به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،استقلال از دوهفته ابتدایی لیگ برتر فقط یک امتیاز کسب کرده و حال و روز خوشی ندارد. حتما اگر منصوریان در یک تیم دیگر این نتایج را می‌‌رفت، کسی کاری به کارش نداشت و انتقادی هم متوجهش نبود اما او خوب می‌داند این‌جا استقلال است و امید و دلخوشی ٢٠‌میلیون هوادار به ساق پای بازیکنانش بسته شده. شماره ١٠ سابق استقلال سال‌ها با حاشیه‌های این تیم دست‌وپنجه نرم کرده و می‌داند زیر ذره‌بین است و باید چاره‌ای به حال بحرانی که دارد، به استقلال نزدیک می‌شود، بیندیشد.

انقلاب ناگهانی
وقتی منصوریان سرمربی استقلال شد، تغییرات زیادی را در تیمش ایجاد کرد. انقلاب ناگهانی که منصوریان در استقلال به پا کرد، دامن بازیکنان قدیمی مثل طالب‌لو، برهانی و عمران‌زاده را گرفت و همه آنها با دلخوری زیاد از استقلال جدا شدند. حتی بازیکنانی مثل فخرالدینی و رمضانی هم از استقلال رفتند تا جا برای بازیکنان مورد نظر سرمربی باز شود. باشگاه استقلال هم برای منصوریان سنگ‌تمام گذاشت و از لیست گران‌قیمت او به جز حاج‌صفی همه ستاره‌ها جذب شدند. استقلال با نگه‌داشتن ستاره‌های فصل قبلش مثل رحمتی، مگویان، حیدری و ابراهیمی تیمی رویایی ساخت و توقعات را بالا برد. البته برخی هم اعتقاد داشتند که یارگیری استقلال افراطی بوده و این تیم براساس نیازهایش بازیکن جذب نکرد. به‌عنوان مثال، بازیکنی مثل کنعانی‌زادگان نمی‌توانست مهره مناسبی برای قلب دفاع استقلال باشد.

بمب در دست استقلال ترکید
کنعانی‌زادگانی که به او اشاره شد، با سروصدای بیشتر نسبت به کاوه رضایی و بختیار رحمانی به استقلال آمد و بمب نقل‌وانتقالات نام گرفت. بمبی که در دوبازی اخیر در دست استقلال و منصوریان ترکیده و روی دوگل از ٣ گل خورده، استقلال مقصر بوده است. کنعانی‌زادگان هرگز نتوانسته در قلب دفاع استقلال، تپنده باشد و اشتباهاتی را از خود به نمایش گذاشته است. بقیه خریدهای استقلال هم از رابسون و وریا غفوری گرفته تا بختیار و کاوه رضایی هرگز نتوانسته‌اند استقلالی‌ها را به آینده امیدوار کنند.

بحران در یک قدمی آبی‌ها
منصوریان از جنس استقلال است و خوب می‌داند این‌جا مثل نفت نیست که فرصت اشتباه داشته باشد. هواداران کم‌طاقت استقلال که در سال‌های گذشته ناکامی‌های زیادی را به جان خریده‌اند، نمی‌خواهند از همین ابتدای فصل ناامیدانه به تماشای بازی تیم محبوبشان بنشینند. آن هم درشرایطی که رقیب دیرینه، حسابی سرحال است و از الان برای دربی کری می‌خواند. منصوریان که با متد اروپایی تمریناتش و مصاحبه‌های هیجان‌انگیز حسابی انتظارات را از خود بالا برده، درحساس‌ترین برهه از زندگی ورزشی‌اش به ‌سر می‌برد. با این‌که هنوز برای قضاوت درباره این استقلال زود است، اما همین ابتدای کار فشار زیادی به کادر فنی و بازیکنان استقلال وارد شده و معلوم نیست علی منصور آبی‌ها و شاگردانش زیر این فشار طاقت بیاورند یا نه. قطعا دوبازی برای قضاوت درباره استقلال زود است اما نمایش ناامیدانه آبی‌ها باعث شده هواداران و قدیمی‌های این تیم احساس خطر کنند و منصوریان و تصمیماتش را به باد انتقاد بگیرند. استقلال فرصت زیادی برای خروج از بحران ندارد و اگر ٣ امتیاز هفته بعد هم از دست استقلالی‌ها بپرد، عرصه بر منصوریان و شاگردانش تنگ‌تر خواهد شد.

