۵ تومان بود که افزایشی ۱۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. این افزایش موجب شد که روند کاهشی این ارز قطع شود و دلار پس از یک روز غیبت به محدوده ۳ هزار و ۵۴۰ تومان بازگردد. دومین عاملی که در افزایش قیمت موثر بود، همین مقاومت دلار در برابر خروج از محدوده ۳ هزار و ۵۳۰ تومان بود. به عنوان مثال، دلار در روز دوشنبه به زیر محدوده یاد شده رفت، ولی به سرعت با افزایش خریدهای ارزی به این محدوده بازگشت. روز سه‌شنبه، همسو با رشد قیمت دلار، یورو نیز در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۲۰ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۹۶۵ تومان رسید.

علامت افزایشی همسایه

روز سه‌شنبه، بالا رفتن ارزش دلار در ترکیه نیروی دیگری بود که قیمت این ارز را در بازار داخلی تحریک کرد. در چهارمین روز هفته، برخی معامله‌گران خبر از این می‌دادند که ارزش دلار در استانبول ترکیه بالا رفته و خرید ارزی در آن منطقه زیاد شده است. حتی برخی معامله‌گران اشاره کردند که دلار در آن منطقه با قیمت حدود ۳ هزار و ۵۶۵ تومان به فروش می‌رسد. به گفته فعالان، اعلام چنین اخبار وجو سازی پیرامون آن موجب می‌شد که قیمت این ارز در بازار داخلی در برابر کاهش قیمت مقاومت نشان دهد. همسو با این موضوع، روز گذشته، نرخ حواله درهم نیز در مسیر افزایشی قرار گرفت و با عبور از محدوده ۹۷۰ تومان به قیمت ۹۷۲ تومان رسید. به این ترتیب، علامت درهم دومین عاملی بود که از کشورهای همسایه قیمت را در بازار داخلی تحریک کرد. نرخ حواله درهم و دلار معمولا با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند و افزایش یکی منجر به رشد دیگری می‌شود.

تغییر مسیر سکه

سکه تمام بهار آزادی که روز دوشنبه با ۳ هزار تومان کاهش و با رسیدن به قیمت یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان، از کانال یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان فاصله گرفته بود، روز سه‌شنبه بازار را غافلگیر کرد. در چهارمین روز هفته، سکه نه‌تنها از کانال یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان عبور کرد، بلکه با افزایش ۱۲ هزار تومانی تا قیمت یک میلیون و ۱۲۶ هزار تومان بالا رفت. امری که موجب شد فاصله آن با کانال بالاتر تنها به ۴ هزار تومان برسد. افزایش قیمت سکه در روز سه‌شنبه ناشی از رشد همزمان بهای اونس و دلار بود.

منبع خبر: http://www.tejaratpress.ir/money/currency/27531-4-عامل-افزایش-قیمت-دلار-در-روزهای-گذشته