حمید صفری در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد: نانوکامپوزیت هایی که با استفاده از نانورس‌ها ساخته می‌شوند، رسانایی الکتریکی و تمیزی نوری بهتری نیز نشان می‌دهند. یکی از نتایج مهم باردار بودن نانورس‌ها (یعنی توانایی عوض کردن یونها) امکان سازگار کردن خصلت متضاد آنها یعنی ذات کاملاً آبدوست با پلیمرها است.
وی افزود: خیلی از پلیمرها آبگریزند و عملکرد ضروری برای تشکیل نانوکامپوزیت‌های پلیمر رس، تغییر قطبیت رس و تبدیل آن به مواد آلی دوست (آبگریز) است.
صفری تصریح کرد: در سال۱۹۸۰ با تهیه نانوکامپوزیت‌های نایلون و رس در صنایع خودروسازی، نانوکامپوزیت‌های نانورس شناخته شدند. در نانورس‌های آلی دو لایه از چهاروجهی‌های SiO2 مستقر در یک صفحه ساختارهای چهاروجهی ترکیباتی مانند سدیم، آلومینیوم و منگنز را دربرمی‌گیرند.
کارشناس ارشد معدن خاطر نشان کرد: نانورس‌ها می‌توانند سختی و استحکام پلیمرها را افزایش داده و میزان آتش‌پذیری الیاف پلیمری و عبوردهی گازهایی مانند اکسیژن را در ظروف پلاستیکی کاهش دهند. قطعات نانوکامپوزیت پلی پروپیلنی که حاوی ۲/۵ درصد نانورس است با ایجاد یک استحکام قابل قبول موجب ۲۰ درصد صرفه جویی در وزن می‌شود.
وی گفت: این قطعات در بدنه خارجی استیشن‌ها استفاده شده است. کاربرد نانوکامپوزیت‌های پلی پروپیلنی در تهیه بدنه خارجی خودرو، در فیلم‌های بسته‌بندی نایلونی، در بطری‌های نگهداری مواد نوشیدنی، در لوله‌ها و در پوشش‌های کابل و سیم در حال گسترش است.
صفری عنوان کرد: برآورد شده که استفاده گسترده نانوکامپوزیت‌ها در خودروها تنها در امریکا می‌تواند ۵/۱ میلیارد لیتر در سوخت سالیانه صرفه جویی ایجاد کند و باعث کاهش تولید دی اکسیدکربن به میزان ۵ میلیارد کیلوگرم در سال شود.
وی تاکید کرد: باید توجه کرد که تنها با اضافه کردن نانوذرات به یک پلیمر به خواص مورد نظر نمی‌رسیم بلکه آرایش ذرات در ماتریس پلیمری در خواص نهایی موثر است. به گفته وی؛ نانـوکامپـوزیت‌های متشکل از نانورس را می‌توان به نحوی طراحی کرد که عبور مقدار کم گاز را هم غیر ممکن سازد.
وی با بیان این که در لاستیک‌ها و بطری‌های نوشابه می‌توان از این نانوکامپوزیت‌ها استفاده کرد، افزود: چنین ساختاری به افزایش کارایی و حفظ حالت در توپ‌های تنیس نیز منجر شده است. تنها علت ایجاد چنین خاصیتی نحوه استقرار صفحات چند نانومتری قرار گرفته در بین ماده است. استفاده از یک ترکیب نانوکامپوزیت رسی خاص باعث جلوگیری از نفوذ‌پذیری لایه و افزایش عمر توپ به دو برابر شده است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17683