به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، رییس هیات عامل ایمیدرو در بازدید از وضعیت اجرای طرح فولاد نی ریز با اعلام خبر فوق افزود: بخش احیای مستقیم این طرح تا ابتدای مرداد ماه جاری به پیشرفت نزدیک به ۸۳درصدی رسیده که پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم امسال وارد مدار تولید شود.
طرح فولاد نی ریز از جمله طرح‌های استانی فولاد است که از سال ۸۹ تا اواسط سال ۹۲ دچار سکون شده بود که به گفته کرباسیان، با برطرف شدن چالش‌های مدیریتی و مالی آن در دولت یازدهم و توسط ایمیدرو، دوباره فعالیت اجرایی آن آغاز شد و امسال در برنامه راه‌اندازی قرار دارد.
مهدی کرباسیان در این بازدید که نمایندگان شهرستان‌های نی ریز و خرامه استان فارس در مجلس شورای اسلامی، معاون عمرانی استانداری فارس و فرماندار نی ریز و همچنین مشاور و پیمانکاران طرح حضور داشتند، تاکید کرد: بخش‌های مهندسی، اجرا و حتی ساخت برخی تجهیزات این پروژه توسط شرکت‌های ایرانی انجام شده و راه‌اندازی آن نیز از سوی شرکت‌های داخلی صورت می‌گیرد.
رییس هیات عامل ایمیدرو، در عین حال نقش برجام را در گشایش اعتبار اسنادی و انتقال پول برای تامین نیازهای طرح، ارزنده خواند.
وی با بیان اینکه افراد بومی اولویت جذب نیرو هستند گفت: هم‌اکنون نزدیک به ۴۵۰ نیروی انسانی در این طرح مشغول به فعالیت هستند که این امر از نتایج فعال شدن طرح‌ها به شمار می‌آید.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، با تشکر از مجریان قبلی و فعلی طرح گفت: همکاری اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در کنار مسئولان محلی، سبب شد این طرح به سرعت مراحل اجرایی را طی کند.
وی در عین حال به برنامه اکتشاف ایمیدرو اشاره و اظهار کرد: این برنامه با مساعدت مسئولان می‌تواند در محدوده نی ریز و دیگر نقاط استان فارس گسترش یابد و سبب کشف ذخایر جدید معدنی در منطقه شود که عاملی برای رشد و توسعه صنایع خواهد شد.
رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: برنامه اکتشاف را نیز با ملاحظات زیست‌محیطی و هماهنگی دستگاه‌های مربوطه پیش خواهیم برد. یکی از اقداماتی که بخش خصوصی می‌تواند انجام دهد، توسعه صنایع پایین دستی فولاد است که این امر رشد بیش از پیش اشتغال را به همراه دارد.
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به پروژه جاده نی ریز-خرامه در این استان اشاره کرد و گفت: ۴۰ درصد این طرح در اختیار ایمیدرو است که در این طرح پیشرفت ۹۲درصدی داشته‌ایم و ۶۰درصد آن در اختیار اداره راه و شهرسازی استان فارس است که آن بخش نیز در حال اجرا است.
 به گفته وی، افتتاح این جاده، مسیر انتقال محصول تولیدی فولاد نی ریز به مناطق جنوبی و همچنین دسترسی به شیراز را ۴۰ کیلومتر کاهش می‌دهد که پایین آوردن میزان مصرف سوخت، کاهش هزینه حمل و قیمت تمام شده را در بر دارد.
وی سپس با حضور در جاده نی ریز- خرامه و گفت‌وگو با مشاور و پیمانکار این طرح، از نزدیک در جریان احداث جاده فوق قرار گرفت. رییس هیات عامل ایمیدرو پس از آن، با حضور در فرمانداری خرامه و برگزاری نشست مشترک با معاون استانداری فارس، فرماندار، امام جمعه، شهردار و اعضای شورای شهر خرامه به ارائه گزارش پیشرفت طرح جاده بی‌ریز-خرامه و طرح فولاد نی ریز پرداخت.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17686