به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، البته براساس آیین‌نامه اجرایی صندوق پس‌انداز مسکن یکم علاوه بر تهرانی‌ها که وام ۸۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند، ساکنان شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰هزار نفر، وام ۶۰ میلیون تومانی و متقاضیان شهرهای کمتراز ۲۰۰هزار نفر وام ۴۰میلیون تومانی دریافت می‌کنند. حال سوال این است که این تسهیلات چه میزان از هزینه یک واحد مسکونی را در تهران و سایر شهرستان‌ها پوشش می‌دهد؟
در این میان باید به این موضوع نیز توجه شود که براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سامانه املاک و مستغلات، حجم معاملات در تهران افزایشی و در کل کشور کاهشی بوده که یکی از دلایل آن قدرت خرید و پس‌انداز تهرانی‌ها در پرداخت اقساط تسهیلات خرید مسکن است در واقع با وجود آنکه با وام ۸۰ میلیون تومانی تنها می‌توان ۱۹متر از زیر بنای یک واحد مسکونی را خریداری کرد اما با توجه به آنکه دستمزدها در تهران نسبت به سایر شهرستان‌ها بالاتر است مردم راحت‌تر می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
با توجه به اهمیت قدرت پوشش‌دهی تسهیلات مسکن در تهران و شهرستان‌ها و تاثیرآن در افزایش حجم معاملات میان پایتخت و کل کشور، روزنامه تعادل گزارشی تحلیلی از میزان پوشش‌دهی تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم را برای تهران، شهرهای بزرگ و کوچک آماده کرده است که براساس آن ساکنان شهرهای کوچک با تسهیلات ارائه شده از سوی بانک مسکن قادر به خرید متراژ بیشتری هستند اما به علت دستمزد و حقوق‌های پایین در این شهرها و غیرفعال بودن بازار شهرستان‌ها حجم معاملات در این شهرها به کندی افزایش می‌یابد.

سهم تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی
از این نوع تسهیلات تنها ساکنان تهران می‌توانند استفاده کنند براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در تیر ماه قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۴۱٫۷میلیون ریال بوده که با توجه به این وام حدود ۱۹متر مربع از یک واحد را می‌توان خریداری کرد. درحالی که یک واحد ۷۵متری یک واحد مسکونی متوسط محسوب می‌شود، این تسهیلات حدود یک چهارم از قیمت یک واحد را پوشش می‌دهد.

سهم تسهیلات۶۰ میلیون تومانی
با توجه به آنکه مراجع رسمی اعلام آمار مربوط به قیمت مسکن، آماری را درباره قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی سایر شهرها منتشر نمی‌کنند، این روزنامه  با استفاده از داده‌های سایت رسمی ایران فایل و انتخاب تصادفی از میان فایل‌های ارائه شده برای خرید واحدهای مسکونی، قیمت متوسط هر مترمربع را در شهرستان‌ها محاسبه کرده است.
یافته‌های میدانی از متوسط قیمت در شهر مشهد با فایل‌های(هر مترمربع ۲میلیون و ۸۰۰هزار تومان، ۴میلیون، یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان، ۵ میلیون و۶۰۰ هزار تومان و ۲میلیون و ۳۰۰هزار تومان) نشان می‌دهد که قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر ۳میلیون و ۱۶۰هزار تومان است و براساس محاسبات، وام ۶۰ میلیون تومانی تنها هزینه خرید ۱۸مترمربع از زیربنای یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد.
در شهر اصفهان که در بسیاری از آمار منتشر شده از سال ۸۴ تا نیمه اول سال ۹۴ گران‌ترین بازار ملک پس از تهران محسوب می‌شود، پنج فایل (یک میلیون و ۳۰۰هزار تومان، ۷میلیون تومان، ‌۲میلیون و ۲۴۰هزار تومان، ۳میلیون و ۹۰۰هزار تومان، ۲میلیون و ۵۰ هزار تومان) به طور تصادفی انتخاب شد. بر همین اساس قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر ۳میلیون و ۲۹۸هزار تومان می‌شود که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که این وام می‌تواند هزینه حدود ۱۸متر از زیربنای یک واحد مسکونی را تامین کند.
در تحقیقات میدانی متوسط قیمت هر مترمربع با در نظرگرفتن ۵ فایل تصادفی از فایل‌های منتشر شده در سایت ایران فایل(یک میلیون و ۷۸۰هزار تومان، ۲میلیون و ۳۰۰هزارتومان، ۴میلیون و ۶۰۰ هزارتومان، ۲میلیون و ۹۰۰هزار تومان و یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان) قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تبریز حدود ۲میلیون و ۵۳۶ هزار تومان می‌شود که بر همین اساس با این وام خرید ۲۳متر از زیربنای یک واحد مسکونی امکان‌پذیر است.
اهواز از دیگر شهرهای بزرگ کشور است که با بررسی فایل‌های فروش مسکن در این شهر(۲میلیون و ۴۰۰هزار تومان، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۴میلیون تومان، ۲میلیون تومان، ۳ میلیون و ۷۵۰هزار تومان) مشخص می‌شود که قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر ۲میلیون و ۳۳۰هزار تومان است و وام ۶۰ میلیون تومانی می‌تواند هزینه ۲۵ متر از یک خانه را پوشش دهد.
زاهدان، شهری در جنوب شرقی کشور از شهرهای بزرگ با جمعیت بالای۲۰۰هزار نفر است که فایل‌های ارائه شده برای خرید واحد مسکونی در این شهر بسیار کمتر از سایر شهرهاست و تنها سه فایل برای فروش وجود دارد (یک میلیون تومان، یک میلیون و ۷۰۰هزار تومان و ۴میلیون تومان) که بر همین اساس قیمت متوسط هر مترمربع حدود ۲میلیون و ۲۳۳هزار تومان می‌شود و متقاضی خرید مسکن با استفاده از این وام می‌توان حدود ۲۷مترمربع از یک واحد مسکونی را خریداری کند.

