پایگاه خبری معدن نیوز – مدیر فروش و بازاریابی شرکت دنیلی گفت: درحال‌حاضر یکی از چالش‌های اساسی صنعت فولاد و تولید‌کنندگان این صنف کاهش میزان آب مصرفی خود تا حد امکان است.
نصیرالدین ضویی در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد: بنابراین هر تولید کننده‌ای به سهم خود وظیفه دارد از بهترین راهکارها برای کاهش آب مصرفی در تولید انواع فولاد استفاده کند تا بدین وسیله صرفه جویی‌های لازم انجام شود تا ایران کمتر با بحران آب رو به رو باشد.
وی افزود: یکی از عمده‌ترین اقداماتی که بسیاری از کارشناس در این رابطه بر آن تاکید دارند، احداث طرح‌های فولادی در کنار دریا است.
ضویی تصریح کرد: به اعتقاد کارشناسان صنعت فولاد، تنها با قرار دادن کارخانه‌های فولاد نزدیک دریاها می‌توان در مصرف آب جلوگیری کرد چرا که این راه‌حل یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین اقداماتی است که می‌توان انجام داد.
مدیر فروش و بازاریابی شرکت دنیلی خاطر نشان کرد: در مناطقی از کشورهای پیشرفته که کمبود منابع آبی وجود دارد، نسبت به ایجاد کارخانه‌های تولید کنسانتره و گندله‌سازی اقدام می‌کنند و کارخانه‌های فولاد‌سازی را کنار دریا می‌سازند.
ضویی عنوان کرد: این اقدام یک مزیت دیگر دارد که برای صادرات محصولات فولادی با مشکلات کمتری مواجه می‌شوند بنابراین آمایش سرزمین برای طرح‌های فولادی امری بسیار ضروری به شمار می‌رود.
وی افزود: در دهه‌های اخیر مصرف انرژی در کارخانه‌های پیشرفته حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است و این موضوع به اندازه‌ای اهمیت دارد که تنها در ۵ سال، بیش از ۲ میلیارد دلار به وسیله شرکت پوسکو کره جنوبی برای کاهش میزان مصرف انرژی سرمایه‌گذاری شده است.
ضویی ادامه داد: خاموش کردن کک به روش خشک، تولید برق از بازیافت حرارت زینتر، تزریق پودر زغال در کوره بلند، استفاده از آهن اسفنجی گرم در کوره قوس الکتریکی، ریخته گری اسلب نازک، نصب گاز هولدر در کوره‌های بلند و همچنین تولید تیر آهن‌های سنگین از طریق بیم بلانک از روش هایی است که به میزان کاهش مصرف انرژی در این صنعت کمک می‌کند.
ضویی تاکید کرد: بیش از صدها روش بهبود در بخش‌های مختلف صنایع فولاد و صنایع وابسته به فولاد وجود داردکه هر یک می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و کنترل آلودگی در این صنعت کمک کند.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17682