جباری: استقلال مربی خارجی می‌خواهد
علی جباری، پیشکسوت استقلال در گفت‌وگو با «شهروند» از لزوم حضور مربی خارجی در استقلال می‌گوید: «الان زمان مناسبی برای انتقاد نیست، چون بازی‌ها تازه شروع شده و تیم به هماهنگی نیاز دارد. البته نقاط ضعف باید گوشزد شود تا دیر نشده برطرف شوند. استقلال تیم بزرگی است و کادر فنی و بازیکنان این تیم باید ظرفیت شنیدن انتقاد را داشته باشند. انتقادهای ما برای تضعیف استقلال نیست بلکه برای برطرف کردن نقاط ضعف تیم است. مثلا بازیکنی که در دو بازی اخیر در قلب خط دفاع به میدان رفته، اصلا عملکرد خوبی نداشته و مشخص است که به درد این پست نمی‌خورد. این بازیکن با اشتباهی که در بازی اول داشت، دچار استرس شده و در بازی دوم هم مرتکب اشتباه شد. به نظر من استقلال به یک مربی خارجی خوب نیاز دارد تا در مواقع بحرانی بتواند برای تیم تصمیم بگیرد.» جباری با امید درباره آینده استقلال حرف می‌زند: «هنوز اتفاقی نیفتاده و جایی برای ناامیدی نیست. این استقلال جوان است و می‌تواند به بازی‌ها برگردد. به شرطی که منصوریان استرس را از خودش و بازیکنان دور کند.»

امیرآبادی: منصوریان مصاحبه نکند
مهدی امیرآبادی همبازی سابق منصوریان، درباره شرایط فعلی استقلال به «شهروند» می‌گوید: «با شناختی که از منصوریان دارم، او به زمان نیاز دارد. البته تماشاگر استقلال کم‌طاقت است. منصوریان با مصاحبه‌هایش توقعات را بالا برد و نقل‌وانتقالات هم به‌گونه‌ای بود که همه فکر کردند استقلال خیلی قوی شده است. الان همه دوست دارند تیم را برنده ببینند اما باید صبر داشته باشند. منصوریان هم درشرایط فعلی باید خودش و تیمش را از حاشیه دور کند. بازیکنان جدید استقلال با جو این تیم آشنایی ندارند و به زمان نیاز دارند. تنها دوای درد استقلال درشرایط فعلی آرامش و دوری از حاشیه است. ٧٠‌درصد تیم عوض شده و بازیکنان به زمان نیاز دارند تا هماهنگ شوند. ما نمی‌توانیم به جای منصوریان فکر کنیم یا تصمیم بگیریم. فقط امیدوارم که هر تصمیمی برای استقلال گرفته می‌شود، به نفع این تیم و هوادارانش باشد.» امیرآبادی درباره این وعده منصوریان که گفته استقلال از هفته پنجم به بعد تیمی حریف استقلال نمی‌شود، حرف جالبی می‌زند: «امیدوارم که همین اتفاق بیفتد و استقلال از هفته پنجم به بعد همان تیمی شود که هوادارانش می‌خواهند اما اگر این اتفاق نیفتاد، چه؟ آن موقع همه یاد این حرف منصوریان می‌افتند و فشارها روی کادر فنی و بازیکنان بیشتر می‌شود. به نظر من منصوریان بهتر است مدتی مصاحبه نکند تا هم خودش به آرامش برسد، هم استقلال. با این شیوه حاشیه‌ها هم از اطراف تیم دور می‌شود و این همه حرف و حدیث ایجاد نمی‌شود.»

منبع خبر: http://banker.ir/news/167425/استقلال-در-یک-قدمی-بحران