سهم تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی
ارزیابی فایل‌های خرید و فروش ۵ شهربزرگ کشور نشان داد که وام ۶۰ میلیون تومانی صندوق پس‌انداز مسکن یکم هزینه‌یی میان ۱۸تا ۲۷مترمربع از یک واحد مسکونی را تامین می‌کند. اما برای شهرهای کوچک که تسهیلات ۴۰میلیون تومانی پرداخت می‌شود این وام چه میزان از متراژ یک خانه را تامین می‌کند؟
شهر بجنورد یکی از شهرهای خراسان شمالی است که کمتر از ۲۰۰هزار نفر جمعیت دارد و در زمره شهرهای کوچک محسوب می‌شود. نگاهی به فایل‌های خرید و فروش ارائه شده در سایت رسمی ایران فایل(یک میلیون و ۸۵۰هزارتومان، یک میلیون و ۵۷۰ هزارتومان، ۲میلیون تومان، ۲میلیون تومان و یک میلیون و ۱۷۰هزارتومان) نشان می‌دهد که قیمت متوسط هر مترمربع زیربنای مسکونی یک میلیون و ۷۱۸هزارتومان است و با این وام می‌توان ۲۳مترمربع از زیربنای یک واحد مسکونی را خریداری کرد.
شهر مراغه واقع درآذربایجان شرقی و یکی از شهرهای کم جمعیت کشور است. مراجعه به فایل‌های خرید و فروش مسکن در این شهر گواه آن است که متوسط این فایل‌ها (یک میلیون تومان، یک میلیون و ۴۰۰ هزارتومان، یک میلیون و ۲۰۰هزارتومان، یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان و ۹۵۰هزارتومان) حدود یک میلیون و ۱۳۰هزار تومان است که تسهیلات ۴۰میلیون تومانی ۳۵متر از یک واحد را می‌توان خریداری کرد.
 براساس فایل‌های انتخابی  از میان فایل‌های ارائه شده، سایت ایران فایل(۲میلیون و ۹۳۰هزارتومان، یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان، ‌۳میلیون تومان، ۲میلیون تومان و ۲میلیون و ۵۵ هزارتومان) قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در بوشهر ۲میلیون و ۴۰۰هزار تومان می‌شود و بر همین اساس هزینه ۱۶ متر از یک واحد مسکونی را می‌توان با این وام پوشش داد.
فایل‌های ارائه شده برای شهر سمنان(یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان، ۸۰۰ هزارتومان، ‌۲میلیون تومان، یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان، یک میلیون و ۳۵۰هزارتومان) حاکی از آن است که قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر یک میلیون و ۳۳۰هزار تومان است و تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم هزینه ۳۰متر یک واحد آپارتمانی را تامین می‌کند. شهر بیرجند در خراسان جنوبی نیز ازجمله شهرهای کوچک کشور از لحاظ جمعیتی محسوب می‌شود.
مراجعه به فایل‌های ارائه شده در این سایت برای خرید و فروش مسکن (یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان، یک میلیون و۵۰۰ هزارتومان، یک میلیون و ۳۰۰هزارتومان، ۲میلیون و ۲۰۰هزارتومان و یک میلیون و ۲۰۰هزارتومان) نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان است که یک بیرجندی می‌تواند با بهره‌گیری از تسهیلات ۴۰میلیونی ۲۵متر از یک آپارتمان را خریداری کند.

میزان پوشش‌دهی از محل اوراق حق‌تقدم
علاوه بر تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که بالاترین رقم را در میان وام‌های خرید مسکن دارد، تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم هم ازسال ۸۴ تا ۹۴ تغییراتی داشته است که در جدول زیر میزان پوشش‌دهی وام دربازه ۱۰ساله در نقاط شهری کشور مشخص شده است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/167432/قدرت-پوشش‌دهی-وام-مسکن-چقدر-است؟