پایگاه خبری معدن نیوز- رشد جمعیت، افزایش شهرنشینی، شاخص شدت مصرف، افزایش مصارف صنعتی و خانگی از مهم‌ترین شاخصه‌های تأثیرگذار بر مصرف مس دنیا تا سال ۲۰۲۰ هستند.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، در شرایطی که در طول دو سال گذشته روند مصرف و قیمت مس به‌صورت کاهشی بوده است امیدها و نشانه‌های مثبت زیادی برای تأثیرگذاری بر بازار مس تا سال ۲۰۲۰ وجود دارد.
بر اساس این گزارش، عواملی همچون جایگزینی‌ها با فلز مس، روند کوچک شدن ابعاد وسایل و تجهیزات، کاهش مصرف در اقتصادهای بالغ دنیا مانند ژاپن، امریکا و اروپا، کاهش سرمایه‌گذاری به‌خصوص در چین، کاهش مصرف در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس دنیا یعنی چین و روند کاهشی ۴ درصدی رشد جمعیت در کشور‌های توسعه‌یافته عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) بر کاهش مصرف مس تأثیر به سزایی داشته است.
نشانه‌های مثبت زیادی وجود دارد که شرایط بازار مس را تا سال ۲۰۲۰ دگرگون خواهد کرد و باعث خواهد شد نبض اقتصادی دنیا با سرعت بهتری بتپد.
پژوهشگران حوزه اقتصادی از مهم‌ترین دلایل کاهش مصرف مس در چین را کاهش نقدینگی، تحقیقات ضد اختلاس در حال اجرا، عدم امکان برخی پروژه‌ها به دلایل ممنوعیت‌های زیست‌محیطی، بحران مسکن، افزایش تعداد مساکن آماده فروش و راکد بودن بازار مسکن در شرایط کنونی عنوان کرده‌اند.
ازجمله این دلایل پیش‌بینی رشد ۸ درصدی جمعیت در کشورهای غیر عضو سازمان همکاری اقتصادی و برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای برای تولید برق بیشتر در چین است که به افزایش بهتر مس منجر خواهد شد.
همچنین به‌کارگیری انرژی‌های نو ازجمله انرژی باد و انرژی خورشیدی در چین، انتظار افزایش مصرف در کشورهای درحال‌توسعه ازجمله هند، ASEAN و خاورمیانه از دیگر عوامل تأثیرگذار بر بازار مس تا ۲۰۲۰ خواهد بود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که درحال‌حاضر اتحادیه کشور‌های جنوب شرق آسیا ۴ درصد تقاضای مس را دارند و انتظار می‌رود تا ۲۰۲۰ به دلایلی ازجمله افزایش قطعی رشد ناخالص داخلی، افزایش شهرنشینی، رشد جمعیت جوان، سرمایه‌گذاری داخلی در پی بهبود زیرساخت‌ها، ساخت محصولات با هزینه‌های رقابتی، نزدیکی به مراکز کلیدی مصرف‌کننده و سیاست‌گذاری‌های مطلوب تجاری دولتی افزایش تقاضای مس در این کشورها را افزایش دهد.
در مجموع بررسی‌های فوق نشان دهنده این است که مصرف مس طی سال‌های آینده روند کاهشی نخواهد داشت و با رشد آرام تقاضا همراه خواهد بود.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